Reklama

Polityka obronna

Policja kupuje pistolety maszynowe MP-5

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Komenda Główna Policji ogłosiła przetarg na dostawę 97 pistoletów maszynowych typu MP5 A5 kal. 9x19 mm Parabellum. Termin składania ofert mija 16 sierpnia, natomiast dostawy mają być zrealizowane do połowy grudnia 2016 roku.

Każdy z pistoletów H&K MP5 A5 ma posiadać jedną grzbietową szynę montażową, dwie szyny boczne i jedną dolną (w miejscu łoża). Stałym wyposażeniem mają być również cztery magazynki – każdy na 30 nabojów, pas nośny oraz przybory do konserwacji i czyszczenia. Lufa ma być przystosowana do montażu tłumika płomienia lub dźwięku. Pistolety mają być dodatkowo przygotowane do strzelania ogniem pojedynczym, ciągłym i krótkimi seriami (po trzy pociski).

Czytaj także: Policja kupuje hełmy i granaty łzawiące

Całość zamówienia ma zostać zrealizowana od 29 sierpnia do 16 grudnia 2016 roku. W ocenie złożonych ofert 80 proc. stanowi cena, 10 proc. okres gwarancji na broń i magazynki, a 10 proc. to kompatybilność z posiadanymi już na wyposażeniu egzemplarzami. 

Pistolety maszynowe rodziny MP-5, produkowane przez niemiecką firmę Heckler&Koch, są używane głównie przez jednostki antyterrorystyczne, Wydział Realizacyjny KSP oraz Centralne Biuro Śledcze Policji.

Reklama

Komentarze (9)

 1. użytkownik

  Glauberyt ma jedną zasadniczą wadę często potrafi się zaciąć i to go wyklucza

  1. Miko

   Ale jest nasz, rodzimy. Jest to konstrukcja nowsza niż wiekowy MP5

  2. X-man

   Glauberyt się nie zacina, to bzdury. Szereg zacięć broni jest z winy amunicji 9mm para z Meska. Dlatego kto może zaopatruje się w ammo z Czech itp.

 2. orient

  Już kiedyś o tym pisałem. MP5 jest bezkonkurencyjny pod względem celności, bo jako chyba jedyny pistolet maszynowy na świecie ma zamek półswobodny, podobny do tego w MG 42. Taki zamek jest bardzo lekki i nie destabilizuje broni nawet podczas strzelania seriami. I to jest cała tajemnica popularności tej broni.

 3. Ojtech

  A czemu nie Glauberyty z Radomia? wiem ze Glauberyty są 3x droższe od MP5 ale czy nie powinni wspierać polskiego przemysłu? Kto im płaci pensje podatnik niemiecki czy polski?

  1. Gall Anonim

   Z takiego samego powodu z jakiego MP-5 wyparł z rynku izraelskie pm-y Uzi. Jeżeli chodzi o ergonomię i celność, to ten niemiecki pistolet maszynowy zbudowany w układzie klasycznym "kładzie na łopatki" wszystkie pistoletopodobne wynalazki w rodzaju Raka, Glauberyta, MAC czy Uzi.

 4. bubu

  niech se jeszcze działa zamówią

 5. pistoleten/raketen

  To krajowy przemysł nie potrafi wyprodukować pistoletu maszynowego?

 6. Swiatowid

  Powiem tak MSBS na amunibje 300 AAC Backout, tylko w takiej broni wymienialo by sie lufy.

 7. ddt

  Aż 4 szyny ? Kolimator, granatnik, latarka i laser !

 8. Jacek

  Przekroje też będą zamawiać?

  1. set

   No oczywiście przecież bez tego się nie obejdzie.

 9. hiena

  ...a dlaczego ten niemiecki szajs? Przecież wspaniały polski przemysł zbrojeniowy produkuje lepsze pt. Glauberyt.....

Reklama