Reklama

Polityka obronna

Poniedziałkowy przegląd mediów; Rosja przygotowuje się na lata wojny; Brytyjskie myśliwce przyleciały do Polski

Autor. raf.mod.uk

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

Wp,pl: „Brytyjskie myśliwce przyleciały do Polski" "Do Polski wysłano cztery myśliwce Typhoon - poinformowało w niedzielę brytyjskie Ministerstwo Obrony. - Aby wesprzeć naszego sojusznika z NATO w obliczu rosnącego zagrożenia rosyjską ingerencją mówił brytyjski minister obrony Grant Shapps. Cztery myśliwce Typhoon Królewskich Sił Powietrznych dotarły już do Polski, aby przeprowadzić wspólne ćwiczenia wraz z sojuszniczymi samolotami z Polski, Hiszpanii i Włoch. Jak tłumaczy brytyjskie Ministerstwo Obrony, pobyt w Polsce umożliwi pilotom RAF-u przećwiczenie walk powietrznych z różnymi typami samolotów i opracowanie taktyki pozwalającej wykorzystać ich słabości. - W odpowiedzi na prośbę naszych polskich przyjaciół, Typhoony RAF lądują w Polsce w chwili, gdy przemawiam, aby wesprzeć naszego sojusznika z NATO w obliczu rosnącego zagrożenia rosyjską ingerencją - powiedział w niedzielę minister obrony Grant Shapps."

Reklama

Paweł Kryszczak: Gazeta Polska Codziennie: „Lepiej monitorowana przestrzeń powietrzna Polski" "W ubiegłym tygodniu w Szwecji został zaprezentowany pierwszy z dwóch samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW dla Wojska Polskiego. MON od kilku już lat działa w kierunku zwiększenia świadomości sytuacyjnej Sił Zbrojnych RP, czego przykładem są umowy na satelity obserwacyjne, bezzałogowe systemy powietrzne, takie jak FlyEye i Bayraktar TB2, oraz bateryjne moduły bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius. W planach są zakupy aerostatów. W ubiegłym tygodniu w Szwecji został zaprezentowany pierwszy z dwóch samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 A EW dla Wojska Polskiego. MON od kilku już lat działa w kierunku zwiększenia świadomości sytuacyjnej Sił Zbrojnych RP, czego przykładem są umowy na satelity obserwacyjne, bezzałogowe systemy powietrzne, takie jak FlyEye i Bayraktar TB2, oraz bateryjne moduły bezzałogowych systemów poszuklwawczo-uderzeniowych Gladius. W planach są zakupy aerostatów.W lipcu tego roku podpisaliśmy umowę na dostawę dwóch samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 ABW dla Wojska Polskiego. Dziś w Szwecji zaprezentowano jeden z samolotów dla polskich Sił Powietrznych. Zamówione samoloty, z których pierwszy trafi do wyposażenia polskich Sił Powietrznych w ciągu kilku miesięcy, znacznie wzmocnią nasze możliwości wczesnego wykrywania i ostrzegania - napisał w piątek w serwisie społecznościowym X (dawniej Twitter) szef MON Mariusz Błaszczak."

Interia.pl: „Rosja przygotowuje się na lata wojny. Znaleźli dowód" "Rosja przygotowuje się do długotrwałej wojny w Ukrainie - przekazuje brytyjskie Ministerstwo Obrony. Swoje przewidywania opiera na dokumentach, które wyciekły z rosyjskiego Ministerstwa Finansów i z których dowiedzieć się można o planach związanych ze wzrostem wydatków na obronność w 2024 roku.Jak podkreślono, liczby te sugerują wiele kolejnych lat walk. Dokumenty, które najwidoczniej musiały wyciec z rosyjskiego Ministerstwa Finansów, sugerują, że rosyjskie wydatki na obronność mają wzrosnąć w 2024 roku do około 30 proc. całkowitych wydatków publicznych - przekazało brytyjskie Ministerstwo Obrony.Jak podano dalej, rosyjskie ministerstwo proponuje budżet obronny w wysokości 10,8 bln rubli, co odpowiada około 6 proc. PKB i stanowi wzrost o 68 proc. w stosunku do roku 2023. Brytyjski resort obrony zwrócił także uwagę w swoim komunikacie, że jest bardzo prawdopodobne, że Rosja może utrzymać ten poziom wydatków na obronność w 2024 roku, ale tylko kosztem szerszej gospodarki. Podkreślono, że pełne dane dotyczące rosyjskich wydatków na obronę są zawsze niejawne, jednak liczby te sugerują, że Rosja przygotowuje się na wiele kolejnych lat walk w Ukrainie."

Reklama

Gazeta.pl: „Azerbejdżan oskarżył Armenię o ostrzał i zapowiedział odwet. Armenia zaprzecza: Dezinformacja" "MON Azerbejdżanu oskarżył siły zbrojne Armenii o otworzenie ognia w kierunku miejscowości Aszagy-Ajrym. Resort zapowiedział "podjęcie środków odwetowych". Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu opublikowało w sobotę (30 września) oświadczenie, w którym podało, że jeden z żołnierzy tego kraju zginął w ostrzale armeńskich sił zbrojnych. Władze Armenii zaprzeczyły jednak tym doniesieniom.Jak czytamy w oświadczeniu, snajperzy wojsk Armenii mieli otworzyć ogień w kierunku miejscowości Aszagy-Ajrym. W wyniku ostrzału zginął jeden żołnierz armii Azerbejdżanu. Resort złożył kondolencje krewnym zmarłego i zapowiedział "podjęcie środków odwetowych" przez azerbejdżańskie siły zbrojne. Niedługo po opublikowaniu komunikatu własne oświadczenie zamieściło także Ministerstwo Obrony Armenii, które stwierdziło, że MON Azerbejdżanu "szerzy dezinformację". "

Rp.pl: „Wielka Brytania chce wysłać instruktorów wojskowych na Ukrainę" "Brytyjski rząd chce wysłać instruktorów wojskowych na Ukrainę, oprócz kontynuowania szkolenia ukraińskich sił zbrojnych w Wielkiej Brytanii lub innych krajach zachodnich, jak obecnie - powiedział brytyjski minister obrony Grant Shapps. Do tej pory Wielka Brytania i jej sojusznicy unikali formalnej obecności wojskowej na Ukrainie, aby zmniejszyć ryzyko bezpośredniego konfliktu z Rosją.Wielka Brytania zapewniła pięciotygodniowe kursy wojskowe dla około 20 tys. Ukraińców w ciągu ostatniego roku i zamierza przeszkolić podobną liczbę w przyszłości. W wywiadzie dla gazety "Sunday Telegraph", Shapps powiedział, że istnieje możliwość organizacji szkoleń wojskowych na Ukrainie. - Rozmawiałem dziś o tym, by w końcu przybliżyć szkolenie i faktycznie przeprowadzić je również na Ukrainie - powiedział. - Szczególnie na zachodzie kraju, myślę, że teraz jest możliwość, aby wprowadzić więcej rzeczy w kraju - dodał. Shapps dodał, że ma nadzieję, że brytyjskie firmy zbrojeniowe, takie jak BAE Systems, będą kontynuować plany budowy fabryk broni na Ukrainie."

Wp.pl: „T-155 Fırtına II. Turecka armatohaubica ma wiele wspólnego z Krabem "Rumuńskie siły zbrojne przechodzą intensywną modernizację. Wymiana starej, pamiętającej czasy ZSRR broni oznacza, że Rumuni kupili lub w najbliższym czasie kupią wiele typów nowego uzbrojenia.Dotyczy to także samobieżnych armatohaubic, a jednym z branych pod uwagę modeli jest T-155 Fırtına II. Co wiemy o tej broni i jakie są jej możliwości? Rumunia zamierza wyposażyć swoją armię w pięć dywizjonów nowoczesnych, samobieżnych armatohaubic kalibru 155 mm. Pierwszy etap zakłada zakup trzech dywizjonów, czyli 54 egzemplarzy. Zakwalifikowano do niego trzy typy broni. AHS Krab nie bierze udziału w rywalizacji – PGZ nie zgłosiła swojego udziału w określonym przez Rumunów terminie. Wśród konkurentów są natomiast PzH 2000 oraz(...) dwa systemy spokrewnione z polskim Krabem. Jednym z nich jest południowokoreańska armatohaubica K9 Thunder, stanowiąca obok Kraba wyposażenie m.in. polskiej armii. Drugim systemem jest T-155 Fırtına II, czyli turecki wariant K9. Czym różni się od oryginału?"

Bankier.pl: „,5 mld USD na uzbrojenie. Ukraina planuje wydatki na 2024 rok "Ukraina chce zwiększyć do 1,5 mld USD wydatki na uzbrojenie i wyposażenie wojskowe w 2024 roku, by wzmocnić powstający w kraju przemysł zbrojeniowy - poinformował w sobotę premier Denys Szmyhal. Oświadczył, że Ukraina co miesiąc zwiększa produkcję uzbrojenia. Dzieje się to, mimo że 37 przedsiębiorstw zbrojeniowych ucierpiało w wyniku rosyjskich ataków. Zdajemy sobie sprawę, że nasz przemysł obronny jest jednym z głównych celów rosyjskich ataków rakietowych - powiedział Szmyhal. Szef rządu wypowiadał się podczas forum przemysłu obronnego w Kijowie. Telewizja CNN podkreśla, że Szmyhal mówił o "nowych narodzinach" tej branży na Ukrainie. Uruchamiamy nowe zakłady produkcyjne. Rozwijamy te, które przynosiły wyniki przed inwazją rosyjską na pełną skalę. Inwestujemy w nowe technologie i rozwiązania - powiedział szef rządu."

Wp.pl: „,Drony Kremla nad krajem NATO? Wysłano alerty o zagrożeniu "Rumuński system obserwacji radarowej zarejestrował w nocy z piątku na sobotę sygnał, który mógł wskazywać na nieuprawnioną penetrację krajowej przestrzeni powietrznej. Sygnał wykryto w pobliżu miasta Gałacz. Mieszkańcy otrzymali ostrzeżenia o zagrożeniu. Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało również o kolejnym ataku dronów na cele w Ukrainie. W związku z tym, w przygranicznych regionach Rumunii, szczególnie tam, gdzie Dunaj wpada do Morza Czarnego, do mieszkańców rozsyłane były alerty o możliwym zagrożeniu. Szczególnie dotyczyło to powiatów Tulcza i Gałacz. W sobotnim komunikacie podkreślono, że siły inspektoratu ds. sytuacji nadzwyczajnych, policji i straży granicznej zostały skierowane do rejonu Gałacza. To właśnie tam zarejestrowano sygnał radaru, który mógł wskazywać na potencjalne naruszenie przestrzeni powietrznej."

Interia.pl: „Niepokojące ruchy Rosjan na Morzu Czarnym. Kraj NATO bije na alarm "Siły Zbrojne Rosji systematycznie zakłócają sygnał GPS na wodach terytorialnych Rumunii. Szef sztabu generalnego armii tego kraju generał Daniel Petrescu dodał, że działania Federacji Rosyjskiej prowadzą do ryzyka wystąpienia na Morzu Czarnym groźnego incydentu. Wskazał też, że wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę na wodach czarnomorskich pojawiły się duże ilości min. Rumuński dowódca, cytowany(...)przez bukareszteńskie media zaznaczył, że "aktywne i nieustanne działanie" Rosjan prowadzi do poważnego ryzyka wystąpienia na wodach Morza Czarnego niebezpiecznego incydentu, np. kolizji statków. Petrescu wyraził przekonanie, że te szkodliwe dla transportu na Morzu Czarnym praktyki ustaną dopiero wraz z końcem wojny na Ukrainie. Dodał, że nie należy oczekiwać tego w najbliższym czasie."

Wp.pl: „Białoruski MON znów prowokuje. "Ping-pong kryzysowy" " Białoruś oskarżyła Polskę o naruszenie ich przestrzeni powietrznej. Polska strona dementuje te doniesienia. Płk Maciej Matysiak, były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, w rozmowie z Wirtualną Polską podkreśla, że te prowokacje są potrzebne nie tyle Białorusi, ile Rosjanom. Białoruski MON twierdzi, że Polska dwukrotnie naruszyła przestrzeń powietrzną Białorusi. Polskie Dowództwo Operacyjne wydało komunikat, w którym stanowczo dementuje te informacje. Strona białoruska przekazała, że polski helikopter przekroczył granicę i leciał na odległość do 1,5 km, później granicę miał przekroczyć polski samolot. "Informujemy, że . Potwierdzają to zapisy kontroli lotu i stacji radarowych - takie zdarzenie nie miało miejsca" - napisało w komunikacie polskie Dowództwo Operacyjne.Maciej Matysiak, pułkownik rezerwy, ekspert fundacji Stratpoints, były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, w rozmowie z Wirtualną Polską podkreśla, że te prowokacje są potrzebne nie tyle Białorusi, ile Rosjanom. Wojskowy przypomina, że zaledwie kilka dni temu dwa myśliwce F-35 sił powietrznych Włoch, stacjonujące w Polsce w ramach operacji zabezpieczenia przestrzeni powietrznej państw NATO, zostały poderwane, by przechwycić rosyjskie samoloty Su-30 Flanker.

Onet.pl: „Zwycięstwo Roberta Fico to katastrofa dla Ukrainy — i zagrożenie dla przyszłości Słowacji w NATO " "Wyniki przedterminowych wyborów parlamentarnych na Słowacji są zapowiedzią jej diametralnego zwrotu w polityce zagranicznej. Pod rządami Roberta Fico nasz kraj nie tylko przestanie być wiarygodnym partnerem dla UE i NATO — ale i może opuścić te wspólnoty, jawnie przechodząc na stronę Rosji. Zwycięstwo Smeru i rząd, który ta partia utworzy, będzie miało znacząco negatywny wpływ na słowacką politykę zagraniczną. Słowacja w wielu kwestiach skieruje swój ster na Wschód. Najbardziej będzie to można zauważyć przez wycofanie wsparcia wojskowego dla Kijowa. Smer postrzega bowiem Ukrainę nie jako kraj zaatakowany przez rosyjskiego agresora, ale jako państwo odpowiedzialne za wywołanie wojny. Fico wzywa do zakończenia konfliktu zbrojnego, ale dla niego jest to uwarunkowane rezygnacją Kijowa nie tylko z przyłączonego do Rosji Krymu, ale także z ukraińskich terytoriów okupowanych obecnie przez Kreml."

Reklama

Komentarze (4)

  1. rwd

    USA wstrzymały pomoc dla Ukrainy? Może jeszcze nie tym razem ale nawet Demokraci twierdzą, że Ukraina to studnia bez dna.

    1. DIM1

      @rwd. Mam wrażenie, że Amerykanie działają wg schematu, nieskutecznego jeszcze z Wietnamu. USA "sączą" pomoc. Która gdyby została dostarczona szybko, ta sama, ale w bardzo krótkim odcinku czasu, jasne że doprowadziłaby do rozbicia Rosjan. Osobiście uważam, że USA działają prawidłowo, tyle że ich interes nie jest identyczny z ukraińskim. USA potrzebują wytworzyć/otworzyć wielki rynek na swą broń, na wiele dziesięcioleci. Teraz broń, potem upgrejdy, wsparcie... I robią to. Podczas gdy szybkie pokonanie Rosji nie zapewniłoby Ameryce nic, prócz pokrycia kosztu walk.

    2. bezreklam

      W Afgastanie - USa policzli ze jeden stinger wartosci 100 tys dolarow moze znisczyc smiglowiec wartosci 8 milnow dolarow. Uwzgednili ze trafia tylko 30% stingerow, a takze polczli ze 50% jest sprzedawana na lewo. Wciaz im sie oplacalo. Natmiast ze intes USA i Ukrainy jest zbiezy - nie ma nic bardzuiej mylnego. USa chce wykupic przemysl UKrainski i oslabic Rosje. Prawdziwym intesem Ukrainy zas jest miec przemysl wlasny i byc posrednimiem miedzy wschdem i Zachdem. Ale politycy sie sprzedali i nie reprezntyja Ukrainy tak narawde.

    3. Buczacza

      Przepraszam ale mógłbyś powtórzyć?

  2. szczebelek

    Przykład Ukrainy pokazuje jedno, że trzeba liczyć na siebie i być przygotowanym zamiast czekać na pomoc innych...

    1. RGB

      Przykład Ukrainy pokazuje że trzeba budować koalicje, bo nie da się wygrać samodzielnie

  3. bezreklam

    Ukraincy mowia ze bombarduja im fabryki zbrojeniwe? Jak to - toz ja sluszalem ze Rosjnie bomanbrduja fabryke papieru taoltwego i piaskowce tylko? Jak on moze mowic ze ich fabryki sa bombardowane nieudstannie. Cos mu sie pomylilo. Musisz wiecej wchdzic na Polskie wiaodmsci.

  4. DIM1

    re: "Wielka Brytania chce wysłać instruktorów wojskowych na Ukrainę" - A kto kogo będzie szkolić ???

    1. Sorien

      No właśnie z tego co się słyszy to Ukraincy powinno uczyć NATOWCOW a nie natowcy ukraincow . To co słychać to widać że nato szykuje ich nie na tą wojnę która tam trwa . Potwierdza się to co myślałem już od wielu lat..... armię po obu stronach robią uzbrojenie nie pod realia wojny ale chcą by realia wojny dostosowały się do wyprodukowanego uzbrojenia . Np Ukraincy pytali się Niemców co robić z polami minowymi to Niemcy mówili że pola minowe są zazwyczaj małe kilkadziesiąt max kilkaset metro więc najlepiej objechać je do okola ..... nie trzeba chyba komentarza do jakości tego szkolenia . Więcej im krzywdy robią jak pożytku. Powinni kasę dać za to szkolenie na szkolenie na ua przez innych Ukraincow bo oni najlepiej dziś wiedzą jak się walczy

    2. Logik

      @Sorien: Niektórym byle tekst potwierdza to, co myślą.

    3. xdx

      @sorien uczyć się od ukr ? No z polami minowymi pokazali - po prostu na nie wjechali, bo jakiś idiota źle zrozumiał co to znaczy iż a6 ma odporność na miny lol masz rację - nic tylko się od nich uczyć

Reklama