Reklama

Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów; NATO ma strategię na Trumpa; polskie wojsko gwarantem pokoju w Ukrainie?

Autor. nato.int

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Michał Woźniakowski: Rzeczpospolita:„Nowa misja Cegielskiego” „Od września 2023 roku H. Cegielski - Poznań S.A. stał się częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), co otworzyło przed firmą nowe perspektywy i możliwości rozwoju. Obecnie trwają rozmowy zarządu spółki dotyczące wielosery-nej współpracy z takimi firmami jak Jelcz i Huta Stalowa Wola. W pierwszym przypadku Cegielski ma wspierać produkcję poprzez spawanie ram i kabin do produkowanych przez zakłady Jelcza pojazdów. Natomiast z. Hutą Stalowa Wola prowadzone są negocjacje dotyczące spawania korpusów pancernych. Mowa jest o produkcji 18 korpusów dla HSW w 2025 roku, a w kolejnym roku liczba ta ma wzrosnąć do 60 sztuk. To doświadczenie pozwoli firmie na realizację zamówień związanych z produkcją skorupy polskiego czołgu K2PL, gdy projekt ten wejdzie w fazę realizacji. Dla Zakładów Łączności nr 1 w Zgierzu Cegielski już teraz realizuje zamówienia na ramy pod systemy łączności. Współpraca ta ma zostać rozszerzona o kolejne elementy w nadchodzącym roku. Ponadto planowana jest współpraca z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym w Gliwicach (OBRUM) w zakresie spawania przęseł do 20-metrowych mostów przeprawowo-szturmowych. Cegielski produkuje już prototyp podobnego produktu o długości 40 metrów, licząc na pozyskanie zlecenia na seryjną produkcję.”

onet.pl:„Rzuci Ukrainę i Tajwan wilkom”. Komentatorzy „Washington Post” o tym, czego boją się najbardziej po zwycięstwie Trumpa” „Trzynastu komentatorów „Washington Post” przygotowało artykuł, w którym każdy z nich tłumaczy, czego obawia się najbardziej po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. „Zniszczy sojusze Ameryki (…) i rzuci Ukrainę oraz Tajwan wilkom na pożarcie” — piszą najczęściej publicyści. Według publicystów szczególnie groźna jest niechęć Trumpa do generałów amerykańskiej armii i agencji wywiadowczych E.J. Dionne Jr podkreśla, że boi się, iż Trump „podejmie przestępcze działania” wobec swoich politycznych oponentów Jim Geraghty ocenia, że najbardziej niepokoi go to, iż prezydent, który zbliża się do osiemdziesiątki, będzie jeszcze bardziej „gniewny, nawiedzony, nieobliczalny, mściwy i urażony” niż podczas pierwszej kadencji Opublikowany w czwartek artykuł przedstawia opinie najbardziej znanych komentatorów dziennika, jak David Ignatius, Ruth Marcus, Eugene Robinson, Dana Milbank czy E.J. Dionne Jr. Najczęściej wymieniane przez nich obawy związane z drugą kadencją Trumpa dotyczą jego polityki zagranicznej, presji na armię, FBI i CIA, autorytarnych zapędów prezydenta i niszczenia instytucji federalnych.”

Reklama

Michał Woźniakowski: Rzeczpospolita:„Filar polskiej zbrojeniówki” „MĘSKO S.A. to kluczowy gracz w polskim sektorze zbrojeniowym, który nie tylko dostarcza nowoczesne uzbrojenie dla Sil Zbrojnych RP, ale także napędza rozwój gospodarczy kraju. MĘSKO, firma o 100-letnięj tradycji, jest kluczowym graczem w polskim sektorze obronnym i liderem Grupy Amunicyjno-Rakietowej, która obejmuje również DEZAMET S.A., NITRO-CHEM S.A., Gamrat SA. i Belma S.A. Posiada cztery oddziały zamiejscowe: w Lubiczowie, Pionkach, Kraśniku i Bolechowie. Produkty MĘSKO spełniają światowe standardy dzięki wzmożonym pracom badawczo-rozwojowym. Spółka jest największym w Polsce producentem amunicji różnych typów i kalibrów oraz zestawów rakietowych PIORUN, które zdobyły międzynarodowe uznanie, zwłaszcza podczas wojny w Ukrainie.”

onet.pl:„Polskie wojsko gwarantem pokoju w Ukrainie? Wicepremier wskazał kluczowy warunek” „Władysław Kosiniak-Kamysz nie wyklucza wysłania polskiego kontyngentu do Ukrainy. Jak podkreślił, polska armia mogłaby pojechać na wschód w ramach przygotowanej wspólnie i w porozumieniu przez całe NATO decyzji, jako gwarant pokoju. Z nieoficjalnych przecieków wynika, że „plan pokojowy” Donalda Trumpa wyklucza amerykańską obecność w Ukrainie. W połowie października prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił swój plan zwycięstwa nad Rosją. Zakłada on m.in., że po zakończeniu konfliktu ukraińska armia, jako jedna z najbardziej doświadczonych, mogłaby zastąpić amerykańskie w ochronie kluczowych punktów na mapie Europy.Marek Tejchman, prowadzący „Popołudniową rozmowę RMF FM”, zapytał wicepremiera i szefa resortu obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza, czy, gdyby elementem porozumienia w sprawie Ukrainy byłaby decyzja, że rodzajem gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy byłby stacjonujące tam wojska NATO, ale nie amerykańskie, to czy polski kontyngent powinien tam pojechać. Pytanie, czy mamy do czynienia z odpowiedzią sojuszniczą. Jeśli sojusz uzgodni jakąś odpowiedź jako całość, to jesteśmy jego częścią i temu podlegamy. W efekcie będziemy brać w tym udział. Polska samodzielnie nie. Decyzja NATO musi być wspólnie wypracowana mówił w RMF FM Kosiniak-Kamysz.”

Maciej Miłosz: Rzeczpospolita:„Pieniądze przeznaczone dla Intela zostaną skierowane do zbrojeniówki?” „Środki przeznaczone na dofinansowanie zawieszonej inwestycji giganta IT mogą trafić na rozwój przemysłu zbrojeniowego. Takie rozmowy odbyły się między resortem rozwoju i Kancelarią Premiera. Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że inwestycja Intela w zakład integracji i testowania półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem ruszy lada moment. Ministerstwo Cyfryzacji ogłaszało, że właśnie skończył się proces tzw. prenotyfikacji, czyli rozmów z Komisją Europejską i Intelem, dotyczących wstępnych warunków pomocy publicznej. I że zaraz rozpocznie się proces właściwej notyfikacji, czyli uzyskania zgody KE na pomoc publiczną, której państwo polskie miało udzielić amerykańskiemu gigantowi. Ta pomoc miała być udzielona na podstawie uchwały rządu z w sprawie ustanowienia rządowego programu pod nazwą „Krajowe ramy wspierania strategicznych inwestycji półprzewodnikowych”. Budżet tego projektu na lata 2024-2026 wynosił 1,84 mld dolarów, czyli ok. 8 mld zł. Już w tym roku zarezerwowano na ten cel ok. 3 mld zł. Jednak w połowie września wszystko się zmieniło. „W rozmowie z wicepremierem Krzysztofem Gawkowskim szef Intela, Pat Gelsinger, przekazał informację, że firma wstrzymuje do 2026 roku swoje plany inwestycyjne związane z budową planowanych dotychczas fabryk półprzewodników w Niemczech i Polsce. Decyzja ta wynika z pogarszającej się globalnej sytuacji finansowej firmy”

Reklama

pb.pl: „Szef MON: chcemy zacieśnić współpracę przemysłu obronnego Polski i Czech” „Jesteśmy zdeterminowani, mamy wspólne stanowisko i będziemy do tego dążyć, by zacieśnić współpracę polskiego i czeskiego przemysłu obronnego, w tym w zakresie produkcji amunicji - powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z minister obrony Czech Janą Černochovą. Podczas wspólnej konferencji prasowej Kosiniak-Kamysz ocenił, że polsko-czeskie relacji są bardzo przyjazne i bardzo efektywne. „Jesteśmy sojusznikami w NATO, w UE, ale przede wszystkim jesteśmy przyjaciółmi i sąsiadami” - powiedział.Szef MON relacjonował, że podczas spotkania z Černochovą rozmawiano o współpracy przemysłów obronnych obu krajów. „Jesteśmy zdeterminowani, mamy wspólne stanowisko i będziemy do tego dążyć żeby zacieśnić współpracę przemysłu obronnego polskiego i czeskiego. Będziemy rozmawiali o tym z naszymi spółkami. Uważamy, że wspólne inicjatywy powinny być realizowane, w tym, dotyczące produkcji amunicji” - oświadczył.”

onet.pl: „Tym razem NATO nie boi się gróźb Donalda Trumpa. Ma przeciwko niemu mocny atut, a w szufladzie w Brukseli gotową strategię” „W ostatnich tygodniach ponownie wybrany na prezydenta USA Donald Trump wielokrotnie narzekał, że niektórzy członkowie NATO nie inwestują wystarczająco dużo w obronność. Jednak całkowita rezygnacja USA z sojuszu pod rządami Trumpa, czym zmroził sojuszników w pierwszej kadencji, nie jest już uważana za prawdopodobną. Dlaczego? Decydujące znaczenie ma w tym przypadku jedna kluczowa decyzja personalna. Oprócz tego NATO, które spodziewa się wstrząsów, ma już przygotowaną „wyrafinowaną strategię”, dzięki której współpraca z 47. prezydentem USA będzie przebiegać sprawnie. W 2019 r. ówczesny premier Holandii, dziś sekretarz generalny NATO, Mark Rutte spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem w Waszyngtonie i od tego czasu mają dobre stosunki Wygrana Trumpa w wyborach prezydenckich w 2024 r. nie była więc szokiem dla NATO. Były premier Holandii Mark Rutte został wybrany na nowego sekretarza generalnego sojuszu 1 października br. To właśnie on utrzymywał najlepsze stosunki z prezydentem USA ze wszystkich swoich kolegów podczas pierwszej kadencji Trumpa — obok premiera Węgier Viktora Orbana. Chemia między Trumpem a Rutte jest dobra. Może to mieć decydujące znaczenie dla NATO. W końcu Trump nadal krytycznie ocenia sojusz, podobnie jak podczas swojej pierwszej kadencji. W ostatnich tygodniach wielokrotnie narzekał, że niektórzy sojusznicy NATO nie inwestują wystarczająco dużo w obronność.”

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (10)

  1. GB

    Ruscy w październiku stracili 2 Su-34 (12 i 31 października), 2 Su-25 (2i 26), 1 Mi-28 i to wszystko sami potwierdzili. Ukraińcy dodali tylko 1 Mi-8 (10) bez potwierdzenia ze strony ruskich. Dziś ruscy poinformowali o zniszczeniu Ka-52. Coś spore te straty w tym nowych samolotów (2 Su-34) i 1 Mi-28 i 1 Ka-52. O ile śmigłowce latają blisko linii frontu, choć Mi-28 stracili daleko od frontu w Cieśninie Kerczeńskiej to 2 Su-34 latają daleko od linii frontu. Mam wrażenie że zrobiły to F-16.

    1. Immortan Joe

      Ty masz wrażenie..... Dobre. A jak to potwierdzili ukraińcy, to musi byt to pewne na milion procent. Ale zaraz, przeciez ukraincy podaja, że od ponad dwóch lat zabijają około 1200 ruskich żołnierzy dziennie.

  2. Ma_XX

    Weźmiemy się i zróbcie, macie nowe zabawki możecie pilnować pokoju! Niemcy wyślą orkiestrę, Francuzi kuchnię polową, Brytole jakiś okręt na Morze Czarne a my jak zawsze do czarnej roboty!

    1. xdx

      Jak narazie to Polska ma największą orkiestrę we wszystkich krajach NATO

    2. GB

      xdx, I przy okazji największą flotę czolgow w tym nowoczesnych na flance wschodniej.

  3. Vixa

    Ja chcę usłyszeć z us t premiera Kosiniaka, tak samo jak i prezydenta odpowiedź na pytanie: co zrobimy, gdy NATO zdecyduje wysłać tylko polskie wojska?

    1. Ma_XX

      będzie jak z misją EULEX do Kosowa - Polska wysyła policjantów (gdzie inne kraje EU) a reszta biurokratów :D

  4. radziomb

    wygląda na to że Trumpa do pomocy Ukrainie przekona "marne" 300mld $ ;-) A Putin myślał ze wygra. haha

  5. Przyszłość

    Tymczasem dzis Litwa wyrazila chec odnowiania relacji z Chinami - i powrtu Chinskiego Ambasdora (Nie bylo go 3 lata, po otwaciu tam pierwszeej w UE ambasady Tajwanu) Prezdent Litwy zasugewal powrot chinskiego amabsdtra zmiane Tajwanu na przedsawiciwstwo wyspy (jak robi wiekszosc krajow)

  6. radziomb

    Polskie wojska na Ukrainie? No wreszcieee . Kosiniak pokazał że ma wielkie Kochonez. Po co płacicie na Armie? No wałaśnie po to żeby pokonywała wrogów . Z Rosją walczymy od tysiąca lat Kazdy kto nie wagarował na lekcji Historii wie ze wiele razy wygrywaliśmy nawet 2 lata nasz Król siedział na Tronie w Moskwie, już nie mówie o 1920 i Piłsudzkim -cud nad wisłą . . Rosja jest obecnie najsłabsza od dawna- błaga Koree o pomoc - Flota czarnomorska leży i kwiczy, Lepszej okazji na ich pokonanie NIE BĘDZIE. A ATOM?- ROsja nie używał atomu jak przegrała w afganistanie i 1szej czeczenii. teraz tez nie użyje. Rosja i USA wie że Ukraina nie pójdzie na Moskwę. A Putin wie że przegra- dlatego nie robi mobilizacji bo wg niego on nie przegrał nigdy żadnej wojny, bo teraz to nie wojna oficjalnie. Spryciarz

  7. GB

    Ruscy dostrzegli na Red Flag 2024 F/A-18E z 4 rakietami powietrze-powietrze AIM-174. Jego szacowany zasięg to 240-500 km, a pewnie bo jest to rakieta systemu morskiego SM-6 (RIM-174). W wersji lotniczej brak silnika startowego, ale jest on niepotrzebny gdyż może zostać wystrzelony z dużej wysokości z uwzględnieniem prędkości nosiciela. Ruscy nie maja nic podobnego. Mieli kiedyś projekt KS-172 ale go nie ukończyli. Zważywszy że RIM-174 może zwalczać nawet rakiety balistyczne to jest to potężny oręż w lotnictwie USNavy.

  8. xdx

    Jak USA wyjdą z NATO to najbardziej dotknie Polskę i inne kraje które korzystają ze środków i sprzętu NATO sami prawie nic nie wnosząc do budżetu - 2,9% to jest co Polska pokrywa od x czasu zasłaniając się różnymi wymówkami. USA i Niemcy płacą dokładnie tyle samo do budżetu NATO 15,88% - to dane na 2024 , najmniej wpłacają Albania i Montenegro - niecałe 0,1 %. Jakby ktoś chciał Orginal to jest na oficjalnej stronie NATO. Tylko nie mylić z narodowymi wydatkami na zbrojenie bo to inna bajka , USA np większość wydatków nie ma absolutnie nic wspólnego z NATO tylko projekcja siły w danym regionie.

  9. WisniaPL

    My sobie nie możemy zagwarantować bezpieczeństwa a mamy Ukrainie? Przecież to śmieszne. Tam muszą stać Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi i amerykanie aby było jasne, że atak na linie rozgraniczenia wciąga w wojnę cały zachod. Inaczej nie ma to sensu.

  10. GB

    Jest zdjęcie fregaty Admirał Gorszkow na której widać dym. Spotterzy donoszą że 3 listopada (okręt był w okolicach Cypru) wybuchł na niej pożar. Rzeczywiście widać obłok dymu, ale ruskie okręty znane są z tego że dymią strasznie, więc niekoniecznie mógł się palić.

Reklama