Reklama

Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów; Incydent graniczny w Korei; Nowy sojusz w Arktyce

Fot. Ministry of National Defense - Republic of Korea
Fot. Ministry of National Defense - Republic of Korea

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Violetta Baran: wiadomosci.wp.pl: „Ważna decyzja USA. Jest reakcja MON”

USA będą priorytetowo traktować dostawy pocisków do systemów obrony powietrznej Patriot i NASAMS dla Ukrainy - oświadczył John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Do tej decyzji odniósł się już resort obrony oraz jego szef, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. „Dziś na bezpieczeństwo w Europie składają się działania i decyzje świata. Musimy być solidarni z Ukrainą. Decyzja dotycząca przekierowania dostaw z zamówień sojuszników i partnerów USA nie wpłynie na gotowość naszych jednostek.

Kontrakty na rzecz Sił Zbrojnych RP będą realizowane przez USA, jedyna zmiana dotyczy przesunięcia terminu części dostaw z bardzo szerokiego zakresu uzbrojenia i sprzętu wojskowego, który pozyskujemy w Stanach Zjednoczonych” - poinformowało w czwartek MON na portalu X. Oświadczenie to było odpowiedzią na deklarację rzecznika amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Johna Kirby’ego.

Wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, również odniósł się do tej deklaracji na portalu X, stwierdzając: „Decyzja USA dotycząca dostaw amunicji dla Ukrainy nie wpłynie na gotowość naszych jednostek. Kontrakty na rzecz Sił Zbrojnych RP będą realizowane. Więcej amunicji na Ukrainie to większe bezpieczeństwo całego naszego regionu. Nasz rząd realizuje nowe kontrakty i modernizuje armię, by wzmacniać potencjał obronny Polski i nasze bezpieczeństwo”. Zaznaczył, że opóźnienia w dostawach nie będą dotyczyć Tajwanu i Izraela, ale mogą objąć państwa wschodniej flanki NATO. Dostawy rakiet dla Ukrainy zostaną objęte priorytetem, przez co część innych państw będzie musiała dłużej poczekać na realizacje swoich zamówień. „Repriorytyzacja” ma trwać do końca przyszłego roku fiskalnego w USA, tj. przez najbliższe 16 miesięcy.

Reklama

wiadomosci.wp.pl: „Proszę PiS”. Sikorski wystosował apel”

Proszę PiS o uzależnienie przyjęcia Fidesz do EKR od odblokowania 450 mln euro refundacji z budżetu obronnego Unii dla Wojska Polskiego za sprzęt dostarczony Ukrainie - zaapelował w czwartek na portalu X szef MSZ Radosław Sikorski.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zwrócił się na platformie X do przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, aby przyjęcie partii Viktora Orbana Fidesz do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) w Parlamencie Europejskim, było uzależnione od odblokowania 450 mln euro refundacji z budżetu obronnego Unii Europejskiej dla Wojska Polskiego za sprzęt dostarczony Ukrainie.

Reklama

wydarzenia.interia.pl: „Co dalej z rosyjskim balonem nad Polską? Jest decyzja służb”

Wojsko podaje, że „obiekt porusza się z kursem, który wskazuje, że za kilka godzin opuści polską przestrzeń powietrzną”. „Balon nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców rejonu, w którym się porusza, a Dowództwo Operacyjne stale monitoruje rozwój sytuacji” - czytamy w komunikacie. W kolejnym komunikacie podano, że „obiekt przekroczył granicę Polski około godz. 15.30 na północ od miejscowości Kętrzyn i opuści naszą przestrzeń około godz. 20.00. Wstępne oceny wskazują na utratę przez stronę rosyjską kontroli nad jednym z aerostatów ochrony obiektów w Obwodzie Królewieckim”. „Obiekt jest monitorowany w sposób ciągły przez systemy rozpoznawcze SZ RP i nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa” - zaznaczono. „W związku z możliwymi negatywnymi skutkami związanymi z próbą jego zniszczenia w polskiej przestrzeni powietrznej, Dowódca Operacyjny podjął świadomą decyzję o nieużywaniu uzbrojenia przeciwko obiektowi” - podkreślono.

Kilka dni temu wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król informował, że władze regionalne chcą, by w ramach „Tarczy Wschód” na granicy z obwodem królewieckim powstało kolejnych 19 wież obserwacyjnych. Obecnie na granicy Polski i Rosji stoi sześć takich konstrukcji, które oddano do użytku w 2015 roku. Wojewoda mówił, że na granicy z Rosją obserwowany jest „duży problem z nasileniem się obserwatorów z pozycji drona i balonów meteorologicznych”. Informował także, że na granicy polsko-rosyjskiej nie ma presji migracyjnej, od początku roku odnotowano pięć nielegalnych przekroczeń tej granicy.

Reklama

Artur Bartkiewicz: rp.pl: „Żołnierze z Korei Północnej znów wtargnęli do Korei Płd. Padły strzały”

Południowokoreańska armia informuje o trzecim w czerwcu incydencie, w czasie którego żołnierze z Korei Północnej przez pewien czas znajdowali się po południowokoreańskiej stronie granicy, w rejonie strefy zdemilitaryzowanej (DMZ) oddzielającej od siebie Koreę Północną i Południową. Południowokoreańskie Kolegium Połączonych Szefów Sztabów informuje, że żołnierze z Korei Północnej, którzy na krótko znaleźli się po południowokoreańskiej stronie granicy, wrócili na terytorium swojego kraju po tym, jak południowokoreańska armia oddała strzały ostrzegawcze.

Do naruszenia granicy doszło w czwartek ok. 11 czasu lokalnego. Południowokoreańska armia o incydencie poinformowała jednak dopiero dzień później.

Do poprzednich takich incydentów, z udziałem grup liczących 20-30 żołnierzy z Korei Północnej doszło 9 i 18 czerwca. Również te naruszenia granicy - w ocenie armii Korei Południowej - miały charakter przypadkowy.

Do naruszeń dochodzi w czasie, gdy - od kwietnia - Korea Północna kieruje na granicę większą liczbę żołnierzy, którzy prowadzą tam prace mające na celu utrudnienie sforsowania granicy - kładą pola minowe i wznoszą zapory, które mogą być zaporami antyczołgowymi.

wiadomosci.onet.pl: „Powstaje trójstronne porozumienie arktyczne. „Współpraca strategiczna”

Kanada, Niemcy i Norwegia rozważają utworzenie nowego sojuszu obronnego skoncentrowanego na Arktyce, jak poinformował Bill Blair, kanadyjski minister obrony. Wśród głównych zagadnień omawianych podczas spotkania ministrów obrony NATO jest kwestia współpracy w zakresie zamówień wojskowych.

Kanadyjski minister obrony, Bill Blair, potwierdził w czwartek, że trwają rozmowy na temat utworzenia nowego sojuszu obronnego w Arktyce, w którym udział biorą Kanada, Niemcy i Norwegia. - Możliwość bliskiej współpracy z sojusznikami jest zawsze mile widziana, choć jest wiele kwestii, które wymagają jeszcze zbadania - powiedział Blair. Według publicznego nadawcy CBC porozumienie może być szerokie i obejmować zarówno kooperację przemysłów obronnych, jak i tworzenie „interoperacyjnych platform walki”.

Blair odniósł się do zaproszenia, które przekazał w maju Kanadzie minister obrony Niemiec Boris Pistorius podczas wizyty w Ottawie. Niemiecki minister obrony zaproponował Kanadzie udział w porozumieniu Niemiec z Norwegią dotyczącym ochrony infrastruktury na obszarach arktycznych. - Rozpocznijmy trójstronne morskie porozumienie strategiczne, które skoncentruje się na zabezpieczeniu morskich linii komunikacyjnych przez północny Atlantyk i Arktykę - powiedział Pistorius.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Monkey

    Odnośnie amerykańskiej repriorytyzacji: nie ma co ich winić, Ukraina jest priorytetem. Ale dla Polski to ostrzeżenie: nawet na największym sojuszniku nie należy polegać na 100%.

    1. Chyżwar

      Dlatego dobrze, że Pilicę+ i Narew mamy od Brytoli z produkcją CAMMów-ER u siebie. I oby CAMM-MR jak najszybciej powstał.

    2. Rusmongol

      @chyxwar. To będziemy robić camm er? Ja myślałem że camm..

    3. Monkey

      @Chyżwar & @Rusmongol: Będziemy produkować CAMM i CAMM- MR. Wersję ER po prostu zakupiliśmy.

  2. sprawiedliwy

    Co do Fidesz - I Europeijskich partii. WYborcy zdecdowali - maja dosc emigracji na grancy, lewackiego Zielnego ladu, Niszcznia Rolnictwa - Ale Paralmet Europejski (W TYm SIkorski) zrobia tak zeby nic sie nie zmienilo. Tak podziela stolki i relacje w partiach ze realnei wybor wyborcow jakby nie istnial. Taka demokracja prosze panstwa.

  3. MC775

    Jak państwa, które płacą GRUBE pieniądze za sprzęt (Polska) mogą mieć opóźniane dostawy z powodu dostaw sprzętu do państw, które w ogóle za niego nie płacą (Ukraina)? Co mnie interesuje, że tam jest wojna, można było się zaopatrzyć wcześniej - tak jak właśnie robimy my. A jeśli to my za rok znajdziemy się w potrzebie użycia tych Patriotów to nie będziemy ich mieli bo dostawy poszły w pierwszej kolejności na Ukrainę. Donald Trump przejmuj fotel prezydenta bo to co robi obecnie rząd USA to zaprzeczenie prawa wolnego rynku!

    1. Rusmongol

      Jak nas zaatakują kacapy to wtedy my dostaniemy priorytetowo patrioty i może też za darmo i w ilości większej niż obecne zamówienia. Wolę żeby rakiety łapały Iskandery nad UA niż nad moim domem.

Reklama