Geopolityka

Polacy zwyciężyli w ćwiczebnej cyberwojnie Locked Shields 2014

Polacy zwyciężyli w ćwiczebnej cyberwojnie Locked Shields 2014 – fot. ccdcoe.org
Polacy zwyciężyli w ćwiczebnej cyberwojnie Locked Shields 2014 – fot. ccdcoe.org

Polscy specjaliści od spraw bezpieczeństwa informatycznego okazali się najlepsi w rywalizacji z dwunastoma zespołami z czternastu krajów NATO w ramach ćwiczenia Locked Shileds 2014 („Zamknięte ekrany”).

Sukces jest tym większy, że Polacy biorący dopiero po raz drugi udział w tym ćwiczeniu pozostawili w tyle bardzo dobrze przygotowane zespoły z Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii i Niemiec, Litwy i Austrii, Łotwy i Czech, Turcji, Węgier, Włoch oraz co najważniejsze – wygrali z zespołem reagowania na cyberataki Paktu Północnoatlantyckiego (NATO CIRC). Polskę reprezentował zespół złożony ze specjalistów wybranych z różnych instytucji: Ministerstwa Obrony Narodowej, Zespołu Informatycznego Reagowania Kryzysowego CERT Polska (Computer Emergency Response Team), CERT.GOV.PL, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Wojskowej Akademii Technicznej pod kierownictwem szefa MIL CERT-PL co świadczy, że nasi specjaliści potrafią ze sobą bez problemu współpracować.

Ćwiczenie „Locked Shields 2014” były w tym roku zorganizowane w CCDCOE - Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO w Tallinie (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence). Jest to międzynarodowa organizacja bezpieczeństwa cybernetycznego zlokalizowana w Estonii między innymi z powodu częstych cyberataków przeprowadzanych ze strony Rosji przeciwko istniejącym tam sieciom informatycznym. CCDCOE jest to centrum treningowo – badawcze mające za zadanie wzmocnić współpracę i poprawić wymianę informacji między NATO, krajami członkowskimi oraz innymi partnerami uczestniczącymi we wspólnej cyberobronie. Jest to również ośrodek naukowo-techniczny, w którym prowadzone są szkolenia, konsultacje i konferencje.

Cyberobrona Berylii

Ćwiczenia Locked Shields są organizowane od 2012 r. i z roku na rok uczestniczy w nich coraz więcej zespołów. W tym roku w to wydarzenie było już zaangażowane 300 osób z 17 krajów i to nie tylko członków NATO. Biorąc pod uwagę liczbę uczestniczących państw jest to więc prawdopodobnie największe tego rodzaju ćwiczenie na świecie.

Zadaniem poszczególnych zespołów było zorganizowanie obrony zasymulowanej sieci informatycznej przez cyberatakami. Tegoroczny scenariusz zakładał umieszczenie zespołów w fikcyjnym kraju Berylia, którego przemysł zaczął się załamywać pod rosnącą falą ataków na sieci informatyczne. Dzień pierwszy rozpoczął się od ataków hackerskich na niskim poziomie, ale pod koniec drugiego dnia zaczęły być już prowadzone groźne cyberoperacje szpiegowskie i sabotażowe. Poza samą techniczną obroną, ćwiczenie obejmowało również szereg dodatkowych zadań związanych z zagadnieniami prawnymi i kryminalistyką, co miało jak najbardziej zbliżyć wszystko do działań w świecie rzeczywistym.

Całość z boku wyglądała jak wielka gra komputerowa, chociaż zagrożenia były jak najbardziej realistyczne. Poszczególne zespoły w miarę przechodzenia przez poszczególne poziomy zdobywały punkty, które po zsumowaniu decydowały o zwycięstwie. Organizatorzy podkreślają jednak, że „chociaż broniąca się zespoły rywalizowały ze sobą, to jednak ćwiczenie było ustawione w taki sposób, by zachęcić te zespoły do wymiany informacji i jak największej współpracy”.

Cybermanewry zostały zorganizowane przez centrum CCDCOE wspólnie z estońskimi urzędami zajmującymi się cyberobroną (Information System’s Authority i Estonian Defence League’s Cyber Defence Unit) oraz m.in. z estońskimi i fińskimi siłami zbrojnymi. Nagrodą dla polskiego zespołu był puchar, ale najważniejsza jest satysfakcja. Działania w cyberprzestrzeni to zupełnie nowa dziedzina i Polacy po raz kolejny pokazali, że tam gdzie nie jest potrzebna brutalna siła i masa sprzętu, a bardziej finezja, wiedza i umiejętności nadal jesteśmy w czołówce światowej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.