Reklama

Poniedziałkowy przegląd mediów; "Nasze wojska zostaną w Europie" ; Bez torów nie ma obrony

Autor. U.S. Army

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz: Rzeczpospolita:„Nasze wojska zostaną w Europie - rozmowa z generałem Philipem Markiem Breedlovem, byłym głównodowodzącym połączonych sił zbrojnych NATO w Europie.” „Generał Breedlove, były głównodowodzący sił NATO w Europie, podkreśla, że opóźnione zaangażowanie USA w I i II wojnę światową kosztowało życie wielu żołnierzy i nie może się powtórzyć. Zauważa, że wojna w Europie wymaga utrzymania obecności wojsk USA. Krytykuje pomysł ograniczania liczby generałów i ostrzega przed zbyt powierzchownym podejściem do reform. Podkreśla, że Europa zbroi się zbyt wolno, a głównymi lekcjami z Ukrainy są konieczność silniejszej obrony powietrznej, gotowości do walki radioelektronicznej oraz dominacji w powietrzu. Zachód musi zrozumieć, że Rosja jest z nim w stanie wojny – i reagować adekwatnie.”

Konrad Kołodziejski:Sieci Prawdy:„Pokoje za surowce” „Demokratyczna Republika Konga i Rwanda mają podpisać ze Stanami Zjednoczonymi umowy o wydobyciu surowców, wzorowane na tej z Kijowem. Oba kraje toczą brutalny konflikt we wschodnich prowincjach DRK, gdzie wspierani przez Rwandę rebelianci z M23 walczą z armią rządową. Walki, których źródłem jest m.in. ludobójstwo z 1994 r., pochłonęły już ponad 6 mln ofiar. Region jest bogaty w kluczowe surowce, jak kobalt czy koltan. Rwanda, korzystając z kontroli nad terenami M23, wydobywa minerały i eksportuje je. Prezydent DRK zaoferował USA dostęp do złóż w zamian za pomoc wojskową. Waszyngton rozważa udział w zyskach z wydobycia, a rozmowy pokojowe ma zakończyć spotkanie z udziałem Marco Rubio.”

Reklama

Andrzej Rafał Potocki: Sieci Prawdy:„A Moskal się zbroi” „Na Ukrainie działa portal „Chcę do swoich”, zawierający dane 300 zdrajców współpracujących z Rosją, którzy trafili do więzień i czekają na wymianę. Rekordzista Anatolij Illjin czeka od ponad roku. Moskwa nie chce ich z powrotem, choć propaganda ich wykorzystuje. Portal ma już 740 tys. odsłon i odstrasza potencjalnych kolaborantów. Tymczasem „The Wall Street Journal” informuje, że Rosja zbroi się przy granicach z Finlandią i Bałtykami. Putin powiększa armię do 1,5 mln ludzi, zwiększa produkcję czołgów, rozbudowuje bazy i kolej. Eksperci ostrzegają przed konfliktem z NATO. W Polsce tymczasem bagatelizuje się zagrożenie i odkłada zakupy broni.”

Rafał Leszczyński: Puls Biznesu:„Bez torów nie ma obrony. Menedżer z branży kolejowej ostrzega” „Bezpieczeństwo zewnętrzne to priorytet kampanii prezydenckiej i polskiej prezydencji w UE. Tymczasem kolej, kluczowa dla logistyki militarnej, pozostaje niedoinwestowana. Brakuje ustawy o Funduszu kolejowym, a niemal połowa linii ma ograniczoną przepustowość. W razie konfliktu brak rozdziału ruchu pasażerskiego i cargo doprowadzi do paraliżu. Potrzebne są inwestycje w dodatkowe tory i rozwój krajowego zaplecza produkcyjnego. Tylko stała modernizacja zapewni zdolność szybkiego reagowania, ewakuacji, dostaw i odporności na zniszczenia infrastruktury w razie wojny.”

onet.pl:„Były dyrektor CIA: cena, którą Putin płaci za wojnę z Ukrainą, przekracza wszelkie wyobrażenia” „Gen. David Petraeus, były dyrektor CIA i naczelny dowódca wojsk amerykańskich, ocenia, że Ukraina ma innowacyjny przemysł zbrojeniowy i wystarczające zapasy amunicji. Zamiast międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa, najlepszą ochroną byłoby silniejsze wsparcie militarne, które odstraszyłoby Rosję od łamania zawarcia broni. Petraeus wskazuje na konieczność dalszych sankcji wobec Rosji i dostaw broni, m.in. systemów obrony powietrznej.Ocenia też, że zmęczenie wojną nie zmniejsza ukraińskiej determinacji.”

Reklama

onet.pl:„”Putin nie może już wygrać tej wojny militarnie”. Generał wskazuje największą słabość Rosji. „Płaci cenę za każdy metr” „Gen. Christian Freuding, szef specjalnego sztabu do spraw Ukrainy w niemieckim Ministerstwie Obrony, kieruje dostawami broni dla Ukrainy. W wywiadzie dla „Die Welt” podkreśla, że 27 państw UE oraz Ukraina mogą przewyższyć rosyjski przemysł zbrojeniowy. Tłumaczy, że Rosja nie może już wygrać wojny militarnie, a minimalne postępy w ostatnich latach wskazują na konieczność negocjacji. Niemcy przewidują dodatkowe wsparcie wojskowe na 2025 r. i będą dostarczać Ukrainie m.in. drony, amunicję artyleryjską oraz systemy obrony powietrznej.”

Reklama
WIDEO: Szef MON na Defence24 Days: coraz bliżej umowy na K2
Reklama

Komentarze (4)

  1. user_1050711

    Dokończenie, tematy z mediów GR, po wystawie DEFEA: Są pewni, że zorganizują staranną, dokładną ścisłą kontrola dostępu akwenów wrażliwych, środkami asymetrycznymi. Niemal nie angażując w to „cieciowanie” bardzo drogich OP, do większości zadań, używając małych dronów - UWAGA ! - zawsze gotowych do wyrojenia się. Jeden dron wykrył coś sensorami - natychmiastowo desantowane są (z morza lub powietrza, wiliczając także okoliczne ŁODZIE RYBACKIE) kolejne małe drony, tworząc rój, z nadrzędnym operatorem z Marynarki Wojennej, a w razie potrzeby z dalszym już samonaprowadzaniem. - te są ostatnie żywe dyskusje i zapowiedzi kierunku. Asymetryczna blokada dostępu rojami – efektywna i ekonomicznie, i militarnie. Jednak dokupią także kolejne fregaty i op. Pamiętajmy – Grecy mają 7-krotnie większego/liczniejszego/bogatszego w PKB przeciwnika. I nie pękają. Polska – tylko ok. 4-krotnie - taka tam słabizna :)

  2. user_1050711

    A ja dodam do tego przeglądu także media greckie: Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ liczne drony wejdą na uzbrojenie greckich fregat bell@harra oraz z dużym prawdopodobieństwem znajdą się tam także drony kazmikaze, różnych rozmiarów i zasięgów. Kto jeszcze nie wie ? - współczesna amunicja krążąca wyposażana jest także w samonaprowadzanie obrazowe, na wypadek gdyby przeciwnik włączył silny jamming. Oraz jest oczywiście znacznie tańsza - w swych kategoriach zasięgu - od rakiet. Jeszcze inny nowy rodzaj broni na razie dopiero w pierwszych próbach, to przenoszone przez dowolnie małe jednostki nawodne oraz oczywiście przez drony (te same, już wchodzące na wyposażenie bel@harr) - roje małych dronotorped. Prowadzących także zwykłe patrolowanie powierzchni i głębin, jako rój. W Grecji słynne staje się określenie: Obrona niesymetryczna. Czyli niedużym kosztem, wobec nawet tych głównych środków wroga.

  3. pawelv

    Skoro kolej jest taka ważna to dlaczego znów pojawiły się pomysły rządzących aby polskie koleje doprowadzić do upadłości i je sprywatyzować . Na początek sprzedać PKP Cargo . Najlepiej Niemcom , wszak przedstawiciele niemieckich kolei byli już w Polsce ,, oglądali i fotografowali infrastrukturę kolejową oraz zdobywali dane na temat składników majątku polskich firm kolejowych . Przedstawiciel niemieckich kolei który domagał się udostępnienia danych o składnikach majątku PKP Cargo oraz danych innych składników polskich kolei w Szczecinie został nawet pogoniony przez kierownictwo i pracowników kolei .

  4. xdx

    Niemcy rozpoczęli dostawy Arrow 3 z Izraela , do końca 2025 ma być cały system a od 2026 zdolność operacyjna

Reklama