Reklama

Polityka obronna

Ponad 70 wniosków ws. nowych klas wojskowych

klasy mundurowe, oddziały przygotowania wojskowego
Oddziały przygotowania wojskowego działają od roku szkolnego 2020/21.
Autor. MON

Ponad 70 wniosków o utworzenie nowych oddziałów przygotowania wojskowego zgłosiły szkoły ponadpodstawowe z 15 województw – poinformowało Defence24.pl Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji. CWCR zamierza rozpatrzeć wnioski do końca maja.

Reklama

MON dało możliwość utworzenia 200 takich nowych klas w roku szkolnym 2024/25 (początkowo limit wynosił 120, zwiększył go w kwietniu ub. r. ówczesny szef MON Mariusz Błaszczak).

Reklama

Oddziały przygotowania wojskowego działają od roku szkolnego 2020/21, bieżący rok jest ostatnim, w którym równolegle działają – wygaszane od kilku lat – certyfikowane wojskowe klasy mundurowe.

Czytaj też

Uczniowie OPW odbywają szkolenie z przygotowania wojskowego w ramach dodatkowych zajęć. Część teoretyczną programu realizuje szkoła, w części praktycznej zajęcia prowadzi patronacka jednostka wojskowa – obecnie w kraju jest ich ok. 160. Szkolenie kończy się 50-godzinnym obozem szkoleniowym, przeprowadzanym na początku ostatniego roku nauki.

Reklama

Absolwent OPW może skorzystać z możliwości odbycia 12-dniowego szkolenia podstawowego, otrzymuje też dodatkowe punkty w rekrutacji do uczelni wojskowych.  

W ubiegłym roku różne formy służby wojskowej wybrało 39 proc. absolwentów certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. W tym roku do służby wojskowej będą mogli aplikować pierwsi absolwenci oddziałów przygotowania wojskowego.

Na prowadzenie OPW organom prowadzącym szkoły przysługuje wsparcie finansowe udzielane przez MON w postaci dotacji celowych. Ponadto na 180 godzin zajęć z zakresu przygotowania wojskowego zwiększona jest także subwencja oświatowa na ucznia.

W projekcie OPW uczestniczy obecnie 376 szkół ponadpodstawowych prowadzących 983 takie klasy, w których uczy się łącznie 25,8 tys. uczniów.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. andbro

    Obecnie w klasach mundurowych prawie połowa uczniów jest zwolniona z zajęć WF.

  2. szczebelek

    Limit stworzenia nowych klas wynosił 200 szkoły są zainteresowane stworzeniem 70-ciu czyli dobrze wiedzą, że na taki profil nie ma aż tylu chętnych.

    1. Varan

      Ja to zrozumiałem tak, że jest 25.8 tys uczniów a są środki na 200 nowych klas z czego dotąd zgłoszono zapotrzebowanie na 70. Czyli jest odczuwalny dalszy wzrost ilości kas. Ale artykuł tego nie wyjaśnia dokładnie i można to interpretować dowolnie.

Reklama