Reklama

Czwartkowy przegląd mediów; Nowe gwiezdne wojny; Rosyjskie cienie znowu mącą

Autor. The White House / Facebook

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Kublik: Gazeta Wyborcza:„Złota Kopuła, czyli gwiezdne wojny Donalda Trumpa” „Prezydent Donald Trump zapowiedział budowę „Złotej Kopuły” – nowej tarczy antyrakietowej dla USA. Ma kosztować 175 mld dolarów i powstać w trzy lata, choć eksperci oceniają czas realizacji na 20 lat i koszty do 1,5 bln dolarów. System ma wykrywać i niszczyć rakiety, także z kosmosu. Projekt budzi wątpliwości – zarówno techniczne, jak i etyczne, m.in. ze względu na możliwe korzyści dla Elona Muska i jego firmy SpaceX. Rosja i Chiny krytykują projekt jako destabilizujący. Trump nawiązuje do izraelskiej Żelaznej Kopuły i „gwiezdnych wojen” Reagana.”

Reklama

Marek Kozubal:Rzeczpospolita:„Dwa paszporty i do wojska” „W Wojsku Polskim służy lub pracuje ok. 250 osób z podwójnym obywatelstwem – ustaliła „Rzeczpospolita”. MON nie podaje szczegółowych danych, zasłaniając się niejawnością, ale podaje, że to ok. 0,1 proc. personelu. Osoby te mają paszporty 27 państw, m.in. USA, Niemiec, Ukrainy. Wśród nich jest ośmiu żołnierzy z obywatelstwem ukraińskim, pełniących standardowe funkcje. Gen. Roman Polko wskazuje, że lojalność takich osób jest weryfikowana, a armia potrzebuje ekspertów. W niektórych państwach NATO cudzoziemcy mogą służyć, np. w USA służba ułatwia uzyskanie obywatelstwa. Polska nie rozważa na razie takiej możliwości.”

Paweł Kryszczak: Gazeta Polska Codziennie:„Największe w tym roku manewry w Estonii” „W piątek kończą się największe w Estonii manewry wojskowe Hedgehog 2025 z udziałem ponad 16 tys. żołnierzy z kilkunastu państw NATO, w tym Polski. Celem ćwiczeń jest zwiększenie interoperacyjności i gotowości sojuszu. Manewry przygotowują Dywizję Estońską do kolejnych ćwiczeń NATO i skupiają się na odstraszaniu strategicznym oraz planowaniu obronnym. Wykorzystano m.in. systemy Mistral, myśliwce Eurofighter Typhoon z RAF oraz rumuńskie F-16. Operacje obejmowały też przerzut wojsk z Łotwy do Estonii śmigłowcami CH-47, pokazując zdolność do szybkiego reagowania i współpracy w ramach NATO.”

wyborcza.pl:„Rosyjski statek z „floty cieni” na Bałtyku. Szef MON zapowiada pilną odprawę w Gdyni” „Rosyjski statek z „floty cieni” wykonywał podejrzane manewry w pobliżu kabla energetycznego łączącego Polskę ze Szwecją. Premier Tusk poinformował, że po interwencji wojska jednostka odpłynęła. ORP Heweliusz monitoruje dno morskie w miejscu incydentu. Minister Kosiniak-Kamysz zapowiedział pilną odprawę w Gdyni. „Flota cieni” to objęte sankcjami, technicznie przestarzałe tankowce używane przez Rosję do omijania embarga. Dr Piekarski przypomina, że Bałtyk to kluczowy obszar infrastruktury i rosyjskich wpływów. Rosja dąży do dominacji morskiej, a UE zatwierdziła 17. pakiet sankcji, obejmujący prawie 200 rosyjskich statków.”

Reklama

onet.pl:„”Surowe ostrzeżenie”. Chiny przeprowadziły ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu” „Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza przeprowadziła 20 maja desantowe manewry morskie, w rocznicę objęcia władzy przez prezydenta Tajwanu Williama Laia, którego chińska propaganda nazywa „pasożytem”. Ćwiczenia odbyły się 30 km od tajwańskiej wyspy Kinmen i objęły taktykę przybrzeżną oraz desant pływającymi transporterami. Tajwan odnotował 15 lotów chińskich samolotów i obecność ośmiu okrętów. Lai zapowiedział wzmocnienie obronności wyspy. W kwietniu Chiny ćwiczyły też przy północnym, południowym i wschodnim wybrzeżu Tajwanu, wydając „ostrzeżenie” wobec „separatystycznych” sił. Towarzyszyła temu kampania propagandowa.”

bankier.pl:„Amerykańskie radiostacje w polskich borsukach. Traci nasza zbrojeniówka” „Zakup 111 bojowych wozów piechoty Borsuk za 6,5 mld zł miał być sukcesem polskiej zbrojeniówki. Jednak montaż amerykańskich radiostacji L3Harris zamiast polskich wywołał krytykę – eksperci ostrzegają, że szkodzi to krajowym producentom i może opóźnić realizację kontraktu. Polska firma Radmor produkuje radiostacje spełniające standardy NATO i uwzględniające doświadczenia z Ukrainy. MON tłumaczy, że wybór amerykańskich radiostacji ma zapewnić interoperacyjność z czołgami M1 Abrams i spójność systemów łączności. Pierwsze 18 pojazdów otrzyma radiostacje Radmor, a od 19. zamontowane zostaną amerykańskie L3Harris. Eksperci wskazują na wyższe koszty i możliwe opóźnienia kontraktu.”

Reklama
WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km
Reklama

Komentarze

    Reklama