Reklama

Polityka obronna

Przegląd tygodnia - bezpieczeństwo i obronność (06.03-12.-03)

Fot. Kim, Jaewoong/Flickr/CC BY 2.0, PLA Defense via Twitter, mł. chor. Zbigniew Łupiński, USAF
Fot. Kim, Jaewoong/Flickr/CC BY 2.0, PLA Defense via Twitter, mł. chor. Zbigniew Łupiński, USAF

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.

Rosja kontra artykuł gen. Skrzypczaka. W odpowiedzi na tekst generała Waldemara Skrzypczaka, byłego dowódcy Wojsk Lądowych, na temat „kaliningradzkiego bluffu” rosyjskiej propagandy, opublikowany na Defence24.pl, kremlowskie media nie mogły pozostać obojętne. Wykreowano dwie osobne narracje. W jednej nich tworzy się wizję „kompleksów” jakie rzekomo mają polscy wojskowi wobec „pokojowej” Rosji. W drugiej NATO militaryzuje kraje bałtyckie, które i tak nie powstrzymają rosyjskiej armii dłużej niż kilka dni. O reakcji informowaliśmy 9 marca.

Rosjanie odpowiadają na artykuł gen. Skrzypczaka... i manipulują


Wojsko zamawia sprzęt w PCO. Inspektorat Uzbrojenia zawarł 10 marca dwie umowy. Przedmiotem pierwszej umowy jest dostawa 400 kompletów gogli noktowizyjnych MU-3AM oraz ponad 400 kompletów gogli noktowizyjnych MU-3ADM za łącznie 55,7 mln złotych brutto. Przedmiotem drugiej umowy jest dostawa ponad 100 kompletów noktowizorów strzeleckich PCS-5M oraz ponad 150 kompletów lornetek noktowizyjnych NPL-1M za 15,6 mln złotych brutto.

Ponad 70 mln na nowy sprzęt noktowizyjny dla wojska


Żandarmeria zwiększy nadzór nad SUFO. Prezydent Andrzej Duda podpisał 10 marca nowelizację ustawy o ochronie osób i mienia oraz o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych - poinformowała w poniedziałek KPRP. Nowela reguluje nadzór nad specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochrony (SUFO) strzegącymi obiektów wojskowych.

Żandarmeria zwiększy nadzór nad SUFO


Papież w Mosulu. Papież odmówił 7 marca modlitwę na placu czterech kościołów, zniszczonych przez Państwo Islamskie w Mosulu w latach 2014-2017. To świątynie: katolicka obrządku syryjskiego, ormiańsko-prawosławna, chaldejska i syryjski kościół prawosławny. Jest to część pielgrzymki papieskiej do Iraku.

Irak: papieska modlitwa za ofiary wojny w Mosulu


Zgoda ws. amerykańskiej obecności w Korei. Stany Zjednoczone i Korea Południowa osiągnęły porozumienie w sprawie nowego porozumienia dotyczącego podziału kosztów obecności wojsk amerykańskich - poinformował amerykański Departament Stanu 8 marca. Umowa obejmuje "wynegocjowany wzrost" udziału Seulu w kosztach, ale nie podano żadnych szczegółów.

Uzgodniono koszty obecności US Army w Korei Południowej


Program F-35 pod pręgierzem Kongresu. Senator Adam Smith, demokrata i przewodniczący Komisji Służb Zbrojnych Kongresu publicznie skarżył się na program samolotu wielozadaniowego F-35. Jak powiedział, chce „przestać wrzucać pieniądze do tej konkretnej szczurzej nory”, nazywając program największym marnotrawstwem ze wszystkich prowadzonych obecnie przedsięwzięć Pentagonu. O czarnych chmurach nad tym programem informowaliśmy 9 marca.

F-35 krytykowany w Kongresie. Przewodniczący komisji o kosztach i "porażkach"


Kolejny wielki chiński niszczyciel. Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wprowadziła do służby drugi z planowanych ośmiu wielkich niszczycieli typu 055 - informowaliśmy 9 marca. Okręt nieprzypadkowo nosi nazwę Lhasa - stolicy Tybetu.

Superniszczyciel nazwany na cześć stolicy Tybetu


ChRL zwiększa wydatki na zbrojenia. Ministerstwo obrony Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) kolejny rok z rzędu zwiększyło swój budżet obronny - informował Defence24.pl 10 marca. Utrzymana została tendencja wzrostowa, jako że obecny wzrost wynosi 6,8% w stosunku do ubiegłorocznego wynoszącego odpowiednio 6,6% poprzedniego.

Chiny przyspieszają zbrojenia


Niemcy: anulowanie przetargu na ciężki śmigłowiec niezgodny z prawem. Sąd podtrzymał decyzję ministerstwa obrony Niemiec dotyczącą anulowania przetargu na ciężkie śmigłowce transportowe, jednocześnie uznając, że nie była ona zgodna z prawem - informował Defence24.pl 11 marca.  Daje to możliwość starania się o odszkodowanie uczestnikom: firmie Sikorsky należącej do koncernu Lockheed Martin oraz Boeingowi.

Niemiecki przetarg śmigłowcowy skończył się w sądzie


Francuski myśliwiec w miejsce europejskiego? Prezes francuskiego giganta lotniczego Dassault Aviation Eric Trappier skarżył się na problemy z programem „europejskiego” myśliwca nowej generacji Next Generation Fighter (NGF), który z kolei jest elementem FCAS (Future Combat Air System), rozwijanego przez Francję, Niemcy i Hiszpanię. Jak informowaliśmy 11 marca, nie wykluczył przy tym odejście Francję z programu, co jest prawdopodobnie wspomnianym przez niego "planem B.

Plan B dla francuskiego myśliwca przyszłości


Reklama

Komentarze

    Reklama