Amerykańska Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego 19 maja ogłosiła, że Departament Stanu podjął decyzję zatwierdzającą możliwość sprzedaży zagranicznej rządowi Egiptu pocisków TOW 2A, wsparcia i związanego z nimi sprzętu za szacunkowy koszt 691 milionów USD.
Rząd Egiptu chce zakupić 5000 rakiet TOW 2A (oraz 70 przeznaczonych do próbnych strzelań), a cały pakiet ma obejmować również części zamienne, sprzęt testowy i inne powiązane elementy wsparcia logistycznego. Szacowany całkowity maksymalny koszt to 691 milionów dolarów.
Proponowana sprzedaż zwiększy zdolność Egiptu do samoobrony poprzez uzupełnienie zapasów środków przeciwpancernych. Głównym wykonawcą będzie firma Raytheon Missiles & Defense, Tucson, AZ. Wdrożenie tej proponowanej sprzedaży nie będzie wymagało oddelegowania do Egiptu żadnych dodatkowych przedstawicieli rządu USA.
Czytaj też
BGM-71 (TOW) jest używany m.in. do niszczenia celów opancerzonych czy fortyfikacji i jest zintegrowany z ponad 15 000 platform naziemnych, pojazdów i helikopterów na całym świecie. Producent informuje, że pociski TOW rozmaitych wersji znajdują się obecnie na wyposażeniu ponad 40 państw świata, a dzięki opracowanym przez Raytheon programom modernizacyjnym cykl życia tego uzbrojenia przekroczy rok 2050. Ogółem producent dostarczył dotychczas ponad 700 tys. pocisków tego rodzaju odbiorcom krajowym i zagranicznym.
BGM-71E TOW 2A to wersja pocisku opracowana w 1984 i wdrożona do produkcji w 1987 roku, zdolna do przebijania pancerzy reaktywnych. Głowica bojowa pocisku zbudowana była w ten sposób, że na końcu wystającej sondy umieszczono mały ładunek kumulacyjny (prekursor), którego zadaniem była detonacja segmentu pancerza reaktywnego, a następnie po określonym czasie, detonacja głównej głowicy bojowej zdolnej przebić pancerz konwencjonalny. W celu zrównoważenia dodatkowej masy głowicy umieszczonej na końcu sondy, w części ogonowej pocisku zastosowano balast. Oczywiście produkowany dziś i wnioskowany przez Egipt BGM-71E-4B-RF wariant różni się od tego dostarczanego w latach 80. XX, m.in. tym, że system naprowadzania przewodowego zastąpiono kierowaniem radiowym, tak jak we wszystkich produkowanych obecnie TOW.
Inną, bardziej zaawansowaną produkowaną wersją jest TOW 2B, dysponujący zdolnością top-attack, z głowicą tandemową ładunkami formowanymi wybuchowo (EFP). Niektóre warianty TOW 2B mają też rozwiązania pozwalające na pokonywanie systemów ochrony aktywnej (Counter Active Protection Systems - CAPS).
Byrrbyć
Z kim Egipt zamierza tymi pociskami walczyć? Czy wizja ataku Izraela na Egipt jest brana na poważnie?
Adr
Izrael nie jest jedynym kierunkiem na którym ich armia się ,, angażowała" ....... W latach 60 Jemen zyskał miano egipskiego Wietnamu.....Sudan czy Libia nie należą do zbyt stabilnych ........ Etiopia też........TOWami można wspierać ,,swoich skurwysynów" w różnych krajach.