Polityka obronna
Brazylijski sąd zawiesił pozyskanie "czołgów na kołach"
Federalny Sąd Okręgowy 1. Regionu (TRF-1) zawiesił proces pozyskania kołowych wozów wsparcia ogniowego/czołgów kołowych Centauro II na potrzeby brazylijskich wojsk lądowych w celu zastąpienia części przestarzałych kołowych EE-9 Cascavel.
Decyzja sądu nastąpiła w poniedziałek 5 grudnia, kiedy to miano podpisać umowę wstępną z włoskim konsorcjum CIO (Iveco+Leonardo) na pozyskanie dwóch Centauro II w celu rozpoczęcia oceny przez Army Evaluation Center w siedzibie Dowództwa Armii Brazylii. Oznacza to wstrzymanie całego programu, co przełoży się na jego przyszłość i możliwe anulowanie. Powodem według sędziego Wilsona Alvesa de Souza jest niespełnienie przez ten zakup warunków celowości, sposobności i zasadności (cokolwiek to znaczy).W opinii sędziego jest to niezrozumiałe, by czasie pokoju kupowało się nowe uzbrojenie, a redukowało wydatki związane ze służbą zdrowia czy edukacją.
Przewodnicząca lokalnej Partii Robotniczej i członkini Izby Deputowanych Gleisi Hoffmann na swoim oficjalnym koncie w serwisie Twitter uznała cały kontrakt za „godny ubolewania/niemoralny" i stwierdziła, że „od stycznia będziemy badać, co można z tym zrobić". Oznacza to, dążenie do anulowania całego programu lub zmiany jego wersji końcowej.
Czytaj też
Centauro II to zmodernizowany wariant włoskiego pojazdu wsparcia ogniowego/niszczyciela czołgów/czołgu kołowego Centauro B1 opracowany przez firmę Iveco we współpracy z koncernem Leonardo. W porównaniu do swojego poprzednika Centauro II został poddany głębokiej modernizacji mającej na celu poprawę siły ognia, ochrony oraz mobilności, a także dostosowanie do wymagań współczesnego pola walki. Poprawę siły ognia osiągnięto poprzez instalację nowego systemu wieżowego Oto Melara HITFACT uzbrojonego w nową armatę gładkolufową kal. 120 mm z lufą o długości 45 kalibrów sprzężoną z czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm. Pojazd wyposażony też jest w wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm i wyrzutnię granatów dymnych na stropie wieży.
Czytaj też
W celu poprawy odporności przeciwminowej podwozie kadłuba zostało uformowane w kształt litery "V" oraz zdecydowano się na instalację systemu zagłuszania improwizowanych ładunków wybuchowych. Poprawę mobilności zapewnia nowy silnik turbodiesel o mocy 720 KM (o mocy o 200 KM większej od poprzednika). To pozwoliło zapewnić korzystny stosunek mocy do masy pomimo wzrostu tej ostatniej o blisko 10 ton z powodu wprowadzenia pozostałych modyfikacji (z 25 do nawet 35 ton). Dodatkowo modyfikacje objęły też instalację nowej skrzyni biegów oraz zawieszenia.
Razparuk
Niedługo nadzwyczajne kasty będą zawieszać działanie praw fizyki. W końcu mogą... :P
Chyżwar
W przypadku biologii już to robią.
Jerzy
Burzycie się na decyzję sędziego, ale warto mieć na uwadze, że Brazylia nie graniczy z Rosją, tylko z takimi "mocarstwami" militarnymi jak Peru, Paragwaj, czy Surinam, a od większości sąsiadów dzielą ją tysiące kilometrów amazońskiej dżungli. Jednocześnie z tego co czytałem dosłownie parę dni przed ogłoszeniem zakupu tych pojazdów rząd ogłosił drastyczne cięcia wydatków na oświatę i ochronę zdrowia uzasadniając to katastrofalnym stanem finansów państwa.
kowalsky
I z Argentyną której rynkiem zbrojeniowym zainteresowali się Chińczycy. A to zmienia nieco zasady gry na tym kontynencie.
Chyżwar
Burzymy się ponieważ od rządzenia powinien być rząd. Od wydawania ustaw powinien być parlament. Sędzia natomiast powinien być od sędziowania. Jego rolą w żadnym wypadku nie powinno być uprawianie polityki. W Polsce niektórym wydaje się to umykać. Ale do tej pory nie wymyślono niczego lepszego od trójpodziału władzy Monteskiusza. Jak ktoś usiłuje przy nim majstrować to zawsze wychodzi źle.
easyrider
Chore skutki zaburzenia trójpodziału władzy. Jeśli każdy sędzia będzie aspirował do roli władzy wykonawczej, to żaden proces decyzyjny nie dojdzie do skutku. Sędzia może decydować, ukradł - nie ukradł, zabił - nie zabił ale nie o tym czy czołgi należy kupić.
Powiślak
Komunistyczny argument: "w czasach pokoju kupowanie broni jest niepotrzebne"! Bo "czerwona" logika, mówi, że broń "należy" kupowac dopiero gdy zaatakuje wróg? Sędzia decyduje czy zakup jest "celowy"? Ho ho!
Marcyk
Dziwny kraj. Sędzia może zalokować kontrakt !!!
szczebelek
Ciesz się u nas byłoby to samo gdyby była taka sama możliwość i blokowali by tak długo zakupy, aż umowa byłaby podpisana z niemieckim bądź francuskim producentem. Propozycja Scholza dla ruskich by kontrolować zakupy zbrojeniowe państw w UE to kolejny sposób by sędzia z TSUE jednomyślnie decydował, że zakup 1000 K2 jest niemożliwy, bo 250 Leo2a7 jest lepsze.
Darek
Rozgrzany sędzia i komunizm w swojej pełnej krasie.