Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.
Rosja kontra artykuł gen. Skrzypczaka. W odpowiedzi na tekst generała Waldemara Skrzypczaka, byłego dowódcy Wojsk Lądowych, na temat „kaliningradzkiego bluffu” rosyjskiej propagandy, opublikowany na Defence24.pl, kremlowskie media nie mogły pozostać obojętne. Wykreowano dwie osobne narracje. W jednej nich tworzy się wizję „kompleksów” jakie rzekomo mają polscy wojskowi wobec „pokojowej” Rosji. W drugiej NATO militaryzuje kraje bałtyckie, które i tak nie powstrzymają rosyjskiej armii dłużej niż kilka dni. O reakcji informowaliśmy 9 marca.
Rosjanie odpowiadają na artykuł gen. Skrzypczaka... i manipulują
Wojsko zamawia sprzęt w PCO. Inspektorat Uzbrojenia zawarł 10 marca dwie umowy. Przedmiotem pierwszej umowy jest dostawa 400 kompletów gogli noktowizyjnych MU-3AM oraz ponad 400 kompletów gogli noktowizyjnych MU-3ADM za łącznie 55,7 mln złotych brutto. Przedmiotem drugiej umowy jest dostawa ponad 100 kompletów noktowizorów strzeleckich PCS-5M oraz ponad 150 kompletów lornetek noktowizyjnych NPL-1M za 15,6 mln złotych brutto.
Ponad 70 mln na nowy sprzęt noktowizyjny dla wojska
Żandarmeria zwiększy nadzór nad SUFO. Prezydent Andrzej Duda podpisał 10 marca nowelizację ustawy o ochronie osób i mienia oraz o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych - poinformowała w poniedziałek KPRP. Nowela reguluje nadzór nad specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochrony (SUFO) strzegącymi obiektów wojskowych.
Żandarmeria zwiększy nadzór nad SUFO
Papież w Mosulu. Papież odmówił 7 marca modlitwę na placu czterech kościołów, zniszczonych przez Państwo Islamskie w Mosulu w latach 2014-2017. To świątynie: katolicka obrządku syryjskiego, ormiańsko-prawosławna, chaldejska i syryjski kościół prawosławny. Jest to część pielgrzymki papieskiej do Iraku.
Irak: papieska modlitwa za ofiary wojny w Mosulu
Zgoda ws. amerykańskiej obecności w Korei. Stany Zjednoczone i Korea Południowa osiągnęły porozumienie w sprawie nowego porozumienia dotyczącego podziału kosztów obecności wojsk amerykańskich - poinformował amerykański Departament Stanu 8 marca. Umowa obejmuje "wynegocjowany wzrost" udziału Seulu w kosztach, ale nie podano żadnych szczegółów.
Uzgodniono koszty obecności US Army w Korei Południowej
Program F-35 pod pręgierzem Kongresu. Senator Adam Smith, demokrata i przewodniczący Komisji Służb Zbrojnych Kongresu publicznie skarżył się na program samolotu wielozadaniowego F-35. Jak powiedział, chce „przestać wrzucać pieniądze do tej konkretnej szczurzej nory”, nazywając program największym marnotrawstwem ze wszystkich prowadzonych obecnie przedsięwzięć Pentagonu. O czarnych chmurach nad tym programem informowaliśmy 9 marca.
F-35 krytykowany w Kongresie. Przewodniczący komisji o kosztach i "porażkach"
Kolejny wielki chiński niszczyciel. Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wprowadziła do służby drugi z planowanych ośmiu wielkich niszczycieli typu 055 - informowaliśmy 9 marca. Okręt nieprzypadkowo nosi nazwę Lhasa - stolicy Tybetu.
Superniszczyciel nazwany na cześć stolicy Tybetu
ChRL zwiększa wydatki na zbrojenia. Ministerstwo obrony Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) kolejny rok z rzędu zwiększyło swój budżet obronny - informował Defence24.pl 10 marca. Utrzymana została tendencja wzrostowa, jako że obecny wzrost wynosi 6,8% w stosunku do ubiegłorocznego wynoszącego odpowiednio 6,6% poprzedniego.
Niemcy: anulowanie przetargu na ciężki śmigłowiec niezgodny z prawem. Sąd podtrzymał decyzję ministerstwa obrony Niemiec dotyczącą anulowania przetargu na ciężkie śmigłowce transportowe, jednocześnie uznając, że nie była ona zgodna z prawem - informował Defence24.pl 11 marca. Daje to możliwość starania się o odszkodowanie uczestnikom: firmie Sikorsky należącej do koncernu Lockheed Martin oraz Boeingowi.
Niemiecki przetarg śmigłowcowy skończył się w sądzie
Francuski myśliwiec w miejsce europejskiego? Prezes francuskiego giganta lotniczego Dassault Aviation Eric Trappier skarżył się na problemy z programem „europejskiego” myśliwca nowej generacji Next Generation Fighter (NGF), który z kolei jest elementem FCAS (Future Combat Air System), rozwijanego przez Francję, Niemcy i Hiszpanię. Jak informowaliśmy 11 marca, nie wykluczył przy tym odejście Francję z programu, co jest prawdopodobnie wspomnianym przez niego "planem B.
Plan B dla francuskiego myśliwca przyszłości
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie