Reklama

Polityka obronna

Policja przejęła 100 sztuk "sprawnej" broni [FOTO]

Funkcjonariusze CBŚP z Olsztyna i Kielc przy pomocy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Kielc zatrzymali w województwie świętokrzyskim 5 mężczyzn w wieku od 21 do 58 lat. W trakcie czynności przejęto 100 sztuk „sprawnej” broni palnej, w tym długiej i maszynowej - podaje Centralne Biuro Śledcze Policji.

Od ponad roku olsztyńskie CBŚP pracowało nad sprawą handlarzy bronią z województwa świętokrzyskiego. Kiedy policjanci zyskali potwierdzenie, że zajmuje się tym pięciu mężczyzn, przygotowali się do akcji zatrzymania. Przy wsparciu funkcjonariuszy CBŚP z Kielc i policyjnych antyterrorystów z KWP Kielce, wkroczyli jednocześnie pod wskazane adresy. Policjanci zatrzymali 5 mężczyzn, a wśród nich dostawców nielegalnej broni i handlarzy, a także rusznikarza, który zajmował się prawdopodobnie przerabianiem broni.

Fot. http://www.policja.pl/

Podczas kilkunastu przeszukań miejsc przechowywania broni palnej i amunicji oraz miejsc służących do przerabiania broni tzw. rusznikarni funkcjonariusze zabezpieczyli około 100 sztuk broni palnej krótkiej, długiej, maszynowej i broni kolekcjonerskiej. Wśród zabezpieczonych egzemplarzy broni znajdowały się m.in. pistolety: Parabellum, Steyer, Mauser, Burnett, Walther, VIS, Colt, Heckler&Koch,  HS9, TT, CZ, SIG, pistolety maszynowe: Skorpion, INTRATEC TEC-9, PM 63 RAK, PPS, WZ 41 i 43 (PPSZ), PPRT, karabiny: KBK AKMS i AKM "Kałasznikow", SIG, Heckler Koch, Schmit Rubin, Mauser, Mosin, strzelby: Leppo, Bronko, Sabatti, rewolwery: H.Schmidt, Buldog, Smith&Wesson, ciężki karabin maszynowy Maksim.

Fot. http://www.policja.pl/

W Pomorskim Wydziale Zamiejscowym departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej mężczyźni usłyszeli zarzuty nielegalnego posiadania i handlu bronią, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd zastosował już tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące w stosunku do 2 osób i miesięczne w stosunku do 3.

Fot. http://www.policja.pl/

Policjanci zabezpieczyli również ponad 7,5 tys. sztuk amunicji różnego kalibru, części karabinów i pistoletów: lufy i zamki, niewybuchy z II wojny światowej i urządzenia rusznikarskie. W jednym z miejsc policjanci trafili również na nielegalne papierosy. Funkcjonariusze zabezpieczyli 600 tys. sztuk papierosów różnych marek, których wprowadzenie na rynek skutkowałoby stratami Skarbu Państwa w wysokości ponad pół miliona złotych.

Mężczyźni zostali doprowadzeni do Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Gdańsku, gdzie przedstawiono im zarzuty dotyczące handlu bronią i jej posiadania bez zezwoleń.

Reklama

Komentarze (4)

 1. maciek

  ale arsenał .. aż się serce kraje że poszedł na zmarnowanie :) gdyby mieć taki w domu.. marzenie:)

  1. kim1

   Dokładanie, też bym parę sztuk takiej broni chciał posiadać. Oczywiście w naszym kraju do legalnego posiadania broni to kosztowna i długa droga. Tak to tylko pozostaje mi chodzenie na strzelnicę i słone płacenie za możliwość strzelania z nie swojej broni.

 2. żołnierz

  Amerykanin oglądając taki arsenał myśli- nawet nie wiedziałem,że sąsiad lubi broń,no cóż normalka a u nas zaraz chryja wielka. po za tym mało zdjęć czyli reszta to wiatrówki ale se dodali nasi jak zawsze sukes to sukses odtrąbiony staje się większy

  1. Oleg

   Jeśli uważasz, że znaleziono "wiatrówki" to wrzuć hasło "handlarze bronią zatrzymani Olsztyn" w google. Juz pierwszy link pokazuje kilkanaście sztuk broni krótkiej, pistolet maszynowy Skorpion, pistolet maszynowy PPSH, kilka sztuk karabinków bocznego zapłonu, AKMS, Mausera nieznanej produkcji oraz kilka nowoczesnych Sig Sauerów 9mm parabellum, które nie mają więcej niż kilka lat. Zrobienie researchu w dobie internetu nie kosztuje wiele, a zapobiega nieprzemyślanym komentarzom.

 3. ula

  to kolekcjonerzy. Broń jest stara i ciekawe jak szybko doszli do tego ,że każda sztuka jest sprawna nie strzelając z niej... Kilka z nich nadaje się do muzeum i tam powinna trafić ta broń reszta do WOT zawsze oszczędność

  1. Olek

   Komentarz pozbawiony logiki. Żadna z borni ukazanych na zdjęciach nie jest kolekcjonerska. Wszystkie ukazane na fotografiach jednostki są nadal używane i jest produkowana do nich amunicja. Na zdjęciach mamy: RAK 9mm, półautomat myśliwski BAR zapewne 30-06, kniejówkę 12/70 z niezidentyfikowaną lufą kulową, M305 kal. 308 Win (kopia M14), Anshutza kal. 22 LR, bocka IŻ-27 kal.16 lub .12, szwajcarski SG 510 kal.7,5 lub 7,62x51 oraz Kraga zapewne 7,5mm. Żadna z tych jednostek może oprócz Kraga nie nadaje się do muzeum. Bzdury piszesz kolego.

 4. zxcvb

  Jaka jest narodowość zatrzymanych ? Czy posiadają podwójne obywatelstwa ?

Reklama