Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności
Powrót MiGów-29. Proces wznowienia lotów na samolotach MiG-29 został zakończony i wszyscy piloci tych maszyn odzyskali aktualności uprawnień do lotów - poinformował 21 listopada rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego RSZ ppłk Marek Pawlak. Wszystkie 28 samolotów MiG-29 może obecnie latać, a wszyscy piloci MiG-29 odzyskali aktualności uprawnień. Maszyny maja służyć aż do czasu wprowadzenia do służby F-35. Nie przewiduje się więc żadnej luki czasowej między wycofaniem jednego a wprowadzeniem drugiego typu.
Proces wznowienia lotów na samolotach MiG-29 zakończony
ZSSW-30 strzelała rakietami przeciwpancernymi. Defence24 poinformowało o próbach wieży bezzałogowej ZSSW-30. Z sukcesem strzelano pociskami przeciwpancernymi Spike LR2, których łącznie odpalono sześć. To znaczący krok zbliżający program do końca, i prawdopodobnie pierwszych zamówień.
WZŁ-1 z kontraktem do Wisły. Raytheon Missiles & Defense, dział firmy Raytheon Technologies, podpisał umowę podwykonawczą z zakładami WZŁ-1 w Zegrzu, spółką należącą do PGZ i Konsorcjum PGZ-Wisła. O sprawie poinformowano 24 listopada. W ramach obecnie zawartej umowy WZŁ-1 wyposaży wnętrza kontenerów w sprzęt do obsługi technicznej systemu Patriot, przeprowadzi integrację kluczowych komponentów, a także testy końcowe i weryfikację produktów końcowych. Obejmują one centrum serwisowania akumulatorów, element obsługi średniego poziomu oraz transporter małych części zamiennych.
Umowa WZŁ-1 i Raytheona ws. Wisły
Nowe Bieliki w komplecie. Ostatni z czterech zamówionych w marcu 2018 roku M-346 Bielik wylądował w Dęblinie. Oznacza to, ze w służbie SZ RP jest już 12 tych samolotów szkolenia zaawansowanego. kolejna czwórka ma pojawić się do października roku 2022.
Nowy szef Inspektoratu Uzbrojenia. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył na stanowisko Szefa Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Bogdana Dziewulskiego, który dotychczas pełnił funkcję Zastępcy Szefa Inspektoratu – Szefa Logistyki w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych. Mianowanie miało miejsce 27 listopada. Generał obejmie od początku grudnia 2020 roku.
Gen. bryg. Bogdan Dziewulski nowym szefem Inspektoratu Uzbrojenia
Ćwiczenia Tumak-20 zakończone. W dniach 18-17 listopada przeprowadzone zostało ćwiczenie Tumak-20 mające na celu sprawdzenie gotowości 15. Brygady Zmechanizowanej, w której skład wchodzi wielonarodowy batalion NATO. Było to największe tegoroczne ćwiczenie 16. Dywizji Zmechanizowanej, której częścią 15. Brygada.
15. Brygada Zmechanizowana na poligonie - ćwiczenie Tumak-20
USA wyszły z Open Skies. W niedzielę 22 listopada Stany Zjednoczone oficjalnie przestały być stroną międzynarodowego traktatu o "otwartym niebie" umożliwiającym weryfikowanie ruchów wojsk i przestrzegania układów o ograniczeniu zbrojeń przez państwa-sygnatariusze. Prezydent Donald Trump wielokrotnie oskarżał Moskwę o naruszenia układu podpisanego przez 34 państwa, który wszedł w życie w 2002 r.
USA oficjalnie opuściły układ o otwartym niebie
Antony Blinken przyszłym sekretarzem stanu USA. Prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych Joe Biden przedstawił 24 listopada swoich kandydatów na najważniejsze urzędy w państwie. Wśród nich najważniejszej osoby z punktu widzenia obronności sekretarza stanu. Do osoby Antony'ego Blinkena odniosły się pozytywnie m.in. Chiny.
Nowy sekretarz stanu USA - reakcje Chin i Tajwanu
Rosyjski niszczyciel kontra amerykański. Amerykański niszczyciel rakietowy „John McCain” wszedł na dwa kilometry w głąb rosyjskich wód terytorialnych na Dalekim Wschodzie - tak przynajmniej twierdza Rosjanie. zdaniem Amerykanów z kolei akwen należał do wód międzynarodowych. W reakcji na to drogę zastąpił mu rosyjski niszczyciel „Admirał Winogradow”, który zagroził taranowaniem.
Incydent na morzu: „John McCain” kontra „Admirał Winogradow”
Oficerowie wojskowi i cywile oskarżeni o udział w nieudanym puczu w Turcji w 2016 roku zostali skazani przez sąd w Ankarze na kary wielokrotnego bezwarunkowego dożywocia. O wyroku poinformowano 26 listopada. Skazani to oficerowie i piloci związani z bazą lotniczą Akinci pod Ankarą, która miała stanowić centrum dowodzenia puczystów z 15 lipca 2016 r. Wyroki dożywotniego pozbawienia wolności otrzymało też co najmniej kilkunastu innych żołnierzy oskarżonych o uczestnictwo w zamachu. Proces oficerów z bazy Akinci jest jednym z najważniejszych, jakie toczą się w sprawie puczu z 2016 r., w trakcie którego zginęło ponad 250 osób. W sprawie zarzuty postawiono 475 osobom.
Turcja: dożywocie dla uczestników puczu
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie