Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

"Płynne" kamizelki kuloodporne powstaną w Polsce

Kamizelka kuloodporna wykorzystująca ciecz do absorbcji energii pocisku. Fot. materiały prasowe
Kamizelka kuloodporna wykorzystująca ciecz do absorbcji energii pocisku. Fot. materiały prasowe

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej, Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex w Łodzi i Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia stworzyli produkt, który będzie mógł zostać wykorzystany do znacznego zwiększenia zdolności ochrony kamizelek kuloodpornych.

Dotychczas w produkcji kamizelek kuloodpornych stosowano wytrzymały materiał balistyczny, chroniący przed najgroźniejszymi skutkami postrzału, jednak sztywny, wskutek czego wykonanych z niego osłon nie można wykorzystywać do chronienia stawów czy szyi noszących je osób. W polskim produkcie materiał tego rodzaju częściowo zastąpiono specjalną cieczą, zmniejszającą masę i sztywność kamizelki. Wspomniany płyn zmniejsza ugięcie kamizelki przy trafieniu pociskiem, chroniąc w ten sposób narządy wewnętrzne noszącej jej osoby, przy jednoczesnym utrzymaniu dużej elastyczności materiału chroniącego.

Proces wytworzenia odpowiedniej cieczy zajął blisko dwa lata, w tym czasie przetestowano ponad 200 próbek.

- Wypełniona cieczą podkładka antyugięciowa umieszczana jest pod kompozytową osłoną balistyczną. Bez ciekłej warstwy wysoka energia pocisku powoduje ugięcie osłony aż o 4 cm. Dzięki naszemu wynalazkowi udało się je zmniejszyć do 1 cm - wskazuje dyrektor ds. naukowych w ITB Moratex dr hab. Marcin Struszczyk. 

Przedstawiciel firmy zaznacza również, że zastosowanie cieczy ma pozwolić na zmniejszenie kosztów produkcji kamizelek kuloodpornych. 

Rozwiązanie zyskał uznanie internautów, którzy przyznali mu tytuł najbardziej obiecującego wynalazku wśród polskich innowacji technicznych 2015 roku i "Soczewkę Focusa 2015".

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (10)

  1. nobel

    kiedy kamizelka grafenowa?

    1. Piotrek

      Jaka grafenowa? Na dzień dzisiejszy jeszcze ta "płynna" nie jest w użyciu. To Polska a nie Zachód; tu wynalezienie rzadko gwarantuje wdrożenie.

  2. Dalzing

    Polska to geniuszy max. czas na ich wykorzystanie (z szacunkiem) Panie Ministrze M.Antoni. To dobra droga. Jak kiedyś podawał mi pan dłoń to mi ciarki przeszły). Wiem że ma pan teraz ochronę. to nareszcie jest dobre, proszę zadbać o kolegów). pozdrawiam POLAK.

    1. Mła

      Ręce opadają.

  3. Niewierny Tomasz

    Zmniejszyć masę? Chyba odwrotnie... Nikomu dotąd nie udało się stworzyć "płynnej" kamizelki, która jest lżejsza przy tym samym stopniu ochrony co kamizelka sztywna. Jesli Morateksowi się to udało, to niech to pokaże, bo nie uwierzę.

  4. kapelan Czubaszek

    Tajemnicą poliszynela jest, że jednym ze składników tego płynnego "wkładu" jest woda święcona...

  5. Bure

    Alternatwa ???? Sztywne płyty vs wielokrotnie cięższy płyn Ja wybieram sztywny ale lekki pancerz (badania to sobie mogą prywatne firmy a nie podatnicy)

    1. vat

      to sobie wybierz pancerz, który ugina się do 4 cm, żebra połamane....

  6. Wizard

    Bravo, po sukcesie rewolucyjnego czołgu PL-01 to kolejny przełom.

    1. Piotr34

      NIe ma co kpic-to bardzo dobre rozwiazanie i perspektywicznie potezny ryenk.

  7. AS

    Szacunek. To jednak można w Polsce

  8. moje 3 grosze

    Było by dobrze gdyby to rozwiązanie przetestować i ew. wpiąć w program Tytan - w ramach nowej generacji osłon balistycznych. Pod warunkiem że się faktycznie sprawdzi.

  9. vvv

    plyn kinetyczny. stary wynalazek jak swiat. pytanie jaki gwarantuje poziom ochorny i jak on sie zmienia w warunkach -30` i +50`

  10. Olo

    Czyli tak jak wcześniej wiele osób przypuszczało płynne wkłady mają zastąpić wkłady kevlarowe, a nie płyty ceramiczne.

Reklama