Polityka obronna

Krótkie spotkanie Dudy i Trumpa w Brukseli. Temat: współpraca wojskowa

Szef MON Mariusz Błaszczak na szczycie NATO w Brukseli. Fot. Rafał Lesiecki.
Szef MON Mariusz Błaszczak na szczycie NATO w Brukseli. Fot. Rafał Lesiecki.

Wzmacnianie polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej w zakresie sprzętu oraz współpracy jednostek wojskowych – to temat krótkiego spotkania prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa, do którego doszło w środę w Brukseli na marginesie szczytu NATO. – Trump docenia zaangażowanie Polski – ocenił szef MON Mariusz Błaszczak.

Według szefa Kancelarii Prezydenta Krzysztofa Szczerskiego Trump zaprosił Dudę do swojego pokoju w kwaterze głównej NATO. W spotkaniu uczestniczyli też doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton oraz Szczerski.

Rozmowa – jak relacjonował prezydencki minister – dotyczyła "głównie współpracy wojskowej, w tym wzmacniania polsko-amerykańskiej kooperacji wojskowej w zakresie sprzętu i w zakresie współpracy jednostek wojskowych".

Z kolei szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że klimat rozmów polsko-amerykańskich jest bardzo dobry. – Kiedy posłuchamy wypowiedzi publicznych prezydenta Stanów Zjednoczonych, to usłyszymy, że docenia zaangażowanie Polski, jeżeli chodzi o Sojusz Północnoatlantycki – powiedział polski minister obrony.

Sam Błaszczak rozmawiał w środę w Brukseli m.in. z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem oraz naczelnym dowódcą sił sojuszniczych w Europie, amerykańskim generałem Curtisem Scaparrottim.

Podczas tych rozmów podkreślaliśmy nasze zaangażowanie, jeżeli chodzi o Sojusz Północnoatlantycki, ale także podkreślaliśmy bardzo dobre relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi, również nasze dążenia do tego, żeby te relacje były jeszcze głębsze, jeszcze bliższe, żeby ta współpraca była jeszcze bardziej wyrazista – powiedział szef MON.

RAL/PAP

Komentarze