Reklama

Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów; Rezerwowa armia Rosji; Szczyt w Wilnie wzmocni NATO

Autor. mil.ru

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Szczyt w Wilnie przyniesie decyzje, które wzmocnią siłę NATO": Wywiad z Tomaszem Szatkowskim, stałym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej przy NATO. „Do ważnych decyzji, które będą podjęte na szczycie NATO, należy zaliczyć m.in. zatwierdzenie rodziny planów obrony terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego. Są to plany, jakich nie było jeszcze w trakcie naszego członkostwa. Są one całościowe w sensie geograficznym. Obejmują przypisanie konkretnych sił, które będą przygotowywały się do wypełnienia tych planów. Z tym będzie wiązała się nowa struktura sił NATO. Znacznie więcej jednostek będzie poddanych Dowództwu Strategicznemu. Zreformowana zostanie struktura dowodzenia. Będziemy przyjmować plan wsparcia produkcji przemysłowej i zbrojeniowej, zachęcający do większej standaryzacji i wspierania tej bazy w krajach członkowskich. Obecnie toczą się też rozmowy odnośnie do nowego zobowiązania sojuszników w zakresie wydatków obronnych. Zobowiązanie szczytu NATO w Newport w 2014 r., dotyczące wydawania na cele obronne 2 proc. PKB, wygaśnie już w przyszłym roku, dlatego dyskutuje się nad nową formułą w tej kwestii."

Reklama

Rzeczpospolita, „Rosja tworzy rezerwową armię. Siergiej Szojgu melduje Władimirowi Putinowi o postępach": Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu podał prezydentowi Władimirowi Putinowi informacje dotyczące tworzenia rezerwowej armii rosyjskiej.  „Formujemy rezerwy w ramach korpusu armijnego, armii. Plus pięć pułków pancernych. Wszystko idzie zgodnie z planem, właściwie do końca czerwca zakończymy formowanie armii rezerwowej - mówił. - A w niedalekiej przyszłości zakończymy formowanie korpusu armii. Pięć pułków zostało już sformowanych w ponad 60 procentach, w tym przypadku mówię o personelu i sprzęcie - oświadczył Siergiej Szojgu. \[...\] Siergiej Szojgu zapowiedział, że do końca czerwca sformowana zostanie armia rezerwowa i korpus wojskowy, gdzie już trafiło ponad 3,7 tys. jednostek sprzętu wojskowego."

Rzeczpospolita, „USA chcą, aby Jens Stoltenberg pozostał sekretarzem generalnym NATO": Spekulacje na temat tego, kto może zastąpić Stoltenberga na stanowisku sekretarza generalnego NATO trwają od miesięcy. „Stany Zjednoczone chcą, aby Jens Stoltenberg pozostał jeszcze przez pewien czas na stanowisku sekretarza generalnego NATO - mówi w rozmowie z 'The Economist' minister obrony Wielkiej Brytanii, Ben Wallace, który wcześniej zgłaszał gotowość do zastąpienia Stoltenberga. \[...\] Media informowały wcześniej, że wiele państw Sojuszu chciałoby, aby po raz pierwszy stanowisko to objęła kobieta. Wśród kandydatek wymieniano premier Estonii, Kaję Kallas i premier Danii, Mette Frederiksen. W przypadku tej pierwszej obawy wzbudzała jednak jastrzębia postawa Estonii wobec Rosji, co budzi obawy w związku z możliwością doprowadzenia do bezpośredniej konfrontacji między Sojuszem a Rosją."

Reklama

Marcin Wołoszyk, Wirtualna Polska, „Nowy system walki elektronicznej dla niemieckich myśliwców": Prace nad Eurofighterem EK rozpoczęły się w marcu 2022 r. „Mimo rosnącej popularności myśliwców piątej generacji, których kluczową cechą są właściwości stealth, w wielu państwach ciągle są rozwijane nowe wersje starszych samolotów. Dzięki postępowi w rozwoju elektroniki, systemy zagłuszające i samoobrony oferują możliwość stworzenia wokół samolotu swego rodzaju bańki ochronnej, tak zwanego elektronicznego stealth. \[...\] Arexis to modułowy i skalowalny system, który może być w pełni zintegrowany na pokładzie samolotu, w module misji lub jako zasobnik w dronie, zapewniając defensywne i ofensywne możliwości walki elektronicznej. Wykorzystuje systemy zakłócania oparte na technologii aktywnej anteny ze skanowaniem elektronicznym (AESA) z azotku galu GaN o dużej mocy, ultraszerokopasmowych odbiornikach i cyfrowej pamięci częstotliwości radiowych (DRFM), aby zneutralizować wrogie systemy obrony przeciwlotniczej. Z systemem Arexis można integrować inne zasobniki walki elektronicznej, broń ofensywną i zaawansowane cele pozorowane, takie jak SPEAR-EW."

Przemysław Juraszek, Wirtualna Polska, „Europa się zbroi. Ogromny zakup systemów przeciwlotniczych Mistral 3": Poza istotna poprawą możliwości obronnych uczestniczących państw ten zakup stanowi również zwiększenie konkurencyjności europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej sektora obronnego. „Przedstawiciele MON Francji, Belgii, Cypru, Estonii i Węgier podpisali list intencyjny w sprawie wspólnego zakupu systemów przeciwlotniczych Mistral 3. Wyjaśniamy, co ten system potrafi. Jak informuje koncern MBDA wspólne zamówienie będzie koordynowane przez francuską agencję zamówień DGA (Direction Générale de l'Armement) w imieniu wszystkich krajów partnerskich. \[...\] Pociski Mistral 3 są ostatnią ewolucją systemu wprowadzonego do służby we francuskich siłach zbrojnych w 1989 roku. Pierwszy wariant był konstrukcją typu odpal i zapomnij przeznaczoną do zwalczania celów na dystansie do 6 km i na pułapie do 3 km przy wykorzystaniu odłamkowej głowicy bojowej o masie ~ 3 kg."

Filip Mielczarek, Interia, „Niesamowite, co Rosjanie zrobili ze swoimi potężnymi okrętami": Rosjanie bardzo obawiają się nowych dronów morskich, które budowane są obecnie przez Siły Zbrojne Ukrainy.  „Rosyjska Flota Czarnomorska tak bardzo obawia się ataków nowych ukraińskich dronów, że dowództwo postanowiło spróbować w bardzo dziwny sposób ukryć okręty przed Siłami Zbrojnymi Ukrainy. Eksperci ze serwisu Naval News donoszą, że na rosyjskiej fregacie Admiral Essen dopatrzono się zastosowania zwodniczego kamuflażu. \[...\] Jak tłumaczą specjaliści militarni, operator drona morskiego lub system naprowadzania mogą zostać zmyleni tym kamuflażem i nie trafić w okręt. Przynajmniej tak zakładają Rosjanie. Jako że najczęściej morskie drony atakują właśnie przód i tył okrętów, to właśnie tam zastosowano kamuflaż. Dzięki niemu ma powstać złudzenie optyczne, jakby część okrętu znajdowała się w tym miejscu, a w rzeczywistości jej tam nie było."

The Moscow Times, „Alarm w Radzie Bezpieczeństwa Rosji. Putin nerwowo reaguje na rozwój kontrofensywy": Czwartkowe nocne uderzenia ukraińskich sił zbrojnych uszkodziły dwa mosty na granicy obwodu Chersońskiego i Półwyspu, na którym stacjonuje duża grupa wojsk rosyjskich.  „Prezydent Rosji Władimir Putin odbył dziś nieplanowane i niezapowiedziane posiedzenie Rady Bezpieczeństwa. Spotkanie Putina ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa odbyło się dzień przed zwyczajowym terminem przypadającym na piątek po tym, jak ukraińskie siły zbrojne dokonały ataków rakietowych na mosty łączące Krym z okupowanymi regionami na południowym wschodzie kraju. \[...\] Putin powiedział, że jako główny temat spotkania wybrano sytuację w strefie specjalnej operacji wojskowej, gdzie armia ukraińska rozpoczęła długo oczekiwaną kontrofensywę, której celem - zgodnie z oczekiwaniami - może być Krym."

Reklama

Komentarze

    Reklama