Reklama

Polityka obronna

Czwartkowy przegląd mediów; Rosja wycofuje się z kolejnego traktatu; Polski Korpus Ochotniczy wszedł do walki w Ukrainie

Autor. mil.ru

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Barbara Kwiatkowska, Wirtualna Polska, „Rosja wypowiada Traktat. Nie będzie honorować umów o konwencjonalnych siłach zbrojnych": Rosja wypowiada Traktat. Nie będzie honorować umów o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie.„Prezydent Rosji Władimir Putin zainicjował wypowiedzenie przez Moskwę europejskiego dokumentu z 1990 roku. Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie był gwarancją równowagi militarnej w Europie, pokoju i współpracy pomiędzy państwami NATO i krajami byłego Układu Warszawskiego. \[...\] To wypowiedzenie to jedynie pusty gest. Traktatowe zapisy dawno odeszły w niepamięć. Stało się to znacznie wcześniej, niż przeprowadzona przez Rosję bezprawna inwazja zbrojna na Ukrainę. \[...\] Rosja notorycznie łamała postanowienia traktatu, poprzez wprowadzenie dodatkowych wojsk na północnym Kaukazie, Naddniestrzu i w strefie konfliktu w Gruzji."

Reklama

Radosław Opas, Wirtualna Polska, „Szef Komitetu Wojskowego NATO: ambicje Rosji sięgają poza Ukrainę": Szefowie sztabów 31 krajów Sojuszu i Szwecji rozmawiają m.in. o sytuacji na polu walki w Ukrainie oraz dalszym wsparciu. „Rosja nie zamierza zatrzymać się na Ukrainie. Jej ambicje sięgają daleko poza granice tego kraju - powiedział w środę w kwaterze głównej NATO w Brukseli przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego admirał Rob Bauer. Szef Komitetu Wojskowego NATO Rob Bauer przestrzegł przed zamiarami Rosji \[...\] Wojna Rosji przeciwko Ukrainie jest największym zagrożeniem dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa od dekad. Moskwa liczyła, że będzie to wojna trzydniowa, tymczasem wchodzi ona właśnie w 15. miesiąc - mówił Rob Bauer na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia."

Marek Mikołajczyk, Wirtualna Polska, „'Nie powinniśmy lekceważyć Rosjan'. Stoltenberg ujawnia": Sekretarz generalny NATO wypowiedział się o najnowszych informacjach z Ukrainy. „Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w rozmowie z CNN poinformował, że Siły Zbrojne Ukrainy są gotowe do przeprowadzenia kontrofensywy, ale przez wiele miesięcy rosyjskie siły okupacyjne były w stanie ustawić 'znaczące linie obronne'. - Nigdy nie powinniśmy lekceważyć Rosjan. Linia frontu była przez długi czas statyczna, siły rosyjskie były w stanie stworzyć znaczące linie obronne, aby odeprzeć planowaną kontrofensywę ukraińskiego wojska - ostrzegł Stoltenberg. \[...\]"

Reklama

Karolina Modzelewska, Wirtualna Polska, „Storm Shadow dla Ukrainy? Jedno z państw może rozważać dostawę": Brytyjczycy nie określili liczby oraz specyfikacji pocisków, jakie mogłaby otrzymać Ukraina. „The Washington Post donosi, że Wielka Brytania może dostarczyć Ukrainie pociski dalekiego zasięgu, których przekazania od dawna odmawiają Stany Zjednoczone. Pociski o zasięgu nawet 300 km w znaczący sposób wpłynęłyby na możliwości uderzeniowe Ukraińców. \[...\] Serwis amerykańskiej gazety podkreśla jednak, powołując się na słowa brytyjskiego urzędnika, że 'żadna ostateczna decyzja nie została podjęta'. Dodaje też, że: 'zawiadomienie jest znaczącym krokiem w kierunku dostarczenia takiej amunicji przez samą Wielką Brytanię'."

Piotr Pałka, Rzeczpospolita, „Prawie każdy będzie mógł zostać szpiegiem": Do Sejmu RP 17 kwietnia został wniesiony projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, który z jednej strony ma na celu ochronę Rzeczypospolitej Polskiej przed działaniami obcych wywiadów. „Autorzy nowelizacji wyjaśniają, że stosowanie art. 130 k.k. napotykało wiele trudności dowodowych. \[...\] Jak wyjaśniają projektodawcy, szpiedzy „zawodowi" najczęściej analizują zagrożenia karne w prawodawstwach poszczególnych państw, podejmując decyzje o podjęciu ryzyka prowadzenia swojej działalności na terytorium tych państw. Dlatego uzasadnione jest w nich ustanowienie bardzo wysokich zagrożeń karnych, ponieważ przy takim założeniu prewencja generalna będzie oddziaływała skuteczniej niż w innego rodzaju przestępczości, gdzie często przestępcy nie biorą pod uwagę wysokości zagrożenia karnego. \[...\] Wprowadzenie do przepisów kodeksu karnego instytucji nieumyślnego szpiegostwa może jednak wywołać skutek odwrotny od zamierzonego"

Rzeczpospolita, „Japonia prowadzi rozmowy w sprawie otwarcia biura NATO": Japonia coraz bliżej członkostwa w NATO? „Japonia prowadzi rozmowy w sprawie otwarcia biura łącznikowego NATO, pierwszego tego rodzaju w Azji - powiedział minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi w wywiadzie udzielonym CNN. Czytaj więcej - Prowadzimy już rozmowy, ale żadne szczegóły nie zostały jeszcze ustalone – powiedział w środę minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi, przemawiając tydzień przed szczytem G7, którego gospodarzem w tym roku jest Hiroszima. \[...\] Powodem, dla którego o tym rozmawiamy, jest to, że od czasu agresji Rosji na Ukrainę świat stał się bardziej niestabilny – powiedział minister"

Adrian Siwek, Gazeta Polska Codziennie, „Polska ramię w ramię z USA": Współpraca militarna polskiej i amerykańskiej armii coraz silniejsza. „Razem podziwiamy bohaterstwo żołnierzy Ukrainy, ale jednocześnie wraz z najsilniejszym sojuszem militarnym w historii świata Polska ramię w ramię z armią Stanów Zjednoczonych zapewnia bezpieczeństwo tej części Europy - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Camp Kościuszko. - Jesteśmy z tego dumni - dodał. Poseł Piotr Kaleta w rozmowie z 'Codzienną' ocenił, że nie dziwią go dobre relacje polsko-amerykańskie. - Stany Zjednoczone w tych trudnych czasach muszą mieć dobrego sojusznika, a Polska jest sprawdzonym sojusznikiem, realizującym wyznaczone cele - ocenił."

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Hiszpańskie zestawy NASAMS na Łotwie, amerykańskie raptory w Estonii": Hiszpanie po raz pierwszy dyslokowali zestawy NASAMS wraz z wojskowymi w miejscowości Lielvarde w czerwcu ubiegłego roku. „W łotewskiej bazie lotniczej Lielvarde od kilku tygodni stacjonuje kontyngent ponad 100 hiszpańskich wojskowych wyposażonych m.in. w zestawy obrony powietrznej NASAMS. Hiszpańskie Siły Powietrzne regularnie brały ponadto udział w misjach NATO Air Policing, a obecnie NATO Air Shielding, których celem jest ochrona przestrzeni powietrznej państw wschodniej flanki NATO. \[...\] Ponad 100 hiszpańskich żołnierzy zostało rozmieszczonych w bazie lotniczej Lieivarde na Łotwie w ramach wysiłków NATO na rzecz wzmocnienia obrony powietrznej w regionie Morza Bałtyckiego"

Marcin Jan, Interia, „Rosjanie chwalą się zabójstwem gen. Załużnego. Jest odpowiedź Ukrainy": Informacja miała być poparta faktem odmowy udziału w wideokonferencji z szefami sztabów generalnych NATO. „'Rosjanie celowo rozpowszechniają plotki, aby wpłynąć na dowództwo wojskowe Ukrainy i podnieść morale okupacyjnej armii' - pisze Hanna Malyar, wiceminister obrony Ukrainy. To komentarz do pogłosek, które krążą po rosyjskiej sieci, o rzekomym zabójstwie ukraińskich dowódców. \[...\] W czwartek w rosyjskiej przestrzeni telegramowej furorę zrobił wpis opublikowany przez kanał wojsko-analityczny Rybar. Według autorów, 7 i 8 maja siły rosyjskie przeprowadzały ataki na kwaterę główną Sił Zbrojnych Ukrainy. W ostrzale zginąć miał m.in. generał Walerij Załużny."

Marcin Jan, Interia, „Polski Korpus rozpoczął walkę w Ukrainie. 'Zadanie wykonane celująco'": Na oficjalnym kanale Telegram jednostki pojawiło się także nagranie z krótkimi wypowiedziami polskich ochotników walczących w Ukrainie. „'Po długim okresie szkoleń i treningów pierwsza grupa bojowa Polskiego Korpusu Ochotniczego brała udział w zadaniu w okolicy Orechowa na kierunku zaporoskim' - poinformowano na oficjalnym kanale Telegram Polskiego Korpusu Ochotniczego. Żołnierze pierwszy raz ruszyli do walki jako polska grupa w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy. \[...\] Informacja o działaniach bezpośrednio na froncie pojawiła się 10 maja chwilę po północy. Jak przekazano, oddział podzielony został na dwie grupy, z czego jedna trafiła w okolice Zaporoża, druga zaś do Bachmutu."

Tomasz Bielecki, Gazeta Wyborcza, „Polska zabiega o więcej sił NATO na flance wschodniej": Dostosowanie NATO-wskich planów obronnych pod kątem zagrożenia ze strony Rosji było w środę tematem obrad szefów sztabów krajów Sojuszu w Brukseli. „Zaktualizowane plany obronne mają być gotowe do zatwierdzenia przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie. – Goliat się chwieje, bo Dawid wykazał się ogromną odpornością i błyskotliwą taktyką – tak holenderski admirał Rob Bauer, szef komitetu wojskowego NATO, opisuje stan wojny w Ukrainie. \[...\] Generał Rajmund Andrzejczak, szef polskiego sztabu generalnego, powiedział po dzisiejszych obradach, że celem Polski pozostaje „więcej sił do odstraszania i obrony oraz rozmieszczonych jak najbliżej zagrożenia", czyli na wschodniej flance Sojuszu."

Reklama

Komentarze (3)

  1. Pt

    ,,Aby polskiej szabli nie zabrakło.". - J. Piłsudski Kierując się tymi słowami sanacyjni oficerowie wjechali kiedyś Czechosłowakom czołgami na Zaolzie. Tworzenie oficjalnych polskich oddziałów na wschodzie Ukrainy jest czymś gorszym niż zbrodnia bo jest błędem i podważa naszą wiarygodność jako członka NATO i naraża polskie społeczeństwo na ponoszenie ciężarów wojny nie tylko w wymiarze finansowym, ale także fizycznym. Po Grunwaldzie pokój toruński, po Wiedniu pokój Grzymułtowskiego. Kto o męstwie polskiego żołnierza pamiętał w 1946r.? Czy my się kiedykolwiek czegoś z naszej historii nauczymy?

    1. staryPolak

      doradzam trochę poznać historię Polski. Zaolzie najechali Czesi w 1920 r. Ot, uznali że czas trochę wykroić sobie z trupa Polski. Ale nie wyszło. Na mocy późniejszego porozumienia Czesi mieli nam zwrócić Zaolzie. Niestety kilka miesięcy przed terminem zwrotu Niemcy zajęli Czechosłowację. W tej sytuacji Polska po prostu przyspieszyła realizację umowy. A narażanie polskiego społeczenstwa na "ponoszenie ciężarów wojny" ... nie wiem - to ma być smieszne czy żałosne? Mieszkasz przy granicy zachodniej?

    2. zLoad

      @staryPolak - nie słuchaj tego podatnika, nie wie co mówi, nie wie co dla niego dobre.

  2. Cyber Will

    @ Realista Walczą też Białorusini czyli Bialorus jest w stanie wojny z Moskwą ?? Ponadto walczą Gruzini, pojedynczy Amerykanie , Brytyjczycy itd.

  3. Realista.

    " Polski Korpus Ochotniczy wszedł do walki w Ukrainie " z jednej strony jest to dobre ale zaś z drugiej jakby to sobie nazywać jesteśmy w stanie wojny . Wysyłamy sprzęt i to w znacznej ilości , walczą Polacy a Rosja bombarduje Polskę rakietami . Koniec czasów bezpieczeństwa w Polsce , odszedł na dobre . Smutne.

    1. nico

      Tam już dawno NATO powinno być

    2. Monkey

      @Realista.: To prawda, to jest smutne. Ale byłoby jeszcze smutniej gdyby zamiast naszych ochotników walczących na Ukrainie i państw przeciwnych barbarzyńskiej inwazji na ten kraj dostarczających im pieniądze, broń i szkolących ich żołnierzy doszło do sytuacji w której polscy obywatele musieliby po raz kolejny bronić niepodległości RP na naszej ziemi. U nas spadły dwie rakiety, dwóch ludzi zginęło (od notabene ukraińskiego pocisku). Ale czy ma to jakiekolwiek porównanie do sytuacji na Ukrainie?

    3. P9

      Realista, a jak po stronie Rosji w Ukrainie walczą np. Czeczeńcy to jesteśmy wg ciebie w stanie wojny też z Czeczenią czy nie?

Reklama