Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Global Hawki wesprą pociski hipersoniczne

RQ-4 Global Hawk (zdjęcie poglądowe)
RQ-4 Global Hawk (zdjęcie poglądowe)
Autor. fot. nato.int

Northrop Grumman ogłosiło, że RQ-4 RangeHawk jest gotowy do wsparcia testów lotów amerykańskich pocisków hipersonicznych w ramach programu SkyRange ze swojego obiektu Grand Sky w pobliżu Grand Forks w Północnej Dakocie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W ramach wsparcia inicjatywy SkyRange bezzałogowce RQ-4B Global Hawk Block 20 i 30 przechodzą modernizację do wersji RangeHawks, aby móc lepiej wykonywać zadania wspierania pocisków hipersonicznych w wielu aspektach. Prace te będą wykonywane pod kierownictwem Departamentu Obrony Centrum Zarządzania Zasobami Testowymi (TRMC). Global Hawk z racji na swoje osiągi w kwestii pułapu lotu i jego długotrwałości w połączeniu z pracami modernizacyjnymi będzie miał kluczowe znaczenie dla gromadzenia m.in. danych telemetrycznych w celu monitorowania testów pocisków w locie. Zwiększenie możliwości testowania systemów naddźwiękowych wspiera prace badawczo-rozwojowe niezbędne do utrzymania konkurencyjności na globalnym rynku.

Czytaj też

„Nasze RQ-4 będą wspierać nową klasę broni hipersonicznej i zapewniają połączenie zasięgu, wytrzymałości i ładowności" – powiedziała Jane Bishop, wiceprezes i dyrektor generalny ds. globalnego nadzoru w Northrop Grumman. „Te samoloty będą nadal odgrywać ważną rolę w ważnych misjach bezpieczeństwa narodowego, jednocześnie umożliwiając nam udostępnienie społeczności Grand Forks najlepszych projektów, modyfikacji, operacji i prac konserwacyjnych".

Reklama

Podczas gdy poprzednie testy opierały się na czujnikach umiejscowionych na statkach, RangeHawks może wykonywać takie misje przy mniejszej liczbie zasobów, zmniejszając koszty i złożoność procesu. RangeHawks są wyposażone w czujniki, aby zademonstrować alternatywny system wspomagania gromadzenia danych do testowania systemów hipersonicznych i brał udział w kilku testach hipersonicznych na Pacyfiku i w innych miejscach.

Czytaj też

„SkyRange umożliwi Departamentowi Obrony przyspieszenie tempa testowania systemów hipersonicznych" – powiedział George Rumford, pełniący obowiązki dyrektora i główny zastępca TRMC. „Global Hawk firmy Northrop Grumman idealnie nadaje się do zbierania danych, zapewniając cały czas dozór i możliwośc obserwacji znacznie bliżej toru lotu pocisku, aby dostosować się do dynamiki środowiska testowego".

RQ-4B to bezzałogowy statek powietrzny produkowany przez Northrop Grumman, mogący prowadzić rozpoznanie bez przerwy przez 24 godziny z pułapu 18 km.29 marca 2014 roku RQ-4 wykonał lot trwający 34,3 h, był to najdłuższy lot tego typu maszyny. Zasięg maszyny wynosi 20 000 km.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Kontrapara

    Zatem do Moskwy doleci, co jest nie bez pewnego znaczenia.

Reklama