Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Pierwsi brytyjscy żołnierze dotarli do Estonii

Fot. https://www.gov.uk
Fot. https://www.gov.uk

Jak poinformowało BBC, w piątek do Estonii dotarło 120 z 800 brytyjskich żołnierzy, którzy mają wzmocnić wschodnią flankę NATO. W drodze są także czołgi Challenger 2, samobieżne haubice AS-90 oraz pojazdy opancerzone, które dotrą do kraju w przyszłym tygodniu.

Pierwsi żołnierze z 5. batalionu piechoty The Rifles przylecieli w piątek z bazy RAF Brize Norton w hrabstwie Oxfordshire do bazy estońskich sił powietrznych Amari, gdzie powitał ich minister obrony Margus Tsahkna. Zadaniem żołnierzy jest utworzenie w kraju brytyjskiej siedziby. W kwietniu dołączą do nich pozostali brytyjscy wojskowi.

Brytyjski minister obrony Michael Fallon podkreślił w rozmowie z BBC, że żołnierze powstrzymają ewentualną "agresję Rosji". Dodał, że tym samym Wielka Brytania rozmieszcza w Europie największą liczbę wojskowych od zakończenia zimnej wojny. W skład dowodzonej przez Wielką Brytanię grupy batalionowej wejdą też pododdziały francuskie z czołgami Leclerc, z kolei Brytyjczycy obok AS-90 wystawiają do tego oddziału także wyrzutnie GMLRS.

Według Fallona wysłanie brytyjskich sił do Estonii jest konieczne "z powodu obserwowanej przez nas nasilającej się agresji Rosji oraz potrzeby uspokojenia naszych sojuszników po wschodniej stronie NATO". Szef resortu obrony zapewnił, że rozmieszczenie batalionu ma charakter obronny, a jego celem nie jest "prowokowanie czy eskalowanie" napięcia.

Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO zapadła w ubiegłym roku na szczycie Sojuszu w Warszawie. Postanowiono wówczas, że na terenie Polski i trzech państw bałtyckich rozmieszczone zostaną cztery grupy batalionowe. Każda grupa będzie miała tzw. państwo ramowe, czyli odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W Estonii jest to właśnie Wielka Brytania, w Polsce - USA, na Litwie - Niemcy, a na Łotwie - Kanada.

PAP/LG

Komentarze (2)

  1. anty C-cal przed 500+

    co Pisze Tu ? Asy -90 Lat , unurzane w morzu krytyki, bo dopiero teraz wprowadzane do WP, nawet jak przedstawiciel Tegosz WP Dyplomowany pisze o nowych sznsach Naszej artylerii schowanej te +-10 km w nasze terytorium, dowalenia potencjalnemu do 30km w jego...to co lepsze LM60mm...? jak Pilot MiG29 podaje o szansach takowego w ataku na cele naziemne to NA To znafcy klawiatury raczej Co?

  2. tadek

    do czego to doszło ! brytyjskie czołgi 3 godz jazdy od PIOTROGRADU ! NATO na przedmiesciach drugiego największego miasta w ROSJI ! PUTIN ,genialny strateg wysyła lotniskowce do SYRII a USArmy włazi mu pod kołdrę..tego nigdy nie było..co będzie wkrótce..?