Ochrona dużych imprez oraz wydarzeń sportowych jest wielkim wyzwaniem dla służb porządkowych, w tym na płaszczyźnie krajowej, przede wszystkim Policji. Szczególnie, że współcześnie, cały czas poszerza się spektrum potencjalnych wyzwań w sferze bezpieczeństwa, od możliwości wystąpienia zamieszek, aż po zagrożenia terrorystyczne. Stąd kluczową rolę odgrywają specjalistyczne szkolenia, takie jak te przeprowadzone w bliskości tamtejszego Stadionu Śląskiego.
Skuteczność w zapewnianiu bezpieczeństwa oraz porządku w samym dniu wydarzenia sportowego jest pochodną odpowiedniego wyszkolenia. Stąd, też trzeba odnotować, że śląscy policjanci przeprowadzili niedawno ważne ćwiczenia symulacyjne na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Wzięli w nich udział mundurowi z katowickiego oddziału prewencji oraz nieetatowego oddziału prewencji, złożonego z policjantów z jednostek terenowych. W ćwiczeniach brali udział także funkcjonariusze na koniach z Częstochowy i Chorzowa. Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie działań mundurowych w przywracaniu porządku publicznego właśnie podczas meczu piłkarskiego.
Funkcjonariusze ćwiczyli scenariusz zakładający wystąpienie naruszenia porządku publicznego, będącego efektem działań agresywnych grup pseudokibiców i potrzebę szybkiej reakcji ze strony służb. Tego rodzaju ćwiczenia mają przede wszystkim za zadanie poprawę koordynacji działań pododdziałów, przećwiczenie różnych wariantów operacyjnych i wypracowanie synchronizacji pomiędzy policjantami na co dzień pełniącymi służbę w różnych jednostkach.
Ćwiczenia symulacyjne pododdziałów zwartych przeprowadzone zostały przy wsparciu środków technicznych stosowanych przez policję - armatki wodnej, bezpośrednio przed stadionem, w wewnętrznych trasach przemieszczania się kibiców, między sektorami oraz bezpośrednio w sektorach.
Żeby móc skutecznie działać w specyficznym środowisku związanym z wydarzeniami sportowymi, policjanci muszą uzyskiwać i cały czas doskonalić swoje umiejętności. Co więcej, tego rodzaju działania muszą być podejmowane zawsze niejako w bezpośrednim kontakcie z odpowiednimi władzami rządowymi, administracją wojewódzką oraz samorządową. Kluczowa jest także współpraca z przedstawicielami organizatorów spotkań piłkarskich, dysponującymi szeroką wiedzą w zakresie chociażby rozwiązań architektonicznych.
Co więcej, tego rodzaju doświadczenia przydają się na co dzień w całym kraju, nie tylko w przypadku spotkań rozgrywanych w ramach różnego typu rozgrywek ligowych oraz pucharowych w Polsce. Dotyczy to także meczów reprezentacji. Trzeba wskazać, że w przypadku jednego tylko spotkania z Meksykiem, rozgrywanego ostatnio w Gdańsku, w działania zaangażowanych było blisko 300 funkcjonariuszy. Byli to zarówno przedstawiciele najbardziej widocznych oddziałów prewencji, ale także ruchu drogowego oraz kryminalni.
Ich aktywność nie obejmowała tylko i wyłącznie otoczenia samego tylko stadionu piłkarskiego, ale była rozszerzona na obszar de facto całego miasta. Funkcjonariusze zabezpieczyli chociażby drogi dojazdowe na stadion, co zawsze stanowi wielkie wyzwanie nie tylko w sferze bezpieczeństwa miasta, ale również jego normalnego funkcjonowania w dniu wydarzenia.
Policja/JR
czarny bez
hehe, przeczytałem "zabezpieczenie meczetów...". A to tylko chodzi o łapankę poborowych do WOT:)