Polityka obronna
„Ochrona infrastruktury krytycznej jest warunkiem obrony w ogóle”
„Jeśli nie masz ochrony infrastruktury krytycznej, a tego wymaga traktat waszyngtoński, nie masz jak się bronić” – mówił podczas debaty na IV edycji Defence24 Day Julijus Grubliauskas, oficer w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli
W debacie „Ochrona infrastruktury krytycznej" brali udział: Bogusław Cichoń, doradca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, dr Witold Skomra, szef Wydziału Ochrony Infrastruktury Krytycznej w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, płk Marcin Jurek, Szef Oddziału Reagowania Kryzysowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Julijus Grubliauskas, Oficer sztabowy w Sekcji Bezpieczeństwa Klimatu i Energii w Wydziale ds. Nowych Wyzwań Bezpieczeństwa w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, Nadispektor w st. Spocz. Jacek Cegieła, pełnomocnik dyrektora Biura Kontroli i Zarządzania Bezpieczeństwem Poczty Polskiej oraz Jan Jakub Szczyrek, prezes zarządu MindMade.
„Świat nam się szybko zmienia, bo nie tylko infrastruktura nam się komplikuje, ale w przyszłości będziemy chronić nie tylko infrastruktury krytycznej obiektów systemu, ale również będziemy chronić technologii krytycznych. W najnowszych dokumentach np. Unii Europejskiej, kompasie strategicznym znajdziemy takie wyrażenia. UE chce budować nie tylko autonomię strategiczną, ale również suwerenność technologiczną" – mówił Bogusław Cichoń, doradca szefa BBN. „Bardzo potrzebujemy zintegrowanego spojrzenia na bezpieczeństwo państwa. Nie będzie sprawnej ochrony infrastruktury krytycznej bez sprawnego państwa" – dodał.
Dr Witold Skomra z RCB oceniał poziom realizacji programu dedykowanego infrastrukturze krytycznej. „Narodowy Program Ochrony Infrastruktury Krytycznej został zrealizowany w mojej obecnie w 85%. Co ciekawe, ci którzy najbardziej protestowali, czyli duży biznes, praktycznie w 100% zrealizował założenia programu. Te brakujące 15% to niestety administracja i spółki samorządowe. Tu jest największy problem" – podkreślił Skomra.
Pułkownik Marcin Jurek zauważył, że atak na infrastrukturę krytyczną prowadzi do efektu domina. „Widzimy jak za naszą wschodnią granicą przeciwnik atakuje obiekty infrastruktury krytycznej i doprowadza do momentu, kiedy lokalna przewaga tzw. taktycznych grup operacyjnych może przerodzić się w zupełnie coś innego, doprowadza do przeniesienia konfliktu na inny poziom. Niszczenie zasobów ukraińskich, doprowadzenie do kryzysu żywnościowego a w dalszej kolejności imigracyjnego może wzniecić kolejne konflikty" – tłumaczył.
Wymogi traktatu
Julijus Grubliauskas z Kwatery Głównej NATO w Brukseli przypomniał, że ochrona infrastruktury krytycznej to wymóg traktatu waszyngtońskiego. „Nic tak nie jednoczy naszych narodów jak Rosja, nic tak nie jednoczy NATO. Infrastruktura krytyczna jest problemem o rosnącym znaczeniu. Obserwujemy atak kinetyczny na Ukrainę, mamy ataki cybernetyczne, hybrydowe. (...) Jeśli nie masz ochrony infrastruktury krytycznej, a tego wymaga traktat waszyngtoński, nie masz jak się bronić, jej ochrona jest jednym z warunków obrony" – zaznaczył.
„Skoro jesteśmy w roku 2022 r., to warto zdać sobie sprawę, że łączność to nie tylko łączność typu jeden mówi, drugi słucha. Łączność to jest tak naprawdę przekazywanie videostreamingu, przekazywanie dokumentów, to jest generalnie budowanie świadomości sytuacyjnej w akcji to jest tak naprawdę planu operacji bieżącej lokalizacji elementów operacji oraz korzystanie z różnego rodzaju instrumentów, które nie są bardzo często ludźmi. To mogą być kamery monitoringu, różnego rodzaju czujniki, inne sensory monitorujące życie" – podkreślił Jan Jakub Szczyrek, prezes Mind Made.
Jacek Cegieła opisał, jakie role w infrastrukturze krytycznej pełni jego firma. „Poczta Polska ma centrum Polska poczta Ochrona, gdzie profesjonalnie zajmujemy się ochroną fizyczną, zabezpieczeniami technicznymi. Dbamy też o sferę cyber, mamy własny CERT, nawiązujemy współpracę z firmami, które profesjonalnie się tym zajmują. Do ochrony infrastruktury krytycznej podchodzimy systemowo" – stwierdził.
ΚrzysiekS
"Ochrona infrastruktury krytycznej jest warunkiem obrony w ogóle" dlatego żołnierze rezerwy nadal szkolą się z AKM-em pamiętającym Gierka, operacyjni ciągle zajeżdżają Tantale i Beryle a nasze najnowsze karabiny wysłaliśmy skorumpowanemu sąsiadowi, podobnie jak czołgi, systemy artyleryjskie, rakiety p-lot i inne.
BadaczNetu
Może więc czas, żeby zbudować w PL parę serwerowni w podziemnych bunkrach i przenieść tam kluczowe zasoby informatyczne. Trzeba by też pogadać z operatorami i zapytać na ile centrale telefoniczne umieszczone na n-tym piętrze biurowca, albo w blaszanym baraku są odporne na działania wojenne.