Reklama

Polityka obronna

Przegląd tygodnia obronność i bezpieczeństwo (20.11.-27.11.)

Fot. US State Department, MON, US Navy, PGZ
Fot. US State Department, MON, US Navy, PGZ

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności

Powrót MiGów-29. Proces wznowienia lotów na samolotach MiG-29 został zakończony i wszyscy piloci tych maszyn odzyskali aktualności uprawnień do lotów - poinformował 21 listopada rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego RSZ ppłk Marek Pawlak. Wszystkie 28 samolotów MiG-29 może obecnie latać, a wszyscy piloci MiG-29 odzyskali aktualności uprawnień. Maszyny maja służyć aż do czasu wprowadzenia do służby F-35. Nie przewiduje się więc żadnej luki czasowej między wycofaniem jednego a wprowadzeniem drugiego typu.

Proces wznowienia lotów na samolotach MiG-29 zakończony


ZSSW-30 strzelała rakietami przeciwpancernymi. Defence24 poinformowało o próbach wieży bezzałogowej ZSSW-30. Z sukcesem strzelano pociskami przeciwpancernymi Spike LR2, których łącznie odpalono sześć. To znaczący krok zbliżający program do końca, i prawdopodobnie pierwszych zamówień.

ZSSW-30 coraz bliżej mety


WZŁ-1 z kontraktem do Wisły. Raytheon Missiles & Defense, dział firmy Raytheon Technologies, podpisał umowę podwykonawczą z zakładami WZŁ-1 w Zegrzu, spółką należącą do PGZ  i Konsorcjum PGZ-Wisła. O sprawie poinformowano 24 listopada. W ramach obecnie zawartej umowy WZŁ-1 wyposaży wnętrza kontenerów w sprzęt do obsługi technicznej systemu Patriot, przeprowadzi integrację kluczowych komponentów, a także testy końcowe i weryfikację produktów końcowych. Obejmują one centrum serwisowania akumulatorów, element obsługi średniego poziomu oraz transporter małych części zamiennych.

Umowa WZŁ-1 i Raytheona ws. Wisły


Nowe Bieliki w komplecie. Ostatni z czterech zamówionych w marcu 2018 roku M-346 Bielik wylądował w Dęblinie. Oznacza to, ze w służbie SZ RP jest już 12 tych samolotów szkolenia zaawansowanego. kolejna czwórka ma pojawić się do października roku 2022.

Dwunasty Bielik w Dęblinie


Nowy szef Inspektoratu Uzbrojenia. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył na stanowisko Szefa Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Bogdana Dziewulskiego, który dotychczas pełnił funkcję Zastępcy Szefa Inspektoratu – Szefa Logistyki w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych. Mianowanie miało miejsce 27 listopada. Generał obejmie od początku grudnia 2020 roku.

Gen. bryg. Bogdan Dziewulski nowym szefem Inspektoratu Uzbrojenia


Ćwiczenia Tumak-20 zakończone. W dniach 18-17 listopada przeprowadzone zostało ćwiczenie Tumak-20 mające na celu sprawdzenie gotowości 15. Brygady Zmechanizowanej, w której skład wchodzi wielonarodowy batalion NATO. Było to największe tegoroczne ćwiczenie 16. Dywizji Zmechanizowanej, której częścią 15. Brygada.

15. Brygada Zmechanizowana na poligonie - ćwiczenie Tumak-20


USA wyszły z Open Skies. W niedzielę 22 listopada Stany Zjednoczone oficjalnie przestały być stroną międzynarodowego traktatu o "otwartym niebie" umożliwiającym weryfikowanie ruchów wojsk i przestrzegania układów o ograniczeniu zbrojeń przez państwa-sygnatariusze. Prezydent Donald Trump wielokrotnie oskarżał Moskwę o naruszenia układu podpisanego przez 34 państwa, który wszedł w życie w 2002 r.

USA oficjalnie opuściły układ o otwartym niebie

Antony Blinken przyszłym sekretarzem stanu USA. Prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych Joe Biden przedstawił 24 listopada swoich kandydatów na najważniejsze urzędy w państwie. Wśród nich najważniejszej osoby z punktu widzenia obronności sekretarza stanu. Do osoby Antony'ego Blinkena odniosły się pozytywnie m.in. Chiny.

Nowy sekretarz stanu USA - reakcje Chin i Tajwanu


Rosyjski niszczyciel kontra amerykański. Amerykański niszczyciel rakietowy „John McCain” wszedł na dwa kilometry w głąb rosyjskich wód terytorialnych na Dalekim Wschodzie - tak przynajmniej twierdza Rosjanie. zdaniem Amerykanów z kolei akwen należał do wód międzynarodowych. W reakcji na to drogę zastąpił mu rosyjski niszczyciel „Admirał Winogradow”, który zagroził taranowaniem.

Incydent na morzu: „John McCain” kontra „Admirał Winogradow”


Oficerowie wojskowi i cywile oskarżeni o udział w nieudanym puczu w Turcji w 2016 roku zostali skazani przez sąd w Ankarze na kary wielokrotnego bezwarunkowego dożywocia. O wyroku poinformowano 26 listopada. Skazani to oficerowie i piloci związani z bazą lotniczą Akinci pod Ankarą, która miała stanowić centrum dowodzenia puczystów z 15 lipca 2016 r. Wyroki dożywotniego pozbawienia wolności otrzymało też co najmniej kilkunastu innych żołnierzy oskarżonych o uczestnictwo w zamachu. Proces oficerów z bazy Akinci jest jednym z najważniejszych, jakie toczą się w sprawie puczu z 2016 r., w trakcie którego zginęło ponad 250 osób. W sprawie zarzuty postawiono 475 osobom.

Turcja: dożywocie dla uczestników puczu


image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama