Polityka obronna

Projekt ustawy o obronie Ojczyzny w konsultacjach międzyresortowych

Fot. DGRSZ
Fot. DGRSZ

Projekt ustawy o obronie ojczyzny trafił do uzgodnień międzyresortowych. To kompleksowa regulacja, która zwiększy liczebność sił zbrojnych i spowoduje wzrost wydatków na obronność - poinformował w piątek na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. Wyraził nadzieję, że projekt wkrótce trafi do Rady Ministrów.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w piątek projekt ustawy o obronie ojczyzny. Zgodnie z projektem ustawa miałaby wejść w życie 1 lipca 2022 r.

Projekt, którego wnioskodawcą jest resort obrony, został zapowiedziany pod koniec października przez szefa resortu Mariusza Błaszczaka i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Kaczyński, przedstawiając wtedy założenia nowej ustawy, podkreślił, że jest ona potrzebna z uwagi na fakt, że obowiązująca ustawa o obowiązku obrony pochodzi z 1967 r., a ponadto istnieją przesłanki ku temu w postaci obecnej sytuacji międzynarodowej.

"Jeżeli chcemy uniknąć tego najgorszego, czyli wojny, to musimy działać zgodnie ze starą zasadą - chcesz pokoju, szykuj się na wojnę" - dodał prezes PiS.

Projekt - jak informowali wtedy Kaczyński i Błaszczak - ma wprowadzić min. dobrowolną zasadniczą służbę wojskową dla ochotników i podzielić rezerwową służbę wojskowa na aktywną i pasywną.

Jak mówił w październiku Błaszczak, projektowana armia powinna liczyć co najmniej 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy WOT.

Ustawa zawiera m.in. zapisy dotyczące finansowania Sił Zbrojnych RP, poprzez zwiększenie tempa osiągania wskaźnika 2,5 proc. udziału w PKB do 2,5 proc. w 2026 roku, a także te ustanawiające Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Według projektu ma ona wejść w życie 1 lipca 2022 roku. Projekt ustawy będzie analizowany na łamach Defence24.pl

Defence24/PAP

Reklama
Reklama

Komentarze