Reklama

Polityka obronna

Podpisano ukraińsko-nordycką umowę o bezpieczeństwie

ukraina wojna rosja inwazja wojsko
Wojna na Ukrainie - ukraińscy żołnierze na froncie.
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/X

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w piątek w Sztokholmie na szczycie nordycko-ukraińskim porozumienie w zakresie bezpieczeństwa ze Szwecją, Norwegią oraz Islandią. Dokument ma zapewnić walczącej z Rosją Ukrainie wieloletnie wsparcie wojskowe.

Wcześniej podobną umowę Ukraina podpisała z Danią oraz Finlandią. Według gospodarza spotkania, premiera Szwecji Ulfa Kristerssona, łączna pomoc wojskowa i cywilna krajów nordyckich osiągnie kwotę około 17 mld euro. Zełenski na konferencji prasowej z Kristerssonem dziękując za wsparcie, ostrzegł, że „jest jasne, że (Rosja) przygotowuje prowokacje w państwach bałtyckich, skierowane przeciwko ich granicom”. Ujawnił, że wśród tematów rozmów z premierami Szwecji, Norwegii, Islandii, Danii oraz Finlandii była kwestia wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej. „Dyskutowaliśmy o tym, jak przyspieszyć dostawy (systemów) Patriot” - zaznaczył. Rozmawiano także o staraniach Ukrainy o członkostwo w NATO oraz UE.

Zełenski pytany na konferencji prasowej o decyzję Szwecji o wstrzymaniu planów przekazania Ukrainie samolotów bojowych Gripen, odpowiedział, że jego zdaniem ten program (Gripenów) już powinien się rozpocząć. W tym tygodniu szwedzki minister obrony Pal Jonson tłumaczył, że jest to wspólna decyzja zachodnich sojuszników, aby skupić się na jednym modelu samolotów, czyli amerykańskich F-16.

Zełenski zwrócił uwagę, że zapowiadane rok temu przekazywanie F-16 trwa zbyt długo. Początkowo pierwsze samoloty miały trafić na przełomie 2023-24 roku, ostatnie zapowiedzi to lato tego roku. Prezydent Ukrainy poinformował również o wymianie jeńców z Rosją, dzięki czemu 75 Ukraińców powróci do swojej ojczyzny. Przyjazd Zełenskiego do Sztokholmu nie był zapowiadany. W programie wizyty jest również audiencja u króla Szwecji Karola XVI Gustawa.

Reklama
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (1)

  1. Monkey

    Żądania, żądania, żądania. A mobilizację już ogłosił? Wprowadził w życie?

    1. Rusmongol

      Najwidoczniej większym problemem jest brak sprzętu. Po co ci ludzie bez sprzętu, wyslesz ich z kijami?

Reklama