Reklama

Polityka obronna

Czwartkowy przegląd mediów; Barbary będą latać nad Polską; Armenia oddala się od Rosji

Autor. Donna Burton/ Domena publiczna/ Wikipedia.com

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

Marta Urzędowska: Gazeta Wyborcza:„Szpital oblężony” „Izraelscy żołnierze weszli na teren najważniejszego szpitala w Strefie Gazy Asz-Szifa. Palestyńczycy alarmują, że w szpitalu są „dziesiątki żołnierzy”, którzy przesłuchują pacjentów i lekarzy, na miejscu dochodzi do eksplozji. Według Izraelczyków w szpitalu swoje bazy mają terroryści, ich wersję potwierdzają Amerykanie. Izraelskie siły zbrojne działają w tej chwili w szpitalu Asz-Szifa - oświadczył w środę rano rzecznik armii Daniel Hagari. To precyzyjna operacja, działamy w określonych miejscach, co do których mamy informacje wywiadowcze, że prowadzona jest tam działalność terrorystyczna przez organizację Hamas - wyjaśniał. Jednocześnie armia zapewnia, że wśród żołnierzy, którzy weszli do szpitala, są „osoby mówiące po arabsku, a także zespoły medyczne, które przeszły specjalne szkolenie, by przygotować się do tej skomplikowanej i delikatnej operacji, której celem nie jest krzywdzenie cywilów”. Izraelska armia prowadzi w Strefie Gazy operację odwetową po ataku terrorystycznym Hamasu na Izrael z 7 października, w którym zginęło 1,4 tys. Izraelczyków, a ponad 240 osób zostało porwanych do Gazy. W odpowiedzi Izraelczycy bombardują enklawę i prowadzą w niej operację lądową, obiecując całkowite unicestwienie Hamasu. W działaniach odwetowych izraelskiej armii według danych Hamasu, na które powołuje się ONZ, zginęło ponad 11 tys. Palestyńczyków, w większości kobiet i dzieci. Starcia wokół szpitala Asz-Szifa nasiliły się kilka dni temu. Od weekendu miejscowe władze - powiązane z Hamasem - alarmowały, że izraelskie czołgi są pod bramami kompleksu, a ok. 600 pacjentów i drugie tyle osób z personelu, podobnie jak tysiące chroniących się w szpitalu uchodźców, jest uwięzionych w środku. W środę rano żołnierze weszli na teren szpitala.”

Reklama

Paweł Kryszczak: Gazeta Polska Codziennie:„Zawiszacy ćwiczą z sojusznikami” „Na Litwie trwają ćwiczenia Strong Griffin 2023 z udziałem wojsk sojuszniczych z Portugalii, Polski i Stanów Zjednoczonych, Ze strony polskiej oddelegowano na czas manewrów ponad 100 żołnierzy z Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego (15 GBZ) wyposażonych m.in. w kołowe transportery opancerzone na podwoziu Rosomak. Strong Griffin 2023 to doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz budowania interoperacyjności pomiędzy 15 GBZ a sojusznikami z NATO. Jednym z najważniejszych elementów ćwiczenia jest wypracowanie wspólnych dla wszystkich ćwiczących procedur działania i postępowania oraz zbudowanie interoperacyjności pomiędzy pododdziałami 15 GBZ, Siłami Zbrojnymi Republiki Litewskiej oraz Batalionową Grupą Bojową NATO Litwy - zauważa oficer prasowy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Na początku listopada na Litwie rozpoczęły się manewry Strong Griffin 2023 z udziałem nie tylko wojsk litewskich, ale również amerykańskich, portugalskich oraz polskich.W manewrach, które zakończą się 19 listopada, bierze udział ponad 2,2 tys. żołnierzy i 300 pojazdów wojskowych, w tym czołgi Abrams, transportery opancerzone M113 oraz Rosomak, bojowe wozy piechoty Bradley, jak i pojazdy o wysokiej mobilności HMMWV, a także transportery opancerzone MRAP Cougar. Wsparciem jest transport zaopatrzeniowy i administracyjny - Ramię w ramię szkolimy się z żołnierzami Brygady Piechoty Armii Litewskiej „Gryf” i Batalionową Grupą Bojową NATO stacjonującą na terytorium Litwy - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w mediach społecznościowych.”

Interia.pl:„Szpiegowskie obiekty nad Polską. Armia pokazała nową broń” „Niebawem skończą się prowokacje z balonami szpiegowskimi w roli głównej wysyłanych w polską przestrzeń powietrzną z terenów Królewca czy Białorusi. Polska armia wzbogaci się o flotę rozpoznawczych aerostatów o nazwie Barbara. W maju bieżącego roku, Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej ogłosił, że Wojsko Polskie chce maksymalnie zwiększyć możliwości w zakresie radiolokacyjnego rozpoznania przestrzeni powietrznej i nawodnej. Będzie to możliwe za pomocą aerostatów o nazwie Barbara. MON złożył zapytanie ofertowe w tej sprawie. Jest to pokłosie ostatnich incydentów szpiegowskich w naszym kraju w roli głównej z balonami czy rosyjską rakietą Ch-55 pod Bydgoszczą. Przypominamy, że w granice Polski z terytorium Białorusi wleciał balon szpiegowski, a dużo większe urządzenia z Chin inwigilowały niedawno różne tajne ośrodki wojskowe w Stanach Zjednoczonych. Teraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Sandomierzu poinformowało na platformie X, że „Wojska Radiotechniczne realizują proces zwiększenia zdolności do rozpoznania radiolokacyjnego w ramach rozwoju Sił Zbrojnych RP”. Ujawniono więcej ciekawych informacji na temat lokalizacji posterunków radiolokacyjnych i miejsca, gdzie powstanie pierwszy z nich. Okazuje się, że plany zakładają sformowanie aerostatowego batalionu radiotechnicznego. Pierwszy posterunek ma powstać w lipcu 2026 roku. Wojska Radiotechniczne zamieściły też mapę, na której pokazano lokalizację posterunków. Ma ona wymiar nie tylko informacyjny dla obywateli Polski, ale również być przestrogą dla naszego wroga.”

Reklama

Money.pl:„Budowa drugiego okrętu rozpoznania Delfin. Ruszyło „cięcie blach”” „Stępka pod pierwszą jednostkę położona została w lipcu. Docelowo do polskiej marynarki trafić mają dwa okręty rozpoznania Delfin. Kosztować mają 620 mln euro, a dostawy mają zostać zrealizowane w 2027 roku. Dziś, (…) poprzez cięcie blach, rozpoczynamy budowę drugiego okrętu poinformował szef MON. Rozpoczęcie budowy drugiego okrętu rozpoznawczego oznacza kolejny krok w kierunku wzmocnienia sił Marynarki Wojennej - przekazał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, na swoim koncie na platformie X (dawniej Twitter). Szef MON dodał, że „dziś, w uroczysty sposób, poprzez cięcie blach, rozpoczynamy budowę drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego”. Błaszczak podkreślił, że nowe jednostki będą miały znaczący wpływ na zdolność Wojska Polskiego do prowadzenia rozpoznania elektronicznego na obszarach morskich.”

Wp.pl:„Parlament Hamasu wysadzony w powietrze” „Parlament Hamasu został zrównany z ziemią. Rada Legislacyjna Hamasu została zajęta przez izraelskich żołnierzy 13. batalionu dwa dni temu. Nagrania potężnej eksplozji publikują izraelskie media.Siły zbrojne Izraela dwa dni temu przejęły kontrolę nad kilkoma budynkami rządowymi, które były w posiadaniu palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas. Siły prasowe armii izraelskiej poinformowały, że ich żołnierze kontrolują także siedziby policji oraz wywiadu, które były wcześniej w rękach terrorystów. Dwa dni po przejęciu parlamentu, budynek został wysadzony w powietrze. Wśród przejętych przez armię obiektów była również baza szkoleniowa Hamasu. W bazie znajdowały się pomieszczenia, w których przeprowadzano przesłuchania, a także cele, w których przetrzymywano osoby.”

Wp.pl:„Europejskie siły zbrojne muszą się zmienić? Władze UE nie mają już wątpliwości” „We wtorek, 14 listopada obyło się posiedzenie Rady Sterującej Europejskiej Agencji Obrony. W jego trakcie 27 ministrów obrony państw Unii Europejskiej ustaliło priorytety w zakresie rozwoju zdolności wojskowych, które mają pomóc we wzmocnieniu europejskich sił zbrojnych.Część z zaleceń powstała na bazie wniosków wyniesionych z trwającej w Ukrainie wojny.Podczas posiedzenia Rady Sterującej Europejskiej Agencji Obrony (ang. Steering Board of the European Defence Agency), które odbyło się 14 listopada w Brukseli, 27 ministrów obrony państw Unii Europejskiej zatwierdziło 22 priorytety rozwoju zdolności wojskowych w celu wzmocnienia europejskich sił zbrojnych. Europejska Agencja Obrony (EDA) zwraca uwagę, że odzwierciedlają one realia wojskowe obserwowane na Ukrainie, wspierają unijne cele obronne i mają na celu doprowadzenie do konkretnych projektów.”

Dziennik.pl:„Tajemnicze spotkanie Putina z Szojgu i Gierasimowem. Brytyjski wywiad wskazuje cel” „Brytyjskie MON zwraca uwagę, że już po raz drugi w ciągu miesiąca prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w kwaterze głównej z szefem sztabu generalnego generałem Walerijem Gierasimowem i ministrem obrony Siergiejem Szojgu. W jakim celu? Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 9 listopada Kreml ogłosił, że przed końcem roku Putin zorganizuje swoją tradycyjną konferencję prasową połączoną z telefonami od ludzi. Przypomniano, że w 2022 roku to wydarzenie zostało odwołane, prawdopodobnie dlatego, że w poprzednich tygodniach Rosja poniosła znaczące porażki wojskowe na Ukrainie. Oceniono, że kremlowscy planiści prawie na pewno uznają to wydarzenie za ważny punkt w spodziewanej kampanii Putina, której celem jest zapewnienie sobie w wyborach prezydenckich w marcu 2024 roku piątej kadencji na stanowisku prezydenta. Putin prawdopodobnie ogłosi swoją kandydaturę przed końcem 2023 roku Dodano, że 10 listopada Putin odwiedził kwaterę główną Południowego Okręgu Wojskowego w Rostowie nad Donem, gdzie spotkał się z szefem sztabu generalnego generałem Walerijem Gierasimowem i ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Zwrócono uwagę, że jest to druga wizyta Putina w kwaterze głównej w ciągu czterech tygodni: prawdopodobnie jest to kontynuacja jego wysiłków, aby zaprezentować się jako „patriotyczny” kandydat przed kampanią wyborczą.”

Interia.pl:„Rozważają zamknięcie całej granicy z Rosją. Kreml miał ruszyć z operacją” „Finlandia nie wyklucza całkowitego zamknięcia granicy z Rosją, ale przyznaje, że to ostateczność. Wszystko przez widoczny trend - w ostatnim czasie coraz więcej migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, bez żadnych dokumentów, dociera do fińskiej granicy.Wcześniej do tego nie dochodziło, bo Rosjanie nie przepuszczali ich przez swoje punkty kontrolne. Fińskie władze przeprowadziły z rosyjskimi rozmowy, ale te nie przyniosły rezultatów. W związku z tym pojawia się podejrzenie, że Finowie mają do czynienia ze zorganizowaną akcją. Minister obrony Finlandii mówi wprost o procederze „sterowania migracją”. Głos w sprawie sytuacji na fińskiej granicy z Rosją zabrała we wtorek minister spraw wewnętrznych Finlandii Mari Rantanen. Przedstawicielka fińskiego MSW zaznaczyła, że liczba osób, które noszą się z zamiarem przekroczenia granicy wciąż nie jest duża, ale wyraźnie widać, że w ostatnim czasie istotnie wzrosła. Fińska straż graniczna podała, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy fińską granicę próbowało przekroczyć ponad 100 migrantów. Osoby te pochodziły głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki. Podkreślono, że wcześniej migrantom bez dokumentów Rosjanie nie pozwalali na podróżowanie na fińskie przejścia graniczne. Obecnie się to zmieniło.”

Konrad Wysocki:Gazeta Polska Codziennie:„Armenia oddala się od Rosji” „W zaplanowanym na przyszły tydzień w Mińsku szczycie Rady Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) nie weźmie udziału premier Armenii Nikol Paszynian. To kolejny w ostatnich miesiącach sygnał wskazujący na ochłodzenie wzajemnych relacji między Erywaniem a Moskwą. Spotkania Rady OUBZ, gremium górnolotnie nazywanego „rosyjskim NATO”, organizowane są corocznie od 2009 r. Najczęściej sprowadzają się do omówienia wzajemnej współpracy, wyzwań stojących przed jej członkami, a także wypracowania rekomendacji na przyszłość. OUBZ skupia sześć krajów - Rosję (lidera), a ponadto Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.Rok temu szczyt OUBZ odbył się w Erywaniu, gdyż Armenia sprawowała w 2022 r. rotacyjne przewodnictwo nad pracami gremium. Spotkanie nie zakończyło się jednak tak, jakby życzył sobie tego Władimir Putin. Premier Armenii Nikol Paszynian odmówił podpisania deklaracji końcowej szczytu. Był to wyraz niezadowolenia wobec postawy organizacji (a głównie Rosji) wobec konfliktu Armenii z Azerbejdżanem o Górski Karabach. W kolejnych miesiącach zaobserwowano wiele decyzji Erywania jawnie uderzających w dotychczasowe relacje z Moskwą. Na początku br. władze Armenii zapowiedziały, że nie udostępnią swoich poligonów na potrzeby manewrów wojskowych OUBZ, kierowanych przez Rosję. We wrześniu Armenia zaprosiła jednak do wspólnych ćwiczeń armię Stanów Zjednoczonych, co na Kremlu odebrano niezwykle krytycznie.Erywań ratyfikował też statut rzymski, na podstawie którego utworzono Międzynarodowy Trybunał Karny. Tym samym Armenia dołączyła do grona państw, które są zobowiąfUGLE PM/M”

Reklama

Komentarze (3)

  1. bezreklam

    HAmas - mial tez urzedy cywilne - np do dawania slubow, Minstreswa - np gosdarki, czy edukacji. To byl jakby rzad - zreszta wybrany demokarcznie - potem juz nie bylo wyborow ale wcziesiej tak, w ktrym to odmal MILIATRNY HAMANSU - to tylko czesc szerszej organizacji. Takie bzdety o niszczniu paralmetu- a notatka Holendtow pokazuje ze poza "oficjanych teza" - celem prawdzwym sa tez cywile.

  2. Paweł P.

    "Europejskie siły zbrojne muszą się zmienić? Władze UE", nawet mi na nie żal. Wiecie dlaczego to się wszystko dzieje, to przez kłamstwo, które jest bronione wszystkimi – raczej z demokracją, nie ma to nic wspólnego – metodami. Od komuny po postkomunę i teraz neo-komunę?! Czas na politykę miłości 😍

    1. Odyseus

      jakoś całkiem nie dawno Macaron mówił o konieczności rozbrojenia wschodniej flanki bo ta jej militaryzacja powoduje nie potrzebne napięcia z Rosją ... ot i polityka :D

  3. Buczacza

    Minęło raptem kilka dni. I znów groźby i straszenie. Tym razem pod adresem Niemiec.. Nie wiem, który to już raz Berlin zapłonie. A nad ruinami zawiśnie rosyjska flaga. Min spraw zagranicznych Niemiec jest głupi i powinien zapuścić sobie wąsa. Ach ta rosyjska rzeczywistość i kultura. Dobrze, że jest ktoś taki jak sebseb, który zawsze wytłumaczy.... Meandry onucowej rzeczywistości. W końcu nie ma paniki jest ok żyrynowski już nie żyje...

Reklama