Reklama

Czwartkowy przegląd mediów; Wyścig zbrojeń NATO z Rosją; Polska podpisuje umowę na trzy satelity wojskowe

Autor. MON / @KosiniakKamysz/ X

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak: Gazeta Polska Codziennie:„Rosyjski rzeźnik z Syrii doradcą wojskowym w Algierii” „Były dowódca wojsk rosyjskich w Syrii i na Ukrainie, gen. Siergiej Surowikin, kieruje grupą rosyjskich doradców wojskowych w Algierii. Zdaniem prof. Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, działania te mają na celu wypieranie francuskich wpływów z Afryki i zwiększanie dostępu Rosji do surowców. W Algierii Surowikin działa oficjalnie jako szef grupy specjalistów wojskowych. Kreml, po buncie Prigożyna, zastępuje Grupę Wagnera Korpusem Afrykańskim, podporządkowanym rosyjskiemu MON. Nowa formacja działa m.in. w Mali, Libii i Nigrze. Zdaniem eksperta, rywalizacja Paryża i Moskwy leży w interesie Polski.”

Reklama

Wojciech Kubik: Dziennik Gazeta Prawna:„Kto będzie bronił polskiej granicy?” „Polska musi zmierzyć się z reformą systemu służby na rzecz państwa, bez konieczności przywracania powszechnego poboru. Tylko 22% Polaków deklaruje gotowość do obrony kraju. Wobec rosnących zagrożeń rozważa się wzorce z Niemiec i Skandynawii, np. selektywny pobór czy obowiązkowy rok społeczny. Eksperci i politycy podkreślają potrzebę budowy rezerw bez przymusu – poprzez dobrowolną służbę, szkolenia cywilne i aktywizację WOT. Obecnie Polska ma 205 tys. żołnierzy, ale zasoby się kurczą. Potrzebne są też inwestycje w infrastrukturę wojskową, by zwiększyć zdolności obronne bez odwieszania starego systemu.”

Roman Imielski: Gazeta Wyborcza:„Hipokryzja Pis. sami potajemnie wysłali do Ukrainy polskich saperów” „PiS i Jarosław Kaczyński potajemnie wysłali do Ukrainy polskich saperów, choć dziś atakują Tuska, twierdząc, że to on zgodził się na misję wojskową. Decyzja o wysłaniu w 2022 r. 98 pirotechników była słuszna i należy rząd pochwalić. Emerytowany generał Keith Kellogg mówił o planach USA i sojuszników wysłania sił odpornościowych na zachód od Dniepru. Kaczyński atakuje opozycję, choć sam w marcu 2022 r. wzywał do misji NATO na Ukrainie. Potajemna misja polskich saperów, trwająca 5 miesięcy, była ukrywana, ale spełniła ważną rolę. PiS manipuluje faktami, zmieniając narrację w kampanii wyborczej.”

Reklama

Jędrzej Bielecki: Rzeczpospolita:„Wyścig zbrojeń NATO z Rosją” „Szefowie dyplomacji NATO chcą do 2032 r. zwiększyć wydatki na obronę do 5 proc. PKB, co przewyższy dochód Rosji. Plan ma być zatwierdzony przed szczytem NATO w Hadze 24 czerwca. Amerykański ambasador Whitaker podkreślił, że jest to konieczność wobec zagrożeń ze strony Rosji. Polska, wydająca już ponad 4 proc. PKB, mogłaby wliczać w budżet obronny np. inwestycje infrastrukturalne. Francja rozważa rozmieszczenie u siebie i sojuszników myśliwców z bronią atomową. USA zapewniają, że nie planują wycofania wojsk z Europy, a kwestie handlowe i rozszerzenia NATO będą omawiane po szczycie.”

Marek Kozubal: Rzeczpospolita:„Pytania bez odpowiedzi” „Kluczowe sztaby kandydatów na prezydenta RP nie odpowiedziały na pytania „Rzeczpospolitej” dotyczące obronności. 9 kwietnia redakcja wysłała pytania o bezpieczeństwo, ale odpowiedziały tylko sztaby Nawrockiego, Hołowni, Zandberga i Wocha. Nie wiadomo, czy Trzaskowski, Mentzen czy Biejat popierają udział Polski w Nuclear Sharing, przywrócenie poboru, budowę baz amerykańskich, wysokość wydatków na obronę czy zmianę dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Część ich wypowiedzi jest niejasna lub sprzeczna. W dobie dezinformacji potrzebne są jasne deklaracje, by wyborcy mogli świadomie ocenić kandydatów.”

rp.pl:„Szczyt NATO w Hadze. „Zełenski może nie być mile widziany” „W Antalyi zebrało się 32 ministrów spraw zagranicznych NATO, by przygotować szczyt w Hadze pod koniec czerwca. Głównym tematem jest nowa „norma NATO” dotycząca wydatków na obronę. USA naciskają, by sojusznicy stali się równoprawnymi partnerami, krytykując Europę za zależność od amerykańskiej ochrony. W kuluarach pojawił się też temat obecności Wołodymyra Zełenskiego, którego administracja Trumpa nie chce na szczycie, co może oznaczać dyplomatyczny kryzys dla Holandii. Szczyt ma być krótki, by uniknąć napięć, a kolejne spotkanie ministrów obrony NATO odbędzie się za dwa tygodnie w Brukseli.”

Reklama

bankier.pl:„Szef MON: Mamy umowę na 3 satelity rozpoznawcze dla wojska” „Agencja Uzbrojenia podpisała umowę na dostawę dla Wojska Polskiego 3 satelitów rozpoznawczych za 860 mln zł. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że dzięki Satelitarnemu Systemowi Obserwacji Ziemi Polska zyskuje niezależność w obrazowaniu satelitarnym, uzyskując dane wysokiej jakości niezależnie od pogody, zachmurzenia czy pory dnia. Satelity, dostarczone przez konsorcjum ICEYE i Wojskowe Zakłady Łączności nr 1, wykorzystują radar z syntetyczną aperturą (SAR), co zwiększa zdolności rozpoznawcze polskiego wojska.

wyborcza.pl:„Ponad 2 tys. żołnierzy wróciło do służby po zakończeniu epoki Macierewicza i Błaszczaka” „W latach 2015-2023 polityka drastycznie obniżyła zdolności operacyjne polskiej armii – mówi poseł Andrzej Szewiński. W tym czasie przeprowadzono czystki, z armii odeszło wielu wysokich rangą oficerów, m.in. generał Rajmund Andrzejczak i Tomasz Piotrowski. Szef sztabu generalnego powinien chronić armię przed upolitycznieniem, a brak jego działań to powód rezygnacji – komentuje gen. Koziej. Wiceminister obrony Cezary Tomczyk przypomina, że największa czystka miała miejsce za ministra Antoniego Macierewicza, co nazwał sabotażem na własnej armii. Od grudnia 2023 r. powołano 2040 żołnierzy, w tym 384 oficerów. Tomczyk zapowiada rozliczenie Macierewicza za jego działania i kontakty z Rosjanami.”

Reklama
WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km
Reklama

Komentarze (2)

  1. GB

    Pojawiły się dane z osiągami F-47. Zasięg 1000 mil morskich (1852 km), prędkość ponad 2 Ma, ma być lepszy pod względem stealth. Plan jest na produkcję póki co 185 samolotów. F-47 ma być podobnie jak F-22 w pierwszej kolejności myśliwcem przewagi powietrznej. Cytuję: "Grafika na Twitterze z oficjalnego konta gen. Davida Allvina, szefa sztabu Sił Powietrznych, potwierdziła kilka podstawowych cech samolotu, którego ogólny kształt i większość innych szczegółów dotyczących osiągów i harmonogramu pozostają owiane tajemnicą." Ma być operacyjny w latach 2025-2029, czyli jest już to projekt zaawansowany i być może przygotowany do produkcji seryjnej.

  2. xdx

    „ Polska, wydająca już ponad 4 proc. PKB, mogłaby wliczać w budżet obronny np. inwestycje infrastrukturalne“ - przecież Polska to już robi od dawna , między innymi dlatego jest 4%

Reklama