Polityka obronna

Poczta Polska ze specjalną emisją „#♥ZaPolskimMundurem” poświęconą obrońcom wschodniej granicy

Autor. Poczta Polska

W czwartek, 27 stycznia br., Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy emisji „#♥ZaPolskimMundurem” poświęcony obronie polsko — białoruskiej granicy. Ten unikatowy walor kolekcjonerski w symboliczny sposób upamiętnia profesjonalizm i bohaterską postawę żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji stojących na straży bezpieczeństwa naszego kraju.

Na znaczku przedstawiono naszywki umieszczone na mundurach trzech służb: Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji. Wzdłuż dolnej krawędzi umieszczono napis: POLSKA. Znaczek jest beznominałowy, o wartości odpowiadającej opłacie za krajową przesyłkę listową nierejestrowaną ekonomiczną format S. Zgodnie z cennikiem usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym stanowi wartość 3,60 zł.

Ważnym elementem misji Poczty Polskiej jest krzewienie postaw patriotycznych i promowanie wartości, które budują wspólnotowość. Honorując trud służby żołnierzy oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji na granicy polsko-białoruskiej, prezentujemy okolicznościowe wydawnictwo filatelistyczne. W ten sposób także i my dokładamy swoją cegiełkę do wszystkich pięknych słów zawartych w kartkach przekazanych mundurowym za pośrednictwem Poczty w ramach akcji #MuremZaPolskimMundurem. To nasz wyraz wdzięczności i dumy z ludzi stojących na straży bezpieczeństwa naszego kraju
Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej

Na przełomie roku 2021 i 2022 państwo polskie stanęło przed wyzwaniem obrony polsko-białoruskiej granicy przed falą obywateli różnych państw, próbujących nielegalnie przedostać się na terytorium Rzeczypospolitej. Skala tego procederu sprawiła, że naszej wschodniej granicy muszą strzec -- stojąc ramię w ramię -- nie tylko funkcjonariusze Straży Granicznej, ale także tysiące żołnierzy i funkcjonariuszy Policji. Zaangażowanie służb mundurowych i Wojska Polskiego znalazło poparcie wśród milionów Polaków, którzy postanowili w różny sposób wesprzeć osoby pełniące służbę na wschodniej granicy, m.in. organizując akcję pn.: #MuremZaPolskimMundurem.

Oprócz okolicznościowego znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieje na niej słup graniczny oraz funkcjonariusz Służby Granicznej z lornetką. Na datowniku FDC projektant umieścił tytuł emisji "#♥ZaPolskimMundurem".

To już kolejna inicjatywa Poczty Polskiej na rzecz wsparcia służb mundurowych. 11 listopada 2021 r. Spółka przyłączyła się do społecznej akcji #MuremZaPolskimMundurem udostępniając ok. 5 tys. placówek, w których nieodpłatnie prowadzi zbiórkę kartek pocztowych i odręcznych prac z podziękowaniami dla mundurowych. Wyrazy wsparcia i uznania za pełną poświęcenia pracę i służbę napływają z całej Polski. Tylko w pierwszych 3 miesiącach akcji Polacy - zarówno dzieci z przedszkoli i szkół, jak i dorośli - przekazali mundurowym ponad 85 tys. laurek i kartek.