Reklama

Siły zbrojne

Pięć podmiotów w dialogu na wojskowe sanitarki

Fot. por. Anna Żuchowska
Fot. por. Anna Żuchowska

Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że w dialogu technicznym, którego celem będzie doradztwo w pozyskaniu dla wojska samochodów sanitarnych wielonoszowych, weźmie udział pięć podmiotów.

Dialog techniczny dotyczący pozyskania dla Sił Zbrojnych RP 660 sztuk samochodów sanitarnych wielonoszowych został ogłoszony w październiku br. W ramach jego procedur Inspektorat Uzbrojenia chce poznać informacje dotyczące oceny możliwości spełnienia ustalonych wstępnych wymagań, a także sprecyzować uwarunkowania dotyczące systemu zabezpieczenia logistycznego, bezpieczeństwa dostaw oraz szkolenia. Ponadto dialog techniczny ma pozwolić na oszacowanie kosztów pozyskania i eksploatacji sanitarek jak i ustalić czas wykonania zadania.

Zgodnie z przekazanymi Defence24.pl przez IU informacjami, w wyznaczonych terminie swoje wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożyło pięć podmiotów:
- PARAMEDICA MIL-SYS J. Posmyk Sp. j. - tylko w zakresie wyposażenia medycznego;
- ELFIR Firma Handlowo-Produkcyjna Stefan Fir - tylko w zakresie systemu sygnalizacji świetlno - akustycznej dla pojazdów uprzywilejowanych;
- AMZ Kutno S.A.;
- CONCEPT sp z o.o.;
- ZESZUTA sp. z o. o.

Czytaj także: Rozpoczęto postępowanie na System Dowodzenia Wojsk Lądowych

Zgodnie z wstępnymi parametrami nowe wojskowe sanitarki powinny posiadać napęd w systemie 4x4 z możliwością odłączenia lub dołączenia napędu jednej osi, a także silnik o mocy nie mniejszej niż 125 kW, zasilany paliwem diesel F-54 oraz jednolitym paliwem pola walki F-34. Minimalnie musi mieć możliwość przewożenia 2 osób w kabinie oraz w nadwoziu dwóch ratowników i czterech rannych w pozycji leżącej lub zamiennie trzech rannych w pozycji siedzącej z dwoma rannymi w pozycji leżącej. Przy czym ładowność pojazdu nie powinna być mniejsza 1300 kg.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. IRENEUSZ KULPA

    Konstrukcje czteronoszowe do karetek na samochody ww i mercedesa produkowane były w firmie was toruń w roku 2003,około 600 samochodów dla wojska niemieckiego do nato a 15 lat potem myślą o tym polacy brawo...

  2. Ireneusz Kulpa

    W Polsce w Toruniu w 2003 roku produkowane były konstrukcje 4 noszowe do natowskich karetek pogotowia ,firma -was toruń bylo to około 600 samochodów,woldzwagen i mercedes.osobiście pracowałem przy ich produkcji.wiec to sukces po 17 latach jest szansa na karetki dla wojska polskiego

  3. sylwester

    lol czy sanitarki nie powinny być na tym samym podwoziu jakim będą operować wojska , te systemy powinny mieć unifikację , taki sam silnik , mosty , podwozie może jedynie większe , tą sama deskę rozdzielczą , to powinien być ten sam samochód no może poza paką , co to za cyrk tysiąc typów pojazdów nietozsamych dla wojska ?

    1. Michnik

      Tu się w pełni zgadzam.

    2. Paweł K. Malicki

      To się nazywa "ciężarówka małej ładowności", i w tej kategorii nie ma w wojsku absolutnie żadnej standaryzacji.

  4. sylwester

    może należy poczekać z przetargiem aż pojawi się mustang i pegaz i następnie na ich podwoziach ustawić nowe zabudowy pod karetki ??

    1. użytkownik honkera

      Widziałeś kiedyś pojazd biedasanitarny na bazie Tarpana? Bo takk zapewne będzie wyglądała biedasanitarka jeżeli nie daj Boże wygra Honker.

  5. aktiv

    I tak wygra Jelcz z ceną 1 000 000zł za sztukę.

  6. drewat

    kluczowe znaczenie ma tu slowo - DIALOG - nie mam wiecej pytan jak to sie skonczy