Reklama

Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów; NATO odpowiada Rosji; Kampanijna impreza ważniejsza niż NATO

Autor. US Air Force

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

Dziennik Gazeta Prawna:„Wojsko na wielkich zakupach” „Polska buduje najsilniejszą armię lądową w Europie. Trwający od kilku lat intensywny proces modernizacji i dozbrajania przybrał na sile po agresji Rosji na Ukrainę. To ogromne wyzwanie dla finansów państwa. Od najazdu Rosji na Ukrainę praktycznie nie ma miesiąca, żeby minister obrony narodowej nie ogłaszał kolejnych zakupów czy kontraktów dla polskich producentów, które mają wzmocnić potencjał obronny polskiej armii. Wprawdzie intensywne dozbrajanie rozpoczęło się wcześniej, to jednak zmiana sytuacji geopolitycznej w związku z agresją wymusiła intensywniejsze zakupy. Nowoczesne samoloty, śmigłowce szturmowe, broń rakietowa, czołgi, wozy bojowe… W każdym z tych przypadków mówimy o wielomiliardowych kontraktach. Po pierwsze, wzmożone zakupy to efekt wniosków wyciągniętych z przebiegu wojny w Ukrainie i konieczność wzmocnienia sił zbrojnych oraz dostosowania do wymogów współczesnej (realnej, a nie tylko przewidywanej w grach strategicznych w okresie pokoju) wojny, jaką obserwujemy za naszą wschodnią granicą. Po drugie, uzupełnia się sprzęt ze względu na to, że spora część naszego uzbrojenia trafiła w ramach pomocy wojskowej do ukraińskiej armii - chodzi o ponad 300 czołgów (w tym 14 leopardów), haubicoarmaty Krab, samoloty MiG-29, karabinki Grot. Polska przekazała Ukrainie także broń przeciwlotniczą - pioruny, wyrzutnie rakiet 9K33 Osa i S-125 Newa i wiele innego sprzętu służącego m.in. organizacji zaopatrzenia pola walki.”

Reklama

Bartosz T. Wieliński: Dziennik Gazeta Prawna:„Kampanijna impreza ważniejsza niż NATO” „U szefa MON Mariusza Błaszczaka skandal goni skandal. We wtorek do dymisji niespodziewanie podali się najważniejsi polscy wojskowi. W środę minister demonstracyjnie nie pojechał do Brukseli na spotkanie ministrów obrony NATO. W kwaterze głównej Sojuszu ministrowie obrony (wśród nich sekretarz obrony USA Lloyd Austin) rozmawiali o dalszym wsparciu dla Ukrainy, ale też o sytuacji na Bliskim Wschodzie. W kwaterze głównej Sojuszu ministrowie obrony (wśród nich sekretarz obrony USA Lloyd Austin) rozmawiali o dalszym wsparciu dla Ukrainy, ale też o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Hamas uderzył w Izrael, w powietrzu wisi izraelska ofensywa w Strefie Gazy. Bardzo możliwe, że wojna ogarnie cały Bliski Wschód. Ten kryzys ma wpływ także na bezpieczeństwo Polski. Atak Hamasu na Izrael, za którym stoi Iran, bliski sojusznik Rosji, ma odwrócić uwagę świata od Ukrainy. W USA już słychać głosy, że pomoc dla Kijowa należy wstrzymać, by wspierać walczący Izrael. Co robił minister Błaszczak? Zamiast w Brukseli był w Powiatowym Centrum Kultury „Fabryczka” w Wołominie, gdzie brał udział w pokazie kolejnego odcinka propagandowego serialu „Reset”, w którym pracownicy mediów PiS regularnie oskarżają Donalda Tuska o zdradę. Kampanijna impreza była dla Błaszczaka ważniejsza niż spotkanie najważniejszych ludzi w NATO. Minister nie wysłał do Brukseli swojego zastępcy, Polskę reprezentował jedynie ambasador przy NATO. Sojusz Północnoatlantycki gwarantuje Polsce bezpieczeństwo. Skoro polski minister obrony ostentacyjnie bojkotuje jego kluczowe gremium, to oznacza, że rząd PiS ma NATO w zasadzie gdzieś. Niech sobie gadają, ustalają, nas to nie obchodzi. To posunięcie wiele mówi, skoro w kampanii wyborczej PiS przekonuje wyborców, że zapewni im „bezpieczną przyszłość”.”

Marek Kozubal:Rzeczpospolita:„Czego nie chroni SKW” „Znamy adresy kilkudziesięciu obiektów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i wiemy, ile posiłków dostarczanych jest do niektórych z nich każdego dnia. Wyłuskanie takich danych zajęło nam kilkadziesiąt minut. Wystarczyło uważnie przejrzeć dokumenty związane z postępowaniami o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonymi w trybie ustawy – Prawo zamówień publicznych, organizowanymi przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Wszystkie dokumenty są jawne, znajdują się na platformie zakupowej SKW, a dostęp do niej jest otwarty. I tak w postępowaniu dotyczącym świadczenia usług pocztowych dla placówek SKW w latach 2020–2024 w załączniku nr 2 podane są dokładne adresy 21 obiektów tej służby na terenie całego kraju. Poza oficjalnie podawanymi na stronie internetowej SKW adresami centrali w Warszawie i sześciu inspektoratów, wiemy, że obiekty wojskowego kontrwywiadu znajdują się też np. w Elblągu, Świnoujściu, Giżycku, Czerwieńsku, Kielcach, Chorzowie (nie podajemy adresów). W specyfikacji warunków zamówienia na dostarczenie posiłków dla ośrodków SKW w Skierniewicach i Sękocinie Starym podana jest dokładna liczba dostarczanych tzw. racji dziennych. Na tej podstawie możemy wnioskować, ile osób może przebywać w ośrodkach. Kolejne dane adresowe znajdujemy w specyfikacji SIWZ na usługi wywozu odpadów komunalnych i odpadów zbieranych selektywnie. W dokumentacji tej podano adresy kompleksów budynków w Sękocinie Starym, Skierniewicach, Gdyni czy obiektu SKW w Sopocie.Z dokumentacji przetargowej świadczenia usług serwisowania pojazdów służbowych SKW w latach 2023–2025 wiemy, że dysponuje ona 285 pojazdami nie starszymi niż dziesięcioletnie i 156 jeszcze starszymi, najwięcej jeździ ich po Warszawie – 230. Możemy też dowiedzieć się, gdzie są serwisowane. – Ja tego nie rozumiem, tym bardziej że służby specjalne szczególnie powinny chronić swoje dane. Moim zdaniem przypadku SKW może ona organizować przetargi jako jednostka wojskowa. Gdy dzisiaj przetargi organizuje np. Jednostka Wojskowa Grom, to nie podaje nazwy, ale numer jednostki wojskowej – mówi proszony o komentarz płk Maciej Matysiak, były zastępca szefa Służby Wywiadu Wojskowego, ekspert do spraw bezpieczeństwem Fundacji „Stratpoints”.”

Reklama

Tomasz Bielecki: Wyborcza.pl:„Niemcy dozbroją Izrael. NATO wesprze operację przeciwko Hamasowi” „Rok 2023 to nie rok 1943. Jesteśmy nadal Żydami, ale mamy inne możliwości. Państwo Izrael jest silne - mówił podczas spotkania NATO minister obrony Joaw Galant. Zachód, choć z różną siłą, naciska na przestrzeganie praw cywilów w Gazie. Izraelski minister obrony Joaw Galant zdalnie uczestniczył w czwartek w brukselskim posiedzeniu ministrów obrony NATO (Polskę reprezentował tylko ambasador, Mariusz Błaszczak wybrał prowadzenie kampanii wyborczej w kraju). Gallant zaprezentował wideo przedstawiające niektóre z okrucieństw popełnionych przez Hamas na izraelskich cywilach i żołnierzach, a także na obcokrajowcach, którzy zostali porwani lub zabici w ostatnią sobotę. – To będzie długa i trudna wojna. Ale zwyciężymy – powiedział Galant. Natomiast Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu, zapewnił o solidarności całego NATO z Izraelem. Niektóre z krajów Sojuszu zaoferowały – niezależnie od wcześniejszych deklaracji Stanów Zjednoczonych w tej sprawie – gotowość do pomocy zbrojeniowej dla Izraela. Niemiecki MON poinformował, że przystał na izraelską prośbę o wykorzystanie dwóch z pięciu dronów bojowych Heron TP, które są obecnie dzierżawione przez niemieckie wojsko i były w Izraelu w celu szkolenia niemieckich żołnierzy. A minister Boris Pistorius powiedział, że Izrael poprosił Niemcy o amunicję dla okrętów wojennych, co będzie teraz omawiane między oboma krajami. Z kolei Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, powtórzył, że Ameryka chce i jest w stanie pomagać jednocześnie Izraelowi oraz Ukrainie. Stany Zjednoczone mogą i potrafią chodzić i żuć gumę w tym samym czasie – powiedział w czwartek Austin.”

Interia.pl:„NATO odpowiada Rosji. Nuklearne ćwiczenia „na wielką skalę”NATO zorganizuje w przyszłym tygodniu ćwiczenia nuklearne na wielką skalę - zapowiedział Jens Stoltenberg. Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego tłumaczył, że podobne manewry „organizowane są co roku”.Tym razem odbędą się po decyzji Rosji o wycofaniu się z porozumienia o zakazie przeprowadzania prób jądrowych. Dwudniowe posiedzenie ministrów obrony narodowej NATO zostało zwieńczone konferencją prasową Sekretarza Generalnego. Jens Stoltenberg na początku swojego wystąpienia przekazał, że w przyszłym tygodniu Sojusz Północnoatlantycki rozpocznie „ćwiczenia nuklearne na wielką skalę”. To rutynowe wydarzenie szkoleniowe, które odbywa się co roku w październiku. W tym roku szkolenie odbędzie się nad Włochami, Chorwacją i Morzem Śródziemnym - przekazał szef wojskowego paktu. Urzędnik wskazał, że manewry mają zapewnić „wiarygodność, skuteczność i bezpieczeństwo naszego odstraszania nuklearnego”, a także wyślą jasny sygnał, że „NATO będzie chronić i bronić wszystkich sojuszników”. Podczas konferencji prasowej Stoltenberg kładł nacisk na znaczenie broni nuklearnej w odstraszaniu, szczególnie po lekcjach płynących z rosyjskiej napaści na Ukrainę.”

Bankier.pl:Tusk: „Nie mam zamiaru rozwiązywać Wojsk Obrony Terytorialnej”To kłamstwo i absolutny skandal, nie mam zamiaru rozwiązywać Wojsk Obrony Terytorialnej - podkreślił w czwartek lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Dodał, że WOT powinien być częścią realną Wojska Polskiego i zadeklarował, że chce uwolnić służby mundurowe od politycznego partyjnego nadzoru. Szef MON Mariusz Błaszczak mówił w czwartek: Nie ulega dla nas wątpliwości, że jeżeli ci z koalicji PO-PSL dorwaliby się do władzy, to zlikwidują Wojska Obrony Terytorialnej. Obrażają żołnierzy WOT, nie szanują wysiłku, zaangażowania i ofiarności żołnierzy, którzy stoją na straży bezpieczeństwa Rzeczpospolitej - dodał minister.Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk pytany o to przez dziennikarzy podczas objazdu trasy „Tuskobusa” oświadczył, że „to kłamstwo”. To jest skandal absolutny. I to znaczy, że rzeczywiście będą starali się, korzystając z faktu, że są ostatnie godziny kampanii, że będą starali się zarzucić mi wszystkie możliwe swoje grzechy” - powiedział szef PO.”

Interia.pl:„Nocna akcja na terenie kraju NATO. Wykryto rosyjskiego drona” „Kolejny rosyjski dron spadł na terytorium Rumunii w konsekwencji ostrzałów ukraińskiej infrastruktury portowej. Bezzałogowiec rozbił się około trzy kilometry na zachód od miasta Plauru.Informacje o odnalezieniu rosyjskiego sprzętu potwierdziło rumuńskie Ministerstwo Obrony Narodowej. W komunikacie prasowym przekazano, że odkrycia dokonano 12 października w godzinach porannych. „W środę 11 października siły rosyjskie kontynuowały ataki na ukraińską infrastrukturę portową w pobliżu granicy ukraińsko-rumuńskiej. Ministerstwo Obrony Narodowej monitorowało w czasie rzeczywistym sytuację lotniczą na obszarach odpowiedzialności. W wyniku wykrycia grup dronowych zmierzających w stronę ukraińskich portów uruchomiono procedury policji i powiadomiono Generalny Inspektorat ds. Sytuacji nadzwyczajnych” - przekazano.”

Wp.pl:„”Predatory” na zwiad. Będą czuwać nad granicą NATO” „Minister obrony Holandii Kajsa Ollongren poinofmowała w czwartek 12 października, że trzy drony MQ-9 Reaper określane często mianem „Predatorów” będą rozmieszczone na wschodniej granicy NATO. Bezzałogowce będą zbierać informacje wywiadowcze m.in. na terenie Rumunii. W kontekście rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie ma to ogromne znaczenie – napisała minister w liście do izby niższej parlamentu.Ollongren wyjaśnia, że przy pomocy bezzałogowych statków powietrznych wzmocniona zostanie „pozycja wywiadowcza NATO na wschodniej flance”, a także że zapewni to „zbiorowe odstraszanie i obronę obszaru traktatowego Sojuszu”. Według minister drony mogą przyczynić się do zapobiegania „ewentualnym nieporozumieniom i związanej z nimi potencjalnej eskalacji”.”

polskieradio.pl:„Współpraca Grupy Azoty z PGZ. „Nowe perspektywy w rozwoju technologicznym i produkcji” „Grupa Azoty podpisała porozumienie z Polską Grupą Zbrojeniową. Współpraca ma objąć prace badawczo-rozwojowe, dostawy komponentów, nowych materiałów dla zbrojeniówki oraz projektowania materiałów do druku 3D w zastosowaniach militarnych. Podkreślono, że „wspólnym celem jest nie tylko rozwijanie technologii, ale także zwiększanie bezpieczeństwa zdolności przemysłowych w badaniach i produkcji”. Planowane przedsięwzięcia obejmują m.in. prace badawczo-rozwojowe w obszarach produkcji chemicznej oraz współpracę w zakresie nowych materiałów dla przemysłu zbrojeniowego. „Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Grupa Azoty podpisały porozumienie dające „nowe perspektywy w rozwoju technologicznym i produkcji” - poinformowała Grupa Azoty. W komunikacie wskazano, że planowane przedsięwzięcia obejmują „prace badawczo-rozwojowe w obszarach produkcji chemicznej, współpracę w zakresie zapewnienia dostaw komponentów do prowadzenia działalności produkcyjnej, nowych materiałów dla przemysłu zbrojeniowego oraz projektowania materiałów do druku 3D w zastosowaniach militarnych”.”

Interia.pl:„Trwa kontrofensywa Rosjan. Zmasowany atak w Donbasie” „Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej prowadzą skomasowane działania ofensywne w okolicach miejscowości Awdijiwka. Działania na niezbyt rozległym regionie prowadzone są aż przez trzy bataliony. Informacje o ataku potwierdza ukraiński sztab generalny i Centrum Studiów Globalnych „Strategia XXI”. Jak przekazał ukraiński ekspert Pawło Lakijczuk, sytuacja staje się trudna do opanowania dla ukraińskich obrońców. Trzy bataliony to brygada, to jest duża siła i to poważna próba przebicia. Tego można było się spodziewać, bo wróg dzień wcześniej przeprowadził potężne ostrzały artyleryjskie. Ten kierunek nie był tak aktywny od dawna - mówił.Jednocześnie, zdaniem Lakijczuka, główny atak skoncentrowany jest w jednym miejscu, ponieważ rosyjska armia nie ma wystarczających sił do ofensywy na kilku kierunkach.- Posuwamy się na południe, oni muszą tam skoncentrować swoje siły, aby odeprzeć nasze działania ofensywne, to samo dzieje się w kierunku Bachmutu. Oprócz tego wszystkiego muszą także posuwać się na kierunku Łymań-Kupiański. Trudno więc skoncentrować siły na kilku obszarach (…) To nie wystarczy na poważną ofensywę operacyjną - podkreślił.”

polskieradio.pl:„Fiński wywiad: za aktem sabotażu gazociągu prowadzącego do Estonii może stać inne państwo” „Fiński wywiad: za aktem sabotażu gazociągu prowadzącego do Estonii może stać inne państwo, Nie można wykluczyć, że za uszkodzeniem gazociągu Balticconector łączącego Finlandię z Estonią stoi „jakiś podmiot państwowy” - powiedział w czwartek szef Fińskiej Służby Wywiadu i Kontrwywiadu Supo Antti Pelttari. Fińska policja zakłada, że awaria rurociągu to „poważny niszczycielski akt dywersji”. Finlandia jest już objęta art. 5 NATO i jest mało prawdopodobne, aby Rosja dążyła do niszczenia infrastruktury krytycznej na terytorium kraju; łatwiej przeprowadzić takie ataki na morzu – mówił Pelttari. Na konferencji w Helsinkach szef Supo nie odniósł się wprost do tego, kto może stać za aktem sabotażu gazociągu Balticconnector. Nie można jednak wykluczyć działania jakiegoś podmiotu państwowego - przyznał, podkreślając, że elementy infrastruktury zlokalizowane na akwenach morskich (tj. wodach międzynarodowych, czy wyłącznych strefach gospodarczych) są „bardziej narażone” na ataki.”

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. tagore

    Pan Wieliński z Dziennika jak widać uważa ,że Polski Rząd majacy dobre układy z krajami arabskimi po cichu kibicującymi Hamasowi ma publicznie zasygnalizować poparcie dla potencjalnej krwawej akcji Izraela ? Polska i polskie interesy na Bliskim Wschodzie są dla nas ważniejsze niż interesy "przyjaznego nam" Izraela. W Izraelu nastąpiła zmiana pokoleniowa ,rządzą politycy myślacy kategoriami "swojego świata" ,a nie Europy. Bardzo prawdopodobne ,że strefa gazy przestanie istnieć z wszystkimi tego konsekwencjami.

    1. Odyseus

      @tagore Dokładnie tak jak piszesz , Polski rząd ma się kierować Polską Racją Stanu i Polskimi interesami a nie gadać pod publiczkę by się przypodobać zachodowi . Izrael zresztą sam jest sobie winny tej sytuacji , dość ciężko sobie na to zapracował przez parę dekad a likwidacji Strefy Gazy będzie zwykłym ludobójstwem na które zachód będzie patrzył przez palce bo Żydzi ... tak samo jak od 20 lat patrzy przez palce na pogromy Palestyńczyków i ich wypędzanie z ich domów by zrobić miejsce dla własnych osadników na Zachodnim Brzegu, do takich rzeczy lepiej ręki nie przykładać ...

    2. Krzysztof33

      Tagore, Wieliński napisał jedynie, że minister obrony raczej powinien pojawić się naszczycie NATO a nie na imprezce PR-owskiej w Wołominie. Chyba nie za to podatnicy mu płacą? Czego nie rozumiesz?

    3. P9

      W kontekście tego co podaje CNN o obozach Hamasu, dobrze że Błaszczak nie pojechał udzielać wsparcia komukolwiek, zwłaszcza w ramach NATO. Z tego będą tylko kłopoty.

  2. Adam S.

    Ciekawe, czy amerykańska i niemiecka amunicja oraz sprzęt przekazany Izraelowi, może być użyty tylko na terenie zaatakowanego Izraela ? Czy użycie niemieckiej broni poza terytorium Izraela nie oznacza "eskalacji" konfliktu?

    1. Krzysztof33

      O ile mi wiadomo ani Hamas ani nawet Hezbollach nie są największym pod względem powierzchni państwem świata i nie dysponują bronią jądrową.

  3. Paweł P.

    #1 "Tusk: „Nie mam zamiaru rozwiązywać Wojsk Obrony Terytorialnej”" znaczy tylko tyle, że zrobią wszystko aby sami zrezygnowali. Coś Wam powiem, w temacie wojska. Zadam pytanie, kiedy będzie więcej chętnych, do służby – wtedy kiedy, nie mamy szans. Czy wtedy kiedy mamy szanse, jakby tak się zastanowić, to prawdą jest że jest "okienko" i Polska po mimo wojny na Ukrainie, robi co może aby sprzętu lawinowo przybywało, robi też wszystko (pokazuję, można to nazwać propagandą) aby zachęcić do służby. Odtwarza "regionalne" ośrodki, przecież ludzie nie będą jechać pół Polski aby tam służyć, służyć będzie miejscowa ludność. Dla której budujemy mosty, drogi, tunele, szybką komunikację północ-południe, wschód-zachód.

    1. szczebelek

      Niektórzy tego nie rozumieją, że wychodzenie wojska z koszar do społeczeństwa nowy sprzęt, służba w okolicy i podwyżki to jedyne sposoby by człowiek myślał by iść do wojska.

    2. kapusta

      @szczebelek - pewnie, kilka tysięcy żołnierzy zamiast ćwiczyć chodzi od roku po lasach i to z pewnością zachęci by wstępować do wojska. Chyba łosie i sarny. Podobnie jak 5 tysięcy brutto na start po marcowej podwyżce mniejszej niż inflacja... Nic dziwnego że MON dolicza uczniów ze szkół do liczebności armii bo żadnych zapowiedzi w tym zakresie od 8 lat nie udało im się wcielić w życie

    3. Krzysztof33

      Pawle, nikt o zdrowych zmysłach nie chce rozwiązywać WOT, nawet Tusk ;) Co więcej, dzięki WOT zmienia się nieco system szkolenia w wojsku i wszyscy to widzą. Oczywiście istnieje trochę mankamentów w działaniu tej formacji, ale nie jest to nic niezwykłego. Co do kształtu Sił Zbrojnych, to od tego jest Sztab Generalny.

Reklama