Reklama

Siły zbrojne

Podkarpackie: W Krośnie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę

Fot. MON
Fot. MON

380 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę w Krośnie (Podkarpackie) przysięgę. Wszyscy służyć będą w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

W trakcie uroczystości odczytano list marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który podkreślił, że WOT stanowią „komplementarną część polskiego potencjału obronnego”. 

Niech odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa polskiego oraz aktywne uczestnictwo w życiu regionu i jego mieszkańców stanie się dla was powodem uzasadnionej dumy. Jestem przekonany, że powierzone obowiązki będziecie wypełniać z dużym profesjonalizmem i zaangażowaniem, a wasza służba na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa przyniesie chlubę Rzeczypospolitej Polskiej oraz mundurowi żołnierza polskiego

Marek Kuchciński - marszałek Sejmu

Natomiast wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski odczytał list szefa MON Antoniego Macierewicza. W liście minister zaznaczył, że dzisiejsza przysięga wieńczy intensywne szkolenie wojskowe, podczas którego żołnierze „poznali własne możliwości, zapoznali się z żołnierskimi obowiązkami i wojskową dyscypliną”. „Wasza patriotyczna postawa oraz ofiarność i oddanie służbie zasługuje na najwyższy szacunek. Kierujecie się wartościami, które przyświecały waszym przodkom” – dodał.

Macierewicz napisał, że WOT to szczególny rodzaj wojska, który wiąże obywatela z armią. Szef MON podkreślił, że formacja ta nawiązuję do doświadczeń wojsk obywatelskich, które powoływane były m.in. w czasie powstań narodowych. 

Wojska obywatelski walczyły też z okupantem niemieckim i sowieckim, dziś na WOT czekają inne zadania - zadania codziennej pracy, służby ojczyźnie i armii polskiej. Jestem przekonany, że razem ze swoimi dowódcami sprostacie temu zadaniu

Antoni Macierewicz - Minister Obrony Narodowej

Z kolei Fałkowski w swoim przemówieniu przypomniał, że wszystkie brygady WOT za swoich patronów mają Żołnierzy Niezłomnych. 

Oni stanowią dla nas wszystkich wzór postawy obrony Rzeczypospolitej, trwania przy wartościach, trzymania wysoko sztandaru Wojska Polskiego i to oni zwyciężyli, bo to, co jest nakazem dla każdego żołnierza, to jest trwać przy wartościach i zapewniać bezpieczeństwo obywatelom, i jeżeli przyjdzie taka chwili walczyć i zwyciężać”

Wojciech Fałkowski - wiceminister obrony narodowej

Po złożeniu przysięgi podkarpacka brygada liczy ok. 3 tys. żołnierzy. Docelowo służyć ma w niej ok. 3,7 tys. osób.

W weekend przysięgi składali żołnierze obrony terytorialnej w sześciu miastach, w trzech województwach, gdzie już działają brygady: w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Ogółem przysięgę złożyło w sobotę i niedzielę ponad 800 żołnierzy. Przysięgi wojskowe kończą przedostatni cykl szkoleń podstawowych i wyrównawczych zaplanowanych na ten rok w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej jako samodzielny, piąty rodzaj sił zbrojnych, zostały powołane z początkiem bieżącego roku. Trzy miesiące później Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej formalnie przejęło dowodzenie nad trzema pierwszymi brygadami sformowanymi w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim.

Formowane są kolejne trzy brygady, jedna na Warmii i Mazurach oraz dwie na Mazowszu. W tych jednostkach obecnie trwa proces obsadzania stanowisk kadrą zawodową, pierwsze szkolenia ochotników zaplanowane są w tych jednostkach na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 r.

W przyszłym roku ma się rozpocząć formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od 2019 r. - czterech brygad na zachodzie kraju; w przyszłym roku mają zostać utworzone dowództwa brygad i pierwsze pododdziały w województwach śląskim i wielkopolskim. Zgodnie z założeniami brygady OT mają powstać w każdym województwie, a w woj. mazowieckim - dwie.

W WOT pełni obecnie służbę ponad 6,5 tysięcy żołnierzy, w tym blisko 5,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i ponad tysiąc żołnierzy zawodowych. Docelowo formacja ma liczyć 53 tys. żołnierzy.

WOT przygotowują się do działań w czasie pokoju, kryzysu i wojny, mają wspierać wojska operacyjne, służby ratownicze i lokalne społeczności. 

PAP - mini

Reklama

Komentarze (6)

 1. rezerwista

  brawo po 14 dniach już wojsko. Już czuje się bezpiecznie. Co za bzdura.

  1. W3 - pl

   Z podkarpackiego? Film polecam o estonii. Wojsk 5000 wot 15 000

 2. Hoplita

  Ja tam wolę kompanie WOT w moim powiecie od brygady darmozjadów z urzędów gmin i powiatowego.

  1. kij

   Z tych urzędów kogoś zwolnili? Bo przynajmniej u mnie to co najwyżej gdzie mogli to wymienili na swoich...

 3. radko

  Ciekawe, bo jak pokazuje historia w wielu przypadkach powinniśmy przegrać a wygraliśmy - chociażby w II Wojnie Światowej, mając gorszy sprzęt, mniejszą armię. A co to jest Patriotyzm to Pan wie? OT mają służyć Polsce i jak już ktoś słusznie zauważył - działania te będą podchodzić pod nieregularne i będą wspierać wojska operacyjne. Po latach "rozmontowywania" armii oraz innych służb mundurowych coś się wreszcie z tym robi - ale niektórym to nie pasuje - malkontenci zawsze byli, są i będą ot co.

  1. MB

   Przepraszam, może coś źle zrozumiałem. My wygraliśmy II WŚ? Bezdyskusyjnie ponieśliśmy klęskę, pod każdym względem. Militarnym, terytorialnym, gospodarczym, kilka milionów zabitych obywateli, utracone bezpowrotnie dzieła sztuki. W dodatku wszystko to okraszone okupacją sowiecką, która do dzisiaj odbija nam się czkawką. Gdzie to zwycięstwo?

  2. NN

   Przepraszam, co myśmy wygrali w II WŚ?

  3. zły

   Po latach "rozmontowywania" armii rozmontowywanie i chaos przyspieszyły trzykrotnie a WOT jest budowane kosztem armii zawodowej. Nie mówię, że WOT nie są potrzebne ale w tej chwili modernizacja armii zawodowej praktycznie stoi i nie jest to wyłącznie moje zdanie a byłych wojskowych pokroju gen. Polko.

 4. close

  Przeciwko Szwedom w Bitwie o Warszawę Polacy wystawili 3 razy większe wojsko alet o było pospolite ruszenie. Chłopaki spotykali się na niedzielnych targach, gonili pierścień, machali szablą potem wracali do domu. Szwedzi roznieśli w PYŁ takie wojsko, poczytajcie. Zawodowiec konta amator. Inaczej weźcie kredyt na mieszkanie i postawcie na zakładach na drużynę amatorów, 2 treningi w miesiącu konta drużyna zawodowa. Teraz sami rozumiecie.

  1. ZZ

   >" 3 razy większe" 2 razy większe, jak już... >"t o było pospolite ruszenie" Góra 1/3 armii składała się z pospolitego ruszenia. >"Szwedzi roznieśli w PYŁ takie wojsko, poczytajcie" Nie, armia RON wycofała się na drugi brzeg Wisły w pełnym porządku.

 5. wokidoki

  O politykę.

 6. Zdziwiony

  Powiem szczerze - nie ogarniam tego. Marynarka Wojenna dogorywa, śmigłowcom cofane są liczniki aby "przedłużyć im życie". Pieniądze z MON mają być przetransferowane do MSWiA. Za to WOT traktowany jak pączek w maśle. Lekka piechota, która urasta do roli głównego rodzaju wojsk i głównego obrońcy naszej Ojczyzny. O co w tym wszystkim chodzi?

  1. Tak

   Nikt nigdy nie wygrał wojny samym wojskiem zawodowym a zwłaszcza kilkoma helikopterami

  2. CB

   Klucz do rozwiązania tej tajemnicy tkwi chyba w tym, że de facto WOT jest podporządkowany bezpośrednio ministrowi...

  3. żołnierz

   do Zdziwionego________o mieso armatnie i udawanie ze cos sie robi - oni tam na gorze zyja kategoriami ze to czasy I Wojny Swiatowej i ze bedziemy gnic w okopach latami a do tego potrzebna jest masa ludzi - tymczasem kilkanascie bomb (cos w stylu - BLU-114/B Soft-Bomb) i pociskow grafitowych rozwala nam elektrycznosc w kraju (patrz wojna w Jugoslawii) i w tym momencie nie ma nic! plus np odpalenie jednego Raduga Ch-55 z niewielka glowica nuklearna dla postrachu i pokazania kto jest przy pilce i lezymy i kwiczymy - żenada to cale WOT i wyrzucanie pieniedzy w błoto

Reklama