Indyjska armia nie będzie ćwiczyła z Chińczykami

1 września 2020, 09:41
362555441_a288f87d3e_c
Fot. Tracy Hunter (CC BY 2.0)
Reklama

Indie wycofały się z udziału w organizowanych przez Rosję międzynarodowych ćwiczeniach Kaukaz-2020. Nie chodzi przy tym o zrobienie na złość organizatorowi, co o perspektywę wspólnego ćwiczenia z przedstawicielami chińskich sił zbrojnych, a zapewne także pakistańskich.

W ćwiczeniach Kaukaz-2020  w obwodzie astrachańskim mieli brać udział przedstawiciele około 20 państw połączonych więzami geopolitycznymi. W przedsięwzięciu planowanym na dwa tygodnie między 15 a 27 września bieżącego roku mieli iść ramię w ramię przedstawiciele wielu azjatyckich sił zbrojnych. Indie wyraziły zgodę na udział w ćwiczeniach pod koniec lipca, jednak wycofały ją w piątek 28 sierpnia. Zaproszenie obejmowało wszystkie rodzaje indyjskich sił zbrojnych. Wojska lądowe miało reprezentować 160 żołnierzy, siły powietrzne 40, a indyjska marynarka wojenna miała przysłać na miejsce dwóch obserwatorów.

Oficjalnym powodem odstąpienia od ćwiczeń są problemy jakie przeżywa państwo indyjskie i jego siły zbrojne w związku z epidemią koronawirusa - Indie odnotowują obecnie najwięcej zachorowań na świecie. Jednak nieoficjalnie mówi się wprost o niechęci do udziału we wspólnym przedsięwzięciu z wojskami Chińskiej Republiki Ludowej i Pakistanu.

Chodzi przy tym nie tylko o obawę przed jakimiś incydentami, ale przed wysyłaniem „sprzecznych sygnałów własnemu społeczeństwu”. Decyzja o odstąpieniu od ćwiczeń wydaje się tym bardziej zasadna, że w ostatnich dniach, już po jej podjęciu miało dojść do kolejnych ekscesów na linii demarkacyjnej między ChRL a Indiami. Stało się to w Dolinie Ladakh, czyli w tym samym rejonie w którym w czerwcu doszło na bitwy na pięści i broń obuchową w wyniku czemu śmierć poniosło 20 indyjskich żołnierzy i nieznana liczba chińskich.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Niedobrze...
czwartek, 10 września 2020, 14:17

Chińczycy gołymi rękami (i sztachetami) zabili 20 Hindusów?

Observer
środa, 2 września 2020, 08:00

Ciekawa sprawa. 20 krajów na jednych ćwiczeniach? Jakieś azjatyckie NATO się krystalizuje? To nie pierwsze takie ćwiczenia.

Rhotax
środa, 2 września 2020, 09:51

Niestety nie jest to możliwe kraje te są wrogami FR w większości nie są Białe i Prawosławne czyli Wrogowie !!!

Ech
wtorek, 1 września 2020, 12:17

Zycze im pokoju

Tweets Defence24