Reklama

Siły zbrojne

Kolejne Raki u Podhalańczyków

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Kompanijny moduł ogniowy, czyli osiem samobieżnych 120-mm moździerzy Rak i cztery artyleryjskie wozy dowodzenia na podwoziach kołowych transporterów opancerzonych Rosomak trafił w poniedziałek do 5 batalionu strzelców podhalańskich w Przemyślu. Batalion będzie jednym z pododdziałów tworzonej właśnie 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Proces formowania dowództwa dywizji przebiega prawidłowo – meldował przy tej okazji szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi gen. dyw. Jarosław Gromadziński.

To już drugi kompanijny moduł Raków, jaki trafia do 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Pierwszy został odebrany w sierpniu przez 1 batalion, który stacjonuje w tym samym mieście, co dowództwo brygady.

21 BSP wraz z 1 Brygadą Pancerną z Warszawy-Wesołej oraz dopiero zapowiadaną 19 Brygadą Zmechanizowaną z Lublina mają w przyszłości tworzyć 18 Dywizję Zmechanizowaną, której sztab jest od września formowany w Siedlcach.

Przede wszystkim tej dywizji było poświęcone wystąpienie szefa MON Mariusza Błaszczaka, który był w poniedziałek w Przemyślu. Minister mówił, że istnieje potrzeba wzmocnienia potencjału obronnego na wschód od Wisły oraz że jednostka musi szybko uzyskać wysoką gotowość bojową.

Tworząc 18 Dywizję powodujemy, że błąd popełniony w 2011 roku polegający na rozformowaniu i likwidacji 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej imienia Tadeusza Kościuszki został naprawiony.

szef MON Mariusz Błaszczak

Resort poinformował na Twitterze, że na odprawie w Przemyślu dowódca 18 DZ gen. dyw. Jarosław Gromadziński zameldował, że jej dowództwo osiągnie gotowość do dowodzenia podległymi brygadami (21 BSP i 1BPanc.) do końca sierpnia 2019 r. – Proces formowania przebiega prawidłowo – powiedział generał cytowany przez MON.

Z kolei dowódca 21 BSP gen. bryg. Ryszard Pietras zameldował gotowość żołnierzy brygady, która obecnie jest samodzielną jednostką, do służby w ramach 18 DZ.

Minister podkreślał też, że moździerze Rak to efekt polskiej myśli technicznej. Powstały one w Hucie Stalowa Wola. Są w stanie razić cele na dystansie od 8 do 12 kilometrów. Rak jako jeden z nielicznych moździerzy dysponuje możliwością zwalczania celu ogniem na wprost. Cechuje się wysokim stopniem automatyzacji kierowania ogniem i dowodzenia, a także posiada automat ładowania. Szybkostrzelność Raka to 6-8 strzałów na minutę, czas przejścia z położenia marszowego do bojowego to do 30 sekund, czas opuszczenia stanowisko – nie więcej niż 15 sekund po ostatnim strzale. MON w poniedziałkowym komunikacie poinformowało, że do tej pory moździerze strzelały powyżej 45 stopni położenia lufy.

Moździerze Rak są też na uzbrojeniu 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu oraz 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. W składzie tej ostatniej brały udział m.in. w strzelaniu podczas ćwiczenia Anakonda 18.

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (35)

  1. mazur

    Potrzebne są Raki i Langusty do brygad zmechanizowanych w Braniewie, Elblągu i Bartoszycach w woj. Warm.-Maz. Dlaczego zakupy skierowane są do jednostek z drugiej strony kraju? Teraz powinniśmy inwestować w obronę na wschód od Wisły.

  2. WRZECIONO

    @STALKER....masz rację ..opierając się o czeski 120 mm moździerz ShM-120 (PRAM) posadowiony na BWP ... to samo można było wykonać na naszych BWP-ach...i co ważne pływa no i dzielność terenowa jest dużo dużo lepsza i też jest w automacie....i ma dodatkowe uzbrojenie co nie można powiedzieć o RAK-u......ale mamy RAKi i mimo wszystko uzupełniłbym je o kołowe WILKI ...i byśmy mieli trio bojowe ROSOMAK,RAK,WILK dla komponentów o dużej dynamice przemieszczania

  3. Stalker

    WRZECIONO można to osiągnąć poprzez wykorzystania podwozi T-72 i BWP 1. Będzie taniej i szybciej. KTO to KTO. W przypadku Rośka potrzeba jeszcze integracji z ppk Spike i wdrożenie BMS a w przyszłości również ASOP.

  4. ziemovit kostka

    Nareszcie zaczal ktos myslec o calym odcinku wschodnim od Suwalk po Przemyśl'

  5. WRZECIONO

    następny etap widzę budowę i wdrożenie WILKA w oparciu o kadłub ROSOMAKA wyposażonego w wieżę CT-CV z wysokociśnieniową armatą Cockerill kalibru 105 mm i będziemy mieli \"harcowników\" do działań nie tylko wsparcia struktur pancernych ale przede wszystkim dynamicznych ,oskrzydlających i działań niekonwencjonalnych czy działań prewencyjnych np eliminacja nieprzyjacielskich struktur szybkiego reagowania ( wojska powietrznodesantowe , aeromobilne) .....gdzie dynamika jest bardzo potrzebna by tego typu formacje nie osiągnęły zamierzonego celu.

  6. Covax

    Panie Ernst Junger, Informacje znajdzie Pan po wpisaniu frazy "ZASOP"

  7. Gort

    Rak potrzebuje kamuflażu wielospektralnego po to by go drony łatwo nie wykryły. Podział jeden na dwa wynika z tego, że szybostrzelność załatwia kwestię kolejnych luf. Za to więcej wozów dowodzenia umożliwia wsparcie na kilku kierunkach. Zakup potrzebny, zwłaszcza do walki w zurbanizowanym terenie. Obu tylko amunicję kasetową i precyzyjną szybko dostarczyli.

  8. Ernst Junger

    Do Covax. W 2016r. na MSPO na jednym boku WWO Rosomak z armatą 120 mm od CMI, jest coś co wygląda na ASOP. Dziwne, że wtedy nikt o tym nie pisał w żadnych mediach branżowych, a zdjęcie pojawiało się rzadko.

  9. Asf

    Fajnie, ale gdyby była pewna amunicja zdolna rzeczywiscie do strzału na 12 km to widziałbym tego więcej niż 64. My powinnismy zwiększać swój potencjał ilościowy bo jednak nic tak nie odstrasza jak duża liczba całkiem nowoczesnego i skutecznego sprzętu

  10. Harry 2

    @kiwi123 - Chodzi o to by RAKi mogły działać jak najbardziej samodzielnie wysłane w różne miejsca. O nic więcej. Co tu jest do tłumaczenia?

  11. bender

    @Ryszard 56: a na jakim polskim pojeździe masz systemy obrony aktywnej? Poza tym miałby to być system obrony aktywnej przed czym? Przed ogniem kontrbateryjnym? Po to masz dużą szybkostrzelność i ekstremalnie krótkie czasy przechodzenia do pozycji bojowej i marszowej. Przed bronią ppanc? Takie zagrożenie nie pownno zdarzyć się więcej niż incydentalnie i po to masz SSP-1 Obra-3 oraz w wyrzutnię granatów dymnych. Rak nie jest pojazdem przełamania tylko wsparcia. @WiN: tak Rak to game changer. Symulacje starcia polskiego batalionu piechoty zmot bez Raków i z Rakami to zupełnie inne wyniki. @AA: załoga będzie wiedziała o oświetleniu laserem. W tym celu Rak ma SSP-1 Obra-3 oraz w wyrzutnię granatów dymnych. Zamiast zmyślać lepiej sprawdzić. Amunicja precyzyjna ponoć w przyszłym roku.

  12. kiwi123

    do Harry 2 wtorek, 4 grudnia 2018, 00:52 @Stiv - 1 wóz dowodzenia + 2 Raki udaje się w kierunku 20km na południe choćby od koszar, 1 wóz dowodzenia + 2 Raki pojedzie 12 km na północ, 1 wóz dowodzenia +2 Raki pojedzie 15km na zachód... kapujesz o co chodzi? Wytłumacz mi to. skoro zasięg ognia 12km, to co da, że dwa pojadą w lewo od koszar na 20 km, dwa na prawo na 20 km ? - odległość między nimi 40 km - ? jaki to ma sens, skoro zasięg ognia 12 km. rozdzielając raki osłabisz siłę ognia. czy jeden woź dowodzenia nie obsłuży 4- 6 raków ? po co sprzęt o zasięgu ognia 12 km - skoro można go ukuć rakietą wystrzeloną z odległości powyżej 50 km ?

  13. Dropik

    Bwp1 i raki na bazie rosomaka w jednym batalionie. Brawo my, logistyka serwis będą miały lekko. Hahaha

  14. Gizeh

    @Nikt @Marek- niby tak. Najpierw pewniakiem do przesiadki była 21 Brygada, od 2015r mówiło się o 15, przy czym nikt nie odwołał 21. Licencja obejmuje 997 pojazdów (minus 14 bezpowrotnie utraconych w Afganistanie), i nie ma możliwości by wystarczyło ich na cztery brygady (minimum 1200 transporterów). A mówi się jeszcze o piątej dla 18 DZ. Może będzie kolejny kontrakt na produkcję Rosomaków, może nie - nikt nic o tym nie mówi. Mniejsza o to, ale przede wszystkim, jaki sens ma wprowadzanie Raków do jednostek, które Rosomaki dostaną za kilka lat, jeśli wogóle, gdy tymczasem dziś istniejące i funkcjonujące jednostki na KTO ich nie mają. Dorzucę kolejne pytanie: Dlaczego obserwatorów artylerii w kompanii wsparcia jest dwu, gdy kompanii w batalionie cztery? Może lepiej było jednak poczekać na wybór Pegaza i je przydzielić obserwatorom, zamiast ponad dwa razy droższe i tak samo mniej liczebne Rosomaki? @drobny - badania i doświadczenia, zarówno w Polsce jak i za granicą, wskazują jednoznacznie, że łączenie trakcji gąsiennicowej i kołowej w jeden związek jest niecelowe. Utrudnia to, a w wielu sytuacjach wręcz uniemożliwia współdziałanie. Kilka lat temu badano u nas nawet możliwość wsparcia Rosomaków czołgami. Okazało się, że to absolutnie nie działa, zarówno w skali taktycznej, jak i operacyjnej.

  15. krajan

    Nalezy rozwazyc celowosc czwartej brygady w Bialymstoku, np. altylerii, by wypelnic luke na odcinku bialoruskim i podbrzusza przesmyku suwalskiego Wlasnie tam moze nastapic glowna rosyjska zaczepka

  16. Marek

    @Vvq Jest 10 km. Czyli tyle samo ile w Amosie albo Nemo przy założeniu, że strzelają klasyczną amunicją. Jak chcemy, żeby Raki strzelały na większą odległość, to sobie musimy obstalować amunicję z gazogeneratorem.

  17. Covax

    Czy wóz dowodzenia ma flyeye na "stanie" ? Dlaczego mon nie zamawia kamuflazu z lubawy ? Co z Polskim "Twardym" ( hard kill) ASOP, w 2016r. Mial 7 stopień dojrzałosci (10 to gotowosc do produkcji seryjnwj ) i 80% skutecznosci przeciw rpg 7 potwierdzona na strzelaniach poligonowych.

  18. Marek

    @Gizeh Wróbelki od dawna ćwierkają, że 21 BSP ma być docelowo przezbrojona na Rosomaki, więc może dlatego?

  19. AA

    Uczepiliście się tego maskowania jakby to miało jakieś znaczenie. jeżeli taki Rak znajdzie się w zasięgu Korneta to po nim, nawet załoga nie będzie wiedział, że została "oświetlona" laserem. Skoro jest to broń wsparcia, a my nie będziemy wyzwalać Lwowa to przydałaby się amunicja precyzyjna. No, ale Raki potrafimy produkować, amunicji precyzyjnej nie. Więc za chwile zobaczymy Kompanię reprezentacyjną poginającą na Rakach przez Plac Defilad. Cała nadzieja, że u Ruskich gorszy bardak

  20. Adam

    Jak widzimy na zdjęciu to za "dobrej zmiany" wojsko maskuje sprzęt podartymi kalesonami popryskanymi farbą.Coś pięknego :)

  21. Harry 2

    @Stiv - 1 wóz dowodzenia + 2 Raki udaje się w kierunku 20km na południe choćby od koszar, 1 wóz dowodzenia + 2 Raki pojedzie 12 km na północ, 1 wóz dowodzenia +2 Raki pojedzie 15km na zachód... kapujesz o co chodzi?

  22. drobny

    Jaki sens ma przydzielanie moździerzy na podwozi kołowym dla jednostek o trakcji gąsienicowej? Czy zasadne jest przezbrajanie batalionów w 21 i 15 brygadzie w Rosomaki o trakcji kołowej gdy nie dokończono przezbrajania w jedną platformę bojową 17 i 12 brygady. Dlaczego pod tym względem w Wojsku Polskim panuje taki rozpiździ aj. Czy ma sens łączenia w jednym związku taktycznym platformy kołowej z gąsienicową, gdzie podstawowa różnica pomiędzy nimi to prędkość poruszania.

  23. Nikt

    @Gizeh, bo wszystkie te jednostki z BWP zostaną przezbrojono w KTO z ZSSW-30

  24. Kiwi123

    Powala ten szmaciany kamuflaż z lumpeksu. Brawo. Pytanie - po co nam raki o zasięgu 12 km skoro nie mamy opl, a taki rak jedna rakieta zostanie zniszczony. Jaki stosunek cena raka do jego skuteczności, przydatności na polu walki ? Niech ktoś mi to wytłumaczy. Sprawa kolejna - 8 moździerzy i aż 4 wozy dowodzenia ??? - proszę mi to wyjaśnić czemu taka proporcja.

  25. Vvq

    8- 12 km? No bez jaj...Dobrze że zamówiono tylko 64 sztuki bo z tego co wiadomo nie ma nawet amunicji zdolnej osiągnąć te 12 km

Reklama