Reklama

Polityka obronna

Czwartkowy przegląd mediów z Defence24.pl; Druga partia Twardych rusza na Ukrainę; Rosja szuka pół miliona chętnych na front

Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Marta Rachwalska, Infosecurity24.pl, „Rosyjskie plany dywersyjne w Polsce?" Sześć osób zatrzymanych przez ABW to cudzoziemcy zza naszej wschodniej granicy, którzy mieli pracować na zlecenie rosyjskich służb specjalnych. „Jak podaje RMF24, polskie służby rozbić miały rosyjską siatkę szpiegowską. Miała ona prowadzić w Polsce przygotowania do działań dywersyjnych. Oświadczenie w tej sprawie zostanie wydane w czwartek - poinformował zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.\[...\] W efekcie, w Polsce wprowadzony miał zostać alert bezpieczeństwa na trasach kolejowych oraz krajowej infrastrukturze krytycznej. Na ważnych trasach i węzłach znalezione miały zostać bowiem ukryte kamery, rejestrujące ruch na torach i transmitujące obraz do sieci."

Reklama

Barbara Kwiatkowska, Wirtualna Polska, „Turcja ma problem z Rosją. Dostawy się opóźniają": Turcja chciała walczyć o usunięcie z umowy klauzuli zakazującej przekazywania zakupionych systemów do krajów trzecich. „Turcja ma problem z Rosją. Dostawy się opóźniają. Rosyjski system obrony powietrznej S-400, zakontraktowany przez Turcję, nadal nie został dostarczony Ankarze. Problem z realizacją zawartych w 2017 roku umów wynika z zapisów, które wydały się tureckim politykom niewygodne. \[...\] Problem, jak podaje portal Aydinlik, wyniknął z zapisu, zabraniającego sprzedaży broni do krajów trzecich. Minister obrony narodowej Turcji twierdzi, że zapis w kontrakcie powoduje, że trudno przejść do finału."

Violetta Baran, Wirtualna Polska, „Kim znów odpalił rakietę. Drugi raz w tym tygodniu": Korea Północna przeprowadziła w czwartek rano czasu lokalnego test rakiety balistycznej, która spadła do morza między Półwyspem Koreańskim a Japonią. „Kim Dzong Un wciąż potrząsa szabelką. Już po raz drugi w tym tygodniu przeprowadził test rakiet balistycznych. Wcześniej odpaliła dwa pociski manewrujące z okrętu podwodnego. \[...\] Wystrzelenie rakiety miało miejsce kilka godzin przed planowanym przylotem do Tokio prezydenta Korei Południowej Jun Suk Jeola, który ma spotkać się tam z premierem Japonii Fumio Kishidą. To pierwsze od ponad dekady spotkanie przywódców obu krajów."

Reklama

Przemysław Juraszek, Wirtualna Polska, „Ukraińcy szkolą się na polskich czołgach PT-91 Twardy. Kolejna partia na front": Kolejne pancerne wsparcie dla Ukrainy. „Ukraińscy żołnierze kończą szkolenie na polskich czołgach PT-91 Twardy, które należą do najlepszych modernizacji czołgów z rodziny T-72, jakie trafiły do Ukrainy. Wyjaśniamy, co one potrafią. \[...\] Zapowiedzi o przekazaniu Ukrainie 60 czołgów PT-91 Twardy padły w lutym br. roku i teraz pojawiło się nagranie ze szkolenia ukraińskich czołgistów z ich obsługi. Jest to druga partia, uwzględniając już 30 egzemplarzy przekazanych jeszcze w 2022 roku\[...\]"

Marcin Wołoszyk, Wirtualna Polska, „Modernizacja marynarki wojennej wyzwaniem dla Niemiec": Niemiecka marynarka wojenna obecnie jest w okresie przemian obejmujących wyposażenie oraz personel. „Jednak największym programem modernizacyjnym jest budowa czterech fregat typu F126. Na budowę tych wielozadaniowych okrętów przeznaczono 6,1 mld euro. Jest to jeden z największych zakupów w historii niemieckiej marynarki wojennej. Pierwszy okręt serii ma wejść do służby w 2028 r. Będą one uzbrojone w 16 pionowych wyrzutni rakiet dla pocisków przeciwlotniczych RIM-162 ESSM, 8 wyrzutni pocisków przeciwokrętowych NSM, działo kaliber 127 mm z kierowaną amunicją Vulcano, dwa systemy obrony bezpośredniej RIM-116 RAM i hangar zdolny pomieścić dwa śmigłowce wielkości NH90 i śmigłowiec bezzałogowy Skeldar."

Gazeta Wyborcza, „Inwestycje w Stoczni Wojennej na gdyńskim Oksywiu. Dla potrzeb budowy fregat": Według podpisanej umowy najpóźniej do czerwca 2024 roku w PGZ Stoczni Wojennej na gdyńskim Oksywiu mają powstać nowe obiekty. „W ciągu roku PGZ Stocznia Wojenna na gdyńskim Oksywiu ma otrzymać najwyższą w Polsce i jedną z najwyższych w Europie halę kadłubową oraz nowoczesną halę produkcyjną. Rozbudowane zostaną nabrzeże, place składowe i system dróg. \[...\] Nowa inwestycja, która ma potrwać 67 tygodni, powstanie głównie z myślą o realizacji programu 'Miecznik', czyli budowie trzech nowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, szczególnie ważnych w kontekście obecnej sytuacji międzynarodowej i wojny w Ukrainie."

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Rosyjska armia próbuje znaleźć nowych żołnierzy": Rosyjski MON planuje powołać 400 tysięcy nowych żołnierzy, aby uzupełnić braki na ukraińskim froncie. „Generałowie szukają jeszcze prawie pół miliona chętnych do walki w Ukrainie. Mało kto chce jednak jechać na front. \[...\] Od 1 kwietnia - wraz ze zwykłym wiosennym poborem do wojska - zacznie się nabór żołnierzy zawodowych. Ponieważ władze z góry zakładają, że nie znajdą wielu chętnych, więc do poszczególnych regionów rozesłano informacje, ilu powinni zwerbować."

Rzeczpospolita, „Tajny plan Kremla. Rosja chce podporządkować sobie Mołdawię do 2030 r.": Wśród metod oddziaływania na Kiszyniów Kreml wymienia finansowanie prokremlowskich polityków w Mołdawii oraz utrzymywanie zależności republiki od rosyjskiego importu. „Rosyjskie władze planują, że do 2030 roku Mołdawia stanie się satelitą Moskwy. Wynika to z dokumentu administracji prezydenckiej 'Strategiczne cele Federacji Rosyjskiej w Republice Mołdawii' sporządzonego w 2021 roku z udziałem rosyjskiego Sztabu Generalnego, a także FSB, SWR i GRU. \[...\] Planuje się, że Moskwa w ciągu najbliższych lat zmusi Kiszyniów do przystąpienia do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej i Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Te działania mają również na celu 'zneutralizowanie' wszelkich działań mołdawskiego rządu przeciwko rosyjskiej obecności wojskowej w Naddniestrzu."

Jakub Wiech, Energetyka24.com, „Morawiecki: to polityka Niemiec sprawiła, że atak Rosji na Ukrainę był możliwy \[WYWIAD\]": Wywiad z Prezesem Rady Ministrów, Mateuszem Morawieckim. „Niemcy dzisiaj biją się w pierś. Przecież to ich koszmarna, tragiczna polityka rosyjsko-niemieckiej współpracy gazowej doprowadziła do tego, że rosyjski atak na Ukrainę był możliwy \[...\] Proszę popatrzeć na to w perspektywie ostatnich lat i miesięcy, kiedy to zaczęliśmy odcinać rosyjską ropę. W 2016 roku nasze uzależnienie od tego surowca sięgało prawie 100%. Potem zaczęliśmy redukować ten poziom, by na początku tego roku zejść do pułapu 10%. Odcięcie całkowite mogło się wiązać wyłącznie z sankcjami. Dlatego czekaliśmy na sankcje, upominaliśmy się o nie. \[...\]"

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Żołnierze NATO ćwiczą na francuskich ulicach": Manewry Orion 23 opierają się na scenariuszu opracowanym przez NATO, który uwzględnia różne fazy współczesnego konfliktu. „We francuskiej miejscowości Charos miało miejsce symulowane starcie zbrojne pomiędzy żołnierzami z krajów NATO. Szkolenie w Charos to jeden z elementów manewrów wojskowych Orion 23, w które zaangażowanych jest 7 tys. żołnierzy z ośmiu państw natowskich, w tym USA, Francji i Włoch oraz Niemiec. Rosyjska agresja na Ukrainie pokazuje zaś, jak ważne są umiejętności walki w miastach. \[...\] Manewry Orion 23 zintegrowały około 20 ćwiczeń (AsterX, Defnet, Polaris), które normalnie są prowadzone oddzielnie przez wojsko francuskie. Dzięki temu zwiększono realizm działań i intensywność, przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia logistycznego, oraz uzyskano efekt skali. W ćwiczenia zaangażowana została ponadto francuska administracja cywilna"

Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Rosja będzie karać za krytykę Grupy Wagnera": Rosyjska Duma postanowiła zaostrzyć ustawę, rozszerzając jej obowiązywanie na „ochotników", co w praktyce oznacza członków tzw. Grupy Wagnera. „Rosyjska Duma Państwowa zagłosowała za zaostrzeniem ustawy o dyskredytacji sił zbrojnych. Od teraz będzie prawo będzie chroniło także najemników z Grupy Wagnera. \[...\] Chcąc zdusić w zarodku krytykę 'specjalnej operacji wojskowej', Duma tuż po rozpoczęciu inwazji wprowadziła pakiet ustaw, które ustanawiały za nią dotkliwe kary. Jedna z nich, przyjęta 4 marca 2022 r., przewidywała kary wieloletniego więzienia za dyskredytowanie sił zbrojnych, rozpowszechnianie 'fałszywych informacji' o nich oraz nawoływanie do wprowadzenia sankcji na Rosję. Ustawy te były szeroko używane przeciwko niezależnym dziennikarzom, blogerom, a nawet zwykłym obywatelom wstrząśniętym rosyjskimi zbrodniami wojennymi."

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. PPPM

    Chciałbym odnieść się do tego fragmentu: Marta Rachwalska, Infosecurity24.pl, „Rosyjskie plany dywersyjne w Polsce?" Sukces medialny niewątpliwy, ale czy nagłaśnianie tego jest dobre dla sprawy? Na pewno nie. Całą siatkę trzeba było przejąć i poprowadzić tak, by działali na nasza korzyść. To jest największy sukces, al. Prawdą jest że głosów na wyborach z pewnością by nie przyniósł.

    1. Sorien

      Gdy rządzisz państwem gdy to naród cię wybiera to niestety musisz robić tak że wybierasz większą korzyść . Była by to korzyść gdyby zrobili jak mówisz i zginęło by może mniej Ukraińców ale bez dbania o wygraną w wyborach mógła by wygrać opcja pro niemiecka a jak wiemy Niemcy nie są chętne do szybkiej pomocy co pewnie promieniowało by na ich podopiecznych nad Wisłą i koniec końców gdyby "nasi" pro niemieccy też zaczęli delikatnie bruzdzic to koniec końców ukroanców zginęło by jeszcze więcej a o utracie niepodległości przez Polskę nie wspomnę gdyby niemiaszki przepchnęly przez Brukselę ustawę że nie musi byc jednomyślności w radzie Europy w ważnych kwestiach.....

Reklama