Polityka obronna
Poradnik dla tych, których bliscy polegli na służbie
Poradnik dla tych, których bliscy polegli na służbie
Jak sobie radzić z żałobą po śmierci bliskiej osoby i jak wspierać tych, którzy przeżywają stratę – odpowiedzi na te pytania można szukać w poradniku wydanym przez Fundację Dorastaj z Nami, wspierającą dzieci żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy zginęli pełniąc służbę.
Książkę „Gdy polegnie żołnierz. 100 praktycznych porad dla rodziny i przyjaciół” napisali Bonnie Carroll, emerytowana oficer USAF, wdowa po tragicznie zmarłym generale, założycielka organizacji Tragedy Assistance Program for Survivors (TAPS) opiekującej się bliskimi tragicznie zmarłych żołnierzy, i dr Alan Wolfelt.
„To bardzo prosta książka, ale zbiera najważniejsze rzeczy dotyczące żałoby. Radzi, co zrobić, jeśli odczuwasz smutek; mówi o tym, że można nie przebaczyć” – powiedziała prezeska Fundacji Dorastaj z Nami Magdalena Pawlak. Pomysł wydania polskiej wersji książki, jak mówiła, podczas wizyty w TAPS, pod wrażeniem organizacji pracy z najbliższymi i wzajemnego wsparcia.
Czytaj też
„Żałoba jest procesem fizjologicznym, a procesu fizjologicznego nie można przyspieszyć” – powiedział podczas prezentacji książki w środę w Warszawie kierownik Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM płk dr n. med. Radosław Tworus. Zaznaczył, że nie ma uniwersalnego medycznego modelu leczenia żałoby; człowieka, który ją przeżywa, nie należy traktować jako pacjenta, a utożsamienie żałoby z depresją – która może być jej powikłaniem – prowadzi do nieskutecznych prób leczenia.
Karolina Suska, doradca edukacyjny Fundacji mówiła o znaczeniu długofalowego wsparcia dzieci poległych i wspólnoty, którą tworzą dzieci, które straciły rodziców. Budowaniu tej wspólnoty służą wakacyjne obozy organizowane przez Fundację.
Dyrektorka Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa ppłk dr Katarzyna Rzadkowska mówiła, że młodzi ludzie, dowiadując się, że poległy na misji mieszkał w tej samej okolicy, uświadamiają sobie, że patriotyzmu nie należy kojarzyć wyłącznie z postaciami historycznymi. Płk Tworus dodał, że uhonorowanie poległego ułatwia radzenie sobie ze stratą także jego rodzicom.
Czytaj też
Działająca od 2010 r. Fundacja Dorastaj z Nami wspiera do 25. roku życia dzieci, które straciły rodzica - żołnierza, strażaka, policjanta – pełniącego służbę. Fundacja objęła opieką ponad 300 dzieci.
Książka „Gdy polegnie żołnierz” nie jest przeznaczona do sprzedaży. Oprócz pewnej liczby egzemplarzy wydanych na papierze Fundacja będzie ją bezpłatnie udostępniać w postaci cyfrowej pod linkiem zamieszczonym na swojej stronie internetowej.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie