Polityka obronna
Lekcje z żołnierzami – rusza wspólny projekt MEN i MON
Blisko 3500 szkół weźmie udział w pilotowym projekcie „Edukacja z wojskiem”, przygotowanym przez resorty obrony i edukacji, w środę ich szefowie Władysław Kosiniak-Kamysz i Barbara Nowacka podpisali list intencyjny w sprawie programu. Zajęcia potrwają od 6 maja do 20 czerwca.
Specjalne zajęcia dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych mają podnieść świadomość uczniów w sprawach bezpieczeństwa i obronności, wpajać umiejętności, kształtować właściwe nawyki i zachowania w sytuacjach kryzysowych.
Zajęcia, dostosowane do wieku, będą się odbywać w blokach po trzy godziny lekcyjne. Poprowadzą je żołnierze w obecności nauczycieli. Uczniowie dowiedzą się, jak rozpoznawać sygnały alarmowe, jak znajdować bezpieczne miejsca lub je zorganizować, jak się bronić przed zagrożeniami w sieci.
Czytaj też
„Żyjemy w takich czasach, że wszelkie działania, które mogą poprawić bezpieczeństwo, muszą być podjęte” – powiedział wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że „bezpieczeństwo to nie tylko dobrze uzbrojona armia, to nie tylko siła w sojuszach, ale to jest siła, mądrość, przygotowanie społeczeństwa”. „Od przedszkolaka do seniora każdy z nas musi być gotowy na różne wyzwania. Sytuacji zagrożenia nie brakuje, każdego dnia klęski żywiołowe, kryzysy, pożary wypadki - to wszystko dotyka nas, gdziekolwiek jesteśmy” – mówił.
„Dlaczego zaczynamy tak wcześnie, dlaczego dotyczy to również dzieci z I klasy szkoły podstawowej? Bo z przygotowaniem na sytuację zagrożenia trzeba się oswajać i być gotowym w każdym momencie” – dodał. Powołał się na badania opinii publicznej wykazujące, że bezpieczeństwo jest najwyżej cenioną wartością, a dla dzieci jest ważniejsze niż rozrywka.
Ministra edukacji zwróciła uwagę, że od wielu lat w szkołach odbywają się spotkania z ratownikami, policjantami, strażnikami miejskimi, młodzieży brakowało natomiast wiedzy o wojsku, tymczasem wojsko ma za zadanie nie tylko obronę kraju, ale pomaga też w razie kryzysu i zagrożenia, np. powodziowego.
Według Nowackiej dostosowany do różnych grup wiekowych program, napisany przez żołnierza i nauczyciela, sprzyja nabraniu poczucia siły i odpowiedzialności, a wskazując, jak radzić sobie np. z zagrożeniami w internecie, pomoże młodym ludziom odróżniać prawdę od fałszu.
Nabój rusza 17 kwietnia. Zainteresowane szkoły mogą się zgłaszać do MEN poprzez samorządy.
de Paye
Patrzę i widzę BARBARIE w pelnej krasie .
szczebelek
Niech zgadnę każda klasa dostanie wykład trwający 45 minut może 90 minut wykładu z jakąś częścią otwartą.
Zam Bruder
Wcześniej chyba należy podjąć "wspólne historyczne konsultacje ze stroną niemiecką" które zapowiadał resort szkolnictwa pani ministry Nowackiej? Jakże inaczej uczniowie będą mogli "odróżnić prawdę od fałszu"?
de Paye
Przecież drugą wojnę światową wywołali Naziści ,jak to powiedziała A.Merkel od okupacji Niemiec .Także już wiesz .