Reklama

Polityka obronna

Izrael otrzyma JLTV od USA

JLTV (zdjęcie poglądowe).
JLTV (zdjęcie poglądowe).
Autor. Fot. US Army.

Stany Zjednoczone przekażą Izraelskim Siłom Obronnym (IDF) 75 opancerzonych wielozadaniowych pojazdów JLTV w celu wsparcia tego kraju w działaniach obronnych. W ich produkcję zaangażowana jest m.in. izraelska firma Plasan, która dostarcza do nich swoje zestawy opancerzenia.

Reklama

To kolejna darowizna amerykańskiej broni jaką USA przekazują Izraelowi, obok, chociażby, kilkudziesięciu tysięcy pocisków artyleryjskich kal. 155 mm, dronów kamikaze Switchblade 600 czy 2000 przeciwpancernych pocisków kierowanych Hellfire. Pojazdy JLTV pozwolą izraelskim żołnierzom na większy komfort w działaniach względem operowania w np. wielozadaniowych samochodach HMMWV, które są podstawowym kołowym środkiem transportu armii Izraela. Niewykluczone, że w przypadku otrzymania pozytywnych opinii o pojeździe zostanie on zamówiony przez Izrael w większej liczbie, zastępując część wspomnianych Humvee czy rodzimej produkcji samochody opancerzone Wolf.

Reklama
Reklama

JLTV (ang. Joint Light Tactical Vehicle) to rodzina lekkich pojazdów taktycznych opracowanych przez Oshkosh Defense. Powstały, by częściowo zastąpić obecnie używane przez U.S. Army i U.S. Marine Corps wielozadaniowe samochody terenowe HMMWV. W związku z doświadczeniami wyniesionymi z konfliktów z ostatnich kilkunastu lat oraz pomimo ciągłego uzupełnienia „floty” HMMWV zdecydowano się na pozyskanie pojazdu nowej generacji, lepiej dostosowanego do zagrożeń. JLTV może być wyposażony w szeroką gamę uzbrojenia, począwszy od karabinów maszynowych kalibru 5,56, 7,62 lub 12,7 mm, poprzez wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych (np. Javelin), aż po bezzałogowy system wieżowy z armatą automatyczną kalibru 30 mm.

Czytaj też

Litwa docelowo będzie posiadać 500 wielozadaniowych JLTV.
Litwa docelowo będzie posiadać 500 wielozadaniowych JLTV.
Autor. Litewskie Ministerstwo Obrony
Reklama

Komentarze (1)

 1. Chasim

  A Polsce kiedy cos przekaza?

  1. Pirat

   Polska już MRAP dostała w korzystnej cenie.

  2. młodygrzyb

   Serio dostała?

Reklama