Zakończył się misja obserwacyjna drona RQ-4D nad Finlandią, która jest obecnie najmłodszym członkiem Sojuszu.
Czytaj też
Bezzałogowy statek powietrzny, przelatujący na dużych wysokościach nad terytoriami sojuszników oraz w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, zbierał dane dla sojuszników w celu wsparcia ich zdolności zbiorowego odstraszania i obrony.
Czytaj też
Misja ta nadeszła w czasie, gdy Siły Powietrzne NATO w dalszym ciągu intensyfikowały swoje misje rozpoznawcze na wschodnich granicach Sojuszu, co jest konsekwencją agresywnej polityki Federacji Rosyjskiej oraz wojny na Ukrainie. Od 2022 r. natowska flota dronów do obserwacji naziemnej Sojuszu przeprowadziła wiele misji na wschodniej flance NATO, głównie w regionie Morza Czarnego. Lot, który odbył się 13 września, pomógł także operatorom NAGSF w zapoznaniu się z nowym terenem.
Czytaj też
Nazywany „Phoenix" zdalnie sterowany samolot RQ-4D należy do najbardziej zaawansowanych dronów na świecie, zapewniających obserwację i rozpoznanie na dużym obszarze. Samoloty będące własnością i obsługiwane przez NATO stacjonują w Sigonella we Włoszech i mogą przebywać w powietrzu jednorazowo przez ponad 30 godzin. Dane z obserwacji i rozpoznania zebrane przez samolot i przeanalizowane przez ekspertów NAGSF są udostępniane wszystkim sojusznikom w celu informowania procesów decyzyjnych Sojuszu.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie