Reklama

Polityka obronna

Algieria kupi systemy rakietowe z Chin?

SY-400 (zdjęcie poglądowe)
SY-400 (zdjęcie poglądowe)
Autor. Oryx

Portale „Tactical Report” i ArmyRecognition poinformowały pod koniec listopada o prowadzeniu rozmów przez Algierię z Chinami w celu nabycia systemu balistycznego krótkiego zasięgu SY-400

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Algieria w celu dywersyfikacji swoich zamówień wojskowych w ostatnich latach coraz częściej sięgała po systemy uzbrojenia poza rosyjski rynek zbrojeniowy. Rozmowy dotyczące pozyskania rakiet balistycznych systemu SY-400 od Chin oznaczają kontynuowanie tego trendu, a zważywszy na problemy z eksportem rosyjskiego uzbrojenia zapewne będzie on już stałym trendem polityki zakupowej Algierii. Przykładem systemów uzbrojenia zakupionych przez Algierczyków z Chin są np. holowane systemy artyleryjskie WA-021 kal. 155 mm czy samobieżne PLZ-45 kal. 155 mm czy wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet SR-5.

Czytaj też

Czytaj też

SY-400 to samobieżny system rakiet balistycznych krótkiego zasięgu przeznaczony na eksport (jako konkurencja np. dla rosyjskich Iskanderów) i zaprezentowany po raz pierwszy w 2008 roku. Składa się on z 8 kontenerów startowych dla pocisków balistycznych o zasięgu 400 km. Są one fabrycznie montowane w tych pojemnikach i mogą być przechowywane w nich latami bez konieczności dodatkowej konserwacji. Ponadto system SY-400 można skonfigurować do przenoszenia 2 zasobników z cięższymi pociskami DF-12 (znanymi również jako M20) o możliwości eliminacji celu na dystansie do 280 km. Pocisk wystrzelony z opisywanej wyrzutni jest wyposażony w system naprowadzania za pomocą GPS/INS, co pozwala na precyzyjne rażenie określonego celu.

Reklama

Czytaj też

Czytaj też

Reklama

Komentarze (4)

 1. opozycja

  Chyba kiedys byl jakis uklad o rakietach do 500km zasiegu, wic Chiny robiac wersje experotwa - 400km staraja sie nie lamac zasad. Podobie Rosjanie nie sprzedali a wydzierzawilii Indiam atomwy okret podwodny. Mala roznica a formalnie sie zgadza. Dlatego sie mowi ze uklad USA - Australia UK - o podwodnych atmowych okretach moze lamac miedznardowe zobwaizania o nie progiletacji broni atmowej (podbnie jak tajne wspieranie Izeala w tym temacie) Podoba mi sie ze Chiny przestrzegaja zasad mimo ze inni nie koniecznie.

 2. Filemon19

  Manewr pancerny do Casablanca!? To nowy pomysł wakacyjny

 3. Filemon19

  Brawo algebra zbroimy się na tę wojnę o Saharę zachodnią. Żeby tam była jeszcze ropa A tu sam piasek

 4. szczebelek

  Jakie to rozważne... Można to przeładować po wystrzeleniu? Czy to typowe made in China?

Reklama