Reklama

Polityka obronna

2,2 proc. PKB na armię w 2021 roku. Prezydent podpisał ustawę budżetową

Fot: Igor Smirnow/KPRP
Fot: Igor Smirnow/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na rok 2021, zakładającą wydanie na obronę w przyszłym roku 51,8 mld zł, czyli 2,2 proc. PKB.

W budżecie na obronę narodową na rok 2021 wydatki zaplanowano w kwocie łącznie 51,8 mld zł, co stanowi 2,2 proc. PKB planowanego na przyszły rok. Jest to zbieżne z zapisami ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych oraz ich finansowaniu, która zakłada zaplanowanie budżetu obronnego w latach 2021-2023 na poziomie co najmniej 2,2 proc. PKB i następnie stopniowe zwiększanie tego udziału do 2,5 proc. w 2030 roku. Wydatki majątkowe stanowią 30,4 proc., czyli 15,78 mld zł.

Budżet na 2021 r. przewiduje, że dochody państwa w tym roku wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł, co oznacza maksymalny deficyt w wysokości 82,3 mld zł. Według resortu finansów taki deficyt pozwoli zabezpieczyć środki na wzmocnienie rozwoju gospodarki dotkniętej przez COVID-19, m.in. poprzez inwestycje. Kontynuowane mają być też priorytetowe działania rządu w zakresie polityki społeczno-gospodarczej.

Przygotowując budżet na 2021 r. resort finansów zaplanował deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) na poziomie ok. 6 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (zgodnie z definicją UE) na poziomie 64,7 proc. PKB.

Według założeń Ministerstwa Finansów PKB w ujęciu realnym wzrośnie w tym roku o 4 proc., średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniesie 1,8 proc., wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń ma sięgnąć 2,8 proc., a wzrost spożycia prywatnego, w ujęciu nominalnym, wyniesie 6,3 proc.

W zakresie wydatków na obronę narodową ustawa budżetowa została przyjęta w pierwotnie przewidzianym kształcie, po tym jak w Sejmie odrzucono poprawki Senatu zakładające przeznaczenie 50 mln zł z budżetu Wojsk Obrony Terytorialnej na budowę dwóch przejazdów nad torami kolejowymi w Szczecinie.

W Senacie była też głosowana inna poprawka do budżetu obronnego, zakładająca jego drastyczne obniżenie – bo aż o 4,7 mld złotych. Te środki miały stanowić najważniejszą część finansowania zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia o 5,15 mld zł (pozostałe miały pochodzić z innych źródeł). Propozycja senatora Lewicy Wojciecha Koniecznego nie uzyskała jednak poparcia i została odrzucona w Senacie 92 głosami przeciw przy sześciu za i dwóch wstrzymujących się.

PAP/Defence24.pl

Reklama

Komentarze (1)

 1. sprawiedliwy

  50 mld budżet z tego 10 mld na emerytury i odprawy. Żołnierz , który ma 5 norm dostaje od monu za darmo po 25 latach razem z odprawą roczną czyli 12 pensji ponad 500 tysi !!! Tymczasem f-jusze policji mają mieszkaniówke nie całe 10 tysi !!! Gdzie tu logika????

  1. Arbar

   Proszę zatrudnienic się w Mon spędzić tam jak pan mówi za darmo 25 lat i wtedy niech pan się wypowie . Naprawdę ludzie jak możecie mówić o czymś o czym nie ma się zielonego pojęcia... Mój Boże.

  2. Arbar

   Poza tym nikt nie siłę nikogo nie zatrudnia . Każdy podejmuje decyzję indywidualnie więc nie wiem skąd u pana tyle zawiści??? Pozdrawiam

Reklama