Reklama

Piątkowy przegląd mediów: AFD chce zreformować Bundeswehrę, USA wycofają wojska z Korei?

Bundeswehra żołnierz wojsko niemcy
Żołnierz niemieckiej Bundeswehry.
Autor. Verteidigungsministerium (@BMVg_Bundeswehr)/X

Codzienny przegląd mediów bezpieczeństwa i obronności.

Rzeczpospolita: USA chcą wycofać wojska z Korei Południowej? Jest komentarz Seulu

Ministerstwo Obrony Korei Południowej skomentowało doniesienia dziennika „Wall Street Journal” na temat możliwego wycofania części wojsk USA z Półwyspu Koreańskiego. Resort obrony Korei Południowej w opublikowanym komunikacie zapewnił, że obecnie Waszyngton i Seul nie prowadzą rozmów na temat relokacji sił amerykańskich stacjonujących na Półwyspie Koreańskim. Amerykanie wycofają z Korei Południowej 4,5 tys. żołnierzy? Seul zapewnia, że takich rozmów nie ma. Dziennik „Wall Street Journal” napisał wcześniej, że administracja Donalda Trumpa rozważa wycofanie 4,5 tys. z 28,5 tys. amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Korei Południowej.

Reklama

Interia.pl: Wywiad USA: Rosjanie jako jedyni mają takie pociski nuklearne

Agencja Wywiadowcza Departamentu Obrony USA opublikowała niepokojące informacje, wskazujące, że Rosja może posiadać pociski powietrze-powietrze z ładunkiem jądrowym. To broń, której oficjalnie nie ma dziś w żadnej armii i może siać ogromne zniszczenie w lotnictwie wroga. Tłumaczymy, jak działa i po co Moskwa może chcieć ją rozwijać. O decyzji donosi portal The War Zone na bazie jawnego dokumentu 2025 Worldwide Threat Assessment, sporządzonego przez Agencję Wywiadu Departamentu Obrony USA. W nim uwagę poświęcono m.in. rozwojowi rosyjskiej broni masowej destrukcji. Zauważono m.in. utrzymanie silnej retoryki straszenia atomem przez Rosję w kontekście wojny w Ukrainie, jednak oceniono, że istnieje mała szansa, że Moskwa zdecyduje się na użycie broni nuklearnej, jeżeli jej reżim nie będzie bezpośrednio zagrożony.

Onet.pl: Poseł niemieckiej skrajnej prawicy grzmi o „ideologicznej zgniliźnie” w wojsku. „Potrzebujemy wojowników”

„Kultura wellness dla żołnierzy i ideologiczna zgnilizna” — tak poseł skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) Hannes Gnauck ocenił sytuację w niemieckiej armii. Stwierdził, że Bundeswehra stała się zbyt miękka i chce sprawić, aby bardziej przypominała amerykańską armię pod rządami Donalda Trumpa. W środowej debacie w Bundestagu przed głosowaniem nad wyborem nowego komisarza parlamentarnego ds. sił zbrojnych Gnauck oskarżył wojsko o popadanie w „ideologiczną zgniliznę”. Wyśmiał funkcjonariuszy ds. równości płci, projekty budowlane ukierunkowane na ochronę klimatu oraz „kulturę wellness” dla żołnierzy.

— Potrzebujemy wojowników — powiedział Gnauck — Nie potrzebujemy dyrektorów generalnych z doradcami ds. równości płci w każdej komórce organizacyjnej — potrzebujemy mężczyzn i kobiet, którzy potrafią przewodzić, walczyć i bronić naszego kraju — dodał.

Reklama
WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km
Reklama

Komentarze

    Reklama