Polityka obronna

Jest oskarżenie za szpiegostwo na rzecz GRU

Fot. www.gov.pl/służby specjalne

Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Rosjaninowi oraz obywatelowi Białorusi, którym zarzucił prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Białymstoku skierował 30 grudnia 2022 roku wydział do spraw wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokurator oskarżył w nim obywatela Rosji oraz obywatela Białorusi za prowadzenie od 2017 roku do kwietnia 2022 roku działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. "Obaj zostali zatrzymani w kwietniu 2022 roku" - przypomniała prokurator Aleksandra Skrzyniarz.

Czytaj też

"W oparciu o materiały zgromadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz materiał zgromadzony w toku śledztwa ustalono, iż brali oni udział w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego poprzez rozpoznawanie obiektów wojskowych mających krytyczne znaczenie dla obronności RP, a także poprzez pozyskiwanie informacji o zdolności bojowej, morale i funkcjonowaniu ich jednostek, w tym w czasie zagrożenia a następnie przekazywanie wyżej wymienionej służbie wywiadowczej uzyskanych informacji" - wyjaśniła prokurator.

Według ustaleń śledczych obaj oskarżeni przebywali w Polsce legalnie. "Obywatel Białorusi początkowo studiując na jednej z białostockich uczelni wyższych, a następnie podejmując pracę przy organizacji szkoleń spadochronowych, nawiązywał kontakty, w tym towarzyskie, co wykorzystywał przy prowadzonej działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. Drugi z oskarżonych, wykonywał czynności na rzecz wywiadu rosyjskiego, pod pozorem prowadzonej działalności kulturalnej oraz turystyki" - przekazała.

Czytaj też

Dodatkowo, jak ustalili prokuratorzy, działalność szpiegowska oskarżonych skoncentrowana była na jednostkach wojskowych zlokalizowanych w północno–wschodniej części Polski.

"W ramach tej działalności realizowali zadania polegające na rozpoznaniu istotnych elementów Sił Zbrojnych RP oraz pozyskiwaniu informacji, w szczególności w obszarze: realizowania przez żołnierzy WP zadań w rejonie granicy państwowej z Białorusią w związku z tzw. kryzysem migracyjnym, ilości żołnierzy wykonujących zadania w rejonie granicy i struktury pododdziałów, wykorzystywania sprzętu specjalistycznego przez SZ RP, stanu morale i zdolności operacyjnych, współdziałania stacjonujących w północno-wschodniej Polsce jednostek wojskowych z wojskami innych krajów NATO" - dodała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Od czasu zatrzymania obaj oskarżeni przebywają w areszcie.

Źródło:
PAP

Komentarze (1)

 1. Ma_XX

  Gilotyna!

  1. plata

   Nie produkują.. Niestety..

  2. Adam S.

   GRU to wywiad wojskowy, więc rozstrzelanie.