Piątkowy przegląd mediów; Rosja jest na kolanach; Trzy państwa w Orce

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.
Dorota Roman: Gazeta Wyborcza:„Rosja jest na kolanach- wywiad z kmdr. por. rez. Maksymilianem Durą ekspertem portalu Defence24.pl” „Zdaniem kmdr. Maksymiliana Dury Rosja nie odnosi na froncie ukraińskim znaczących sukcesów i jest strategicznie wyczerpana. Potrzebuje rozejmu, by się odbudować – stąd próby jego wymuszenia. Ukraina ma problemy z mobilizacją, ale dzięki wsparciu Zachodu skutecznie się broni. Rozejm byłby dla niej niekorzystny. Europa i USA powinny utrzymać presję, wspierać Ukrainę i unikać „fikcyjnego pokoju”, który dałby Rosji czas na nową ofensywę.”
rp.pl:„Wymiana ciosów między Indiami a Pakistaniem. Indyjska marynarka wojenna ostrzelała port” „Trwa eskalacja między Indiami a Pakistanem. Indyjska marynarka wojenna po raz pierwszy od 1971 roku ostrzelała pakistański port Karaczi, niszcząc infrastrukturę portową. Była to odpowiedź na próbę ataku Pakistanu na indyjskie cele wojskowe. Wcześniej Pakistan ostrzeliwał cele wzdłuż granicy, także w Kaszmirze, używając dronów i pocisków. Ataki miały związek z zamachem w indyjskim Kaszmirze z 22 kwietnia, w którym zginęło 26 osób. Indie rozpoczęły operację „Sindoor”, atakując cele w Pakistanie i jego części Kaszmiru, oskarżając Islamabad o wspieranie terrorystów. Pakistan zaprzeczył, informując o strąceniu pięciu indyjskich myśliwców.”
Witold Sokała: Dziennik Gazeta Prawna:„Chodzi nie tylko o Kaszmir” „Operacja Sindur, czyli indyjski atak na cele w Pakistanie, pogłębił napięcia między atomowymi mocarstwami i wywołał globalne wezwania do deeskalacji. Spór o Kaszmir ma tł;o religijno-cywilizacyjne, z radykalizującym się Pakistanem i nacjonalistycznymi Indiami Modiego. Konflikt wzmacniają ingerencje mocarstw: USA, Chin i wywiady obu stron. Chińsko-pakistańska współpraca ma też wymiar geostrategiczny i wywiadowczy.”
bankier.pl:„Pakistan zaatakował liczne cele w Indiach. M.in. lokalne lotnisko” „Pakistan zaatakował liczne cele w mieście Dżammu w spornym Kaszmirze, w tym lokalne lotnisko. Według indyjskich źródeł atak przeprowadzono dronami; nad miastem rozlegały się syreny, widoczne były błyski i pociski. Celem były też okoliczne miejscowości. Indyjskie władze twierdzą, że ostrzał był wymierzony w instalacje wojskowe. Zginęło co najmniej 13 cywilów, 59 zostało rannych. Pakistan oskarża Indie o śmierć 31 cywilów i zapowiada dalsze działania. Napięcie rośnie od ataku terrorystycznego w Pahalgam, gdzie zginęło 26 osób. Delhi oskarża o zamach Pakistan, który odrzuca zarzuty. USA i Chiny apelują o deeskalację. Kaszmir pozostaje przedmiotem sporu od 1947 r.”
wyborcza.pl:„Trumpiści wreszcie tracą złudzenia co do Putina? Vance: Rosjanie chcą za dużo” „Wiceprezydent USA J.D. Vance stwierdził, że Rosja stawia zbyt wygórowane warunki zakończenia wojny w Ukrainie. W rozmowie z szefem Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa zaznaczył, że Moskwa żąda m.in. wycofania ukraińskich wojsk z okupowanych terenów i zaprzestania zachodniej pomocy. Rosja chce też rozmawiać o „przyczynach wojny”, m.in. obecności NATO w regionie. Trump, dotąd niejednoznaczny wobec Putina, ostatnio skrytykował go za ataki na cywilów i sugerował brak chęci do pokoju. Eksperci przestrzegają jednak przed zmiennością Trumpa, który wcześniej chwilowo wstrzymał pomoc dla Kijowa.”
onet.pl:Sąsiedzi Rosji wypowiadają konwencję. Chodzi o miny przeciwpiechotne” „Litewski parlament zdecydował o wycofaniu się z konwencji ottawskiej, która zakazuje użycia, produkcji i transferu min przeciwpiechotnych oraz zobowiązuje państwa do ich zniszczenia. Uchwała wejdzie w życie za pół roku. Minister obrony Litwy,Dovilė Šakalienė, ogłosiła decyzję po głosowaniu. Wcześniej ministrowie obrony Polski, Estonii, Łotwy i Litwy zalecili wypowiedzenie konwencji w związku z zagrożeniem rosyjską agresją. Łotwa, Finlandia i Estonia już podjęły podobne kroki. Rosja nie jest stroną traktatu, a Norwegia jest jedynym krajem graniczącym z Rosją, który nie zdecydował się na wypowiedzenie konwencji.”
money.pl:„Okręty podwodne dla Polski priorytetem. W grze trzy państwa” „Polska marynarka wojenna, która obecnie dysponuje tylko jednym okrętem podwodnym (ORP Orzeł), planuje w ramach programu „Orka” pozyskać trzy nowe jednostki. Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) uznaje ten projekt za priorytetowy dla bezpieczeństwa narodowego. Czołowymi oferentami są Niemcy, Szwecja i Włochy, a koszty zakupu szacowane są na kilkanaście miliardów złotych. Pierwsze dostawy mogą nastąpić najwcześniej w 2032 r. Nowe okręty mają m.in. chronić kluczową infrastrukturę morską, w tym gazociągi, kable i farmy wiatrowe. Program jest istotnym elementem odstraszania i obrony RP oraz NATO.”
bankier.pl:„Rok po pokoju w Ukrainie Rosja zaatakuje NATO? Holenderski wywiad ostrzega” „Holenderski wywiad MIVD ostrzega, że Rosja może podjąć konflikt z NATO w ciągu roku od zakończenia wojny z Ukrainą, jeśli utrzyma obecny poziom produkcji zbrojeniowej i utrzyma apetyt na działania militarne. Rosja zwiększa produkcję artylerii, a nowe jednostki artyleryjskie przenosi w kierunku granic NATO. Choć nie ma jednoznacznych dowodów na plany Rosji, Holandia i NATO są w gotowości. Ponadto, MIVD zwraca uwagę na rosnące zagrożenie ze strony Chin, które posiadają zaawansowany system cybernetyczny, oraz na współpracę Rosji z Chinami, co tworzy nowe zagrożenia dla Europy.”
MiP
Czyli w sprawie Orki mamy dwie oferty niemieckie bo Włosi oferują rozwinięcie niemieckiego okrętu i jedna oferta Szwedzka. I która z tych ofert jest najlepsza ?
X
Dla mnie włoska. Jeśli nie brać pod uwagę polityki.
Boczek
MiP, 9 maj (07:58) ### Przede wszystkim mówimy o ofertach albo Niemiecko-Norweskiej, albo Niemiecko- Włoskiej. O ile w przypadku D-N wiadomo gdzie OP będzie budowany, to w przypadku D-I powstaje pytanie, jaki sens ma budowa we Włoszech z komponentów/pakietów materiałowych z Kilonii. Pod względem zaawansowania technologicznego 212CD jest najdalej posunięty, a w przypadku offsetu oferta D-N jest bezkonkurencyjna, bo stajemy się pełnoprawnym członkiem konsorcjum kta co średniodystansowo finansuje projekt + najlepszy gap filler. Ponadto zaocznie jesteśmy już w kolejce i otrzymamy OP jako jeden z pierwszych.
OptySceptyk
Niemiecka, ponieważ Niemcy mogą nam dać okręt w leasing, czyli mielibyśmy zdolność pomostową i szkoleniową.
user_1065760
W przypadku Orki i pocisków manewrujących tu nie ma dylematu co lepsze, to i to stanowi krytyczne uzbrojenie, które musimy mieć. Pociski manewrujące odpalane z terytorium Polski maja znacznie mniejszy obszar rażenia niż te odpalane z OP, które mogą operować z wód północnego Bałtyku albo z Morza Północnego, a poza tym podczas pokoju OP mogą też przeprowadzać operacje hybrydowe, co może skutecznie odstraszać od ataków na naszą infrastrukturę podmorską.
perspicax
Za cenę Orki można by opracować i wyprodukować nasze własne pociski manewrujące. To by miało znacznie większy sens...
MiP
I czekać na opracowanie i produkcję z 50 lat :)
DBA
perspicax - pewnie masz rację. Ewentualnie rozbudowa sił powietrznych. Bo pilnowanie OP obiektów typu wiatraki to chyba abberacja.
M.M
Litwini pchnęli temat wypowiedzenia konwencji Ottawskiej. A co z nami? Biurokracja?