Reklama

Polityka obronna

Poniedziałkowy przegląd mediów z Defence24.pl; Dlaczego nie ma sankcji na Rosatom?; Bez pomocy militarnej Rosja tej wojny nie wygra

Autor. Rosatom/wikipedia.com/ CC-BY-SA 3.0

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Justyna Kaczmarczyk, Interia.pl, „Korea Płn. twierdzi, że 800 tys. ludzi rwie się do armii, by walczyć przeciw USA"

Reklama

„Tylko w piątek około 800 tys. pracowników i studentów z całego kraju wyraziło chęć dołączenia lub ponownego wstąpienia do północnokoreańskich sił zbrojnych, by przeciwstawić się USA - podał oficjalny organ prasowy rządzącej krajem komunistycznej Partii Pracy Korei (PPK), dziennik 'Rodong Sinmun'."

Daniel Czyżewski, Energetyka24.com, „Dlaczego nikt nie nakłada sankcji na Rosatom?"

Reklama

„Kto posiada największe na świecie zdolności z zakresie wzbogacania uranu? Zgadliście. Rosatom. Z ok. 60 tys. SWU (jednostka zdolności separacyjnej) dostępnych globalnie, prawie połowę, 27,7 tys. kontroluje Rosatom . Odpowiada za ok. 30 proc. globalnej produkcji uranu wzbogaconego.  Wedle rosyjskich danych 73 elektrownie w 13 krajach korzystają z paliwa wzbogaconego w Rosji. Nie chodzi jedynie o były sowiecki obszar wpływów – Rosatom w 2021 r. dostarczył ok. 25 proc. paliwa do amerykańskich elektrowni jądrowych oraz 26 proc. do europejskich. To właśnie najważniejsza przyczyna braku sankcji na spółkę."

Barbara Kwiatkowska, Wirtualna Polska, „Niemcy otwierają szeroko oczy. 'Polska wysyła myśliwce i ani myśli poinformować'."

„Niemieckie medium kolejny raz zwraca uwagę, że Polska ignoruje dyplomatyczne zasady i normy rządzące transferami broni. Zgoda producenta uzbrojenia jest wymagana przy decyzjach dotyczących zmiany właściciela. \[...\]. Minister obrony narodowej Borys Pistorius przyznał, że nie został oficjalnie poinformowany o planach Polski. Brak zaangażowania rządu federalnego w tak fundamentalną decyzję w zakresie polityki nie jest znakiem dobrych relacji Berlina i Warszawy."

Tomasz Waleński, Wirtualna Polska, „'Białe Wilki na łowach. Fatalna noc rosyjskich czołgistów"

„Ukraińcy opublikowali nagrania z dronów zarejestrowane w podczerwieni, na których widać momenty wybuchów zniszczonych przez nich w nocy z piątku na sobotę pancernych pojazdów armii Putina. 'Dziewięć czy dziesięć? Dziesięć!!! Tyle rosyjskich czołgów zostało zniszczonych przez siły specjalne SBU "Białe Wilki" w ciągu zaledwie jednej nocy!' - donosi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy na Twitterze."

Filip Mielczarek, Interia.pl „Nad Morzem Czarnym pojawił się RQ-4B Global Hawk"

14 marca doszło do zderzenia rosyjskiego myśliwca Su-27 z amerykańskim dronem MQ-9 Reaper, w efekcie czego amerykańska maszyna spadła do morza: „Tymczasem w serwisach przeznaczonych do śledzenia tras przelotów samolotów (jak np. Flightradar24.com), nad Morzem Czarnym pojawił się Northrop Grumman RQ-4B Global Hawk. To drugi zaawansowany dron Sił Powietrznych USA, który służy do realizacji misji szpiegowskich. W odróżnieniu od MQ-9 Reaper, RQ-4B Global Hawk nie posiada uzbrojenia do przeprowadzania ataków z powietrza."

Piotr Miedziński, Defence24.pl „USA dokupią F-15EX"

„Proponowany przez prezydenta budżet resortu obrony w roku 2024 r. wynosi 842 mld dol. jest to o 26 mld więcej niż w roku obecnym. Łączny projekt budżetu na obronność to 886 mld. W obu przypadkach są to najwyższe kwoty w historii. Propozycja budżetu zawiera kilka niespodziewanych zwrotów w zamówieniach, zwraca uwagę m.in. zakup dodatkowych 24 myśliwców wielozadaniowych F-15EX Eagle II. Dzięki temu całkowita planowana wielkość floty wzrosłaby do 104 samolotów. Obecnie w USAF znajdują się dwa F-15EX Eagle II"

Jerzy Haszczyński, Rzeczpospolita, „Prezydent Czech: Ukraina najpierw do UE, potem do NATO"

Prezydent Petr Pavel: Wciąż wierzę, że Ukraina zasługiwałaby na przyjęcie do NATO, skoro my mówimy, że sojusz to wspólnota takich samych wartości, że to wspólnota takich samych długoterminowych celów strategicznych. A Ukraina spełnia te warunki. Są jeszcze techniczne wymagania interoperacyjności - i Ukraina spełnia także większość z nich. Ale powiedziałbym, że z praktycznych powodów lepsze dla Ukrainy byłoby, gdyby najpierw stała się członkiem Unii Europejskiej, a potem członkiem NATO.

Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Brytyjskie myśliwce za MiG-i"

„Najprawdopodobniej w tym tygodniu na Ukrainę dotrą polskie MiG-29. \[...\]. Nasz kraj w sumie dostarczy 28 maszyn. Słowacja do 11. Źródła DGP przekonują, że w wariancie maksimum ma to być początek budowania „koalicji samolotowej". Tym razem jednak w nieco zmodyfikowanej wersji. Za polskie i słowackie MiG-i w przestrzeni powietrznej tych dwóch państw dostawców mogą się pojawić brytyjskie maszyny Typhoon."

Waldemar Skrzypczak, Wprost, „Upadek mitu wielkiej armii"

Na kogo zatem, podobnie jak w II wojnie światowej, może liczyć Rosja w sytuacji coraz większej jej izolacji politycznej i ekonomicznej? Nawet wieszczona przez wielu pomoc chińska - moim zdaniem - nie odwróci już losów wojny. Może ją tylko przedłużać, czego już w świecie nikt nie chce, Chińczycy także. A bez pomocy głównie militarnej Rosja tej wojny nie wygra.

Reklama

Komentarze (4)

  1. szczebelek

    Obstawiam, że brytyjskie samoloty będą latać w naszej strefie powietrznej, bo tak samo było z Challengerami2 gdy wysłaliśmy T72

  2. DRB

    To jest faktycznie skandal że Niemcy mają czelność wtrącać się w nasze sprawy by blokować elektrownie atomowej.. na pewno znajdą poklas targowiczan i ekofanatykow, którzy chcą nas cofnąć do epoki pierwotnej. Tao że pełna zgoda Chyzwar@. BTW ciekawe czy Brytyjczycy chcą dać tornado czy tylko przysłać swoje na patrole

  3. BadaczNetu

    RQ4 może latać powyżej 20km, to wyżej niż jakikolwiek SU.

  4. Chyżwar

    Niemieckie medium niech się lepiej zainteresuje się gwizdkiem z TSUE, który wydał pozbawiony jakichkolwiek podstaw wyrok pozwalający finansowanym przez Niemców ekosiom wtrącać się w polską gospodarkę leśną.

Reklama