Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Żołnierze spod Nangar Khel winni ale to nie była zbrodnia; Polski pilot F-16 rosyjskim szpiegiem?; Unia nie wie teraz, co jest gorsze: Putin czy Państwo Islamskie; Szwecja rosyjskimi szpiegami podszyta

Fot. MON
Fot. MON

Przegląd prasy pod katem obronności. 

Gazeta Polska Codziennie, Sprawa szpiega ukrywana przed posłami: „Informację o zatrzymaniu pilota wojskowego, który miał pracować na rzecz Rosji, podała wczoraj jedna ze stacji telewizyjnych. (…) - Jeżeli rzeczywiście doszło do zatrzymania, to dlaczego SKW nas nie informuje o tak poważnej sprawie - pyta członek sejmowej komisji ds. służb poseł Marek Opioła (PiS).(…) Według niej oficer miał skopiować kilkanaście tysięcy planów lotów polskich samolotów wielozadaniowych F-16, a następnie przekazać je Rosjanom."

Dziennik Polski, Piotr Subik, Żołnierze spod Nangar Khel winni ale to nie była zbrodnia: Jak informuje Piotr Subik, zapadł wyrok w sprawie ostrzelania przez polskich żołnierzy wioski Nangar Khel w Afganistanie. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że złamano prawo, jednak nie dopuszczono się w tym przypadku zbrodni wojennej. - „Chyba trudno o lepszy, wziąwszy pod uwagę fakt, że zginęli niewinni cywile.” - ocenia wyrok korespondent wojenny Marcin Ogdowski.

Polska - Dziennik Bałtycki, Dorota Kowalska, Unia nie wie teraz, co jest gorsze: Putin czy Państwo Islamskie: Gen. Marek Dukaczewski, były szef Wojskowych Służb Informacyjnych porusza w wywiadzie tematy bezpieczeństwa międzynarodowego, Rosji, zagrożenia ze strony islamskich ekstremistów, byłego oficer WSI Piotra P, zamieszanego w sprawę SKOK Wołomin oraz sytuacji na Ukrainie. – „Rosja (…) uważa, że świat (…) jaki mieliśmy, kiedy istniał Związek Radziecki, jest najlepszym gwarantem bezpieczeństwa globalnego” – twierdzi były szef WSI.

Gazeta Wyborcza, Piotr Andrusieczko, Twierdza Sewastopol wróciła do ZSRR: „Sewastopol, w rosyjskiej mitologii miasto symbol, uroczyście obchodził rocznicę rosyjskiej aneksji Krymu. (…) Rosyjska propaganda często zestawia okres pozostawania Sewastopola w państwie ukraińskim z obroną twierdzy sewastopolskiej przed hitlerowcami. (…) Od aneksji minął rok, ale jeśli wierzyć miejscowym działaczom, Sewastopol wciąż musi zachowywać czujność. Banderowska Ukraina jest blisko. Ale największe zagrożenie stanowią USA i ich tutejsi agenci.”

Rzeczpospolita, Jędrzej Bielecki, To jest walka o przyszłość europejskiej cywilizacji: - „Plany islamistów w Europie trzeba traktować równie poważnie jak zagrożenie ze strony Rosji” – mówi w wywiadzie dla Rzeczpospolitej minister obrony Hiszpanii Pedro De Morenes. W rozmowie porusza szeroko kwestie zagrożeń dla Europy, w tym możliwość ekspansji państwa Islamskiego na Hiszpanię, którą fundamentaliści planują „odzyskać”.

Gazeta Polska Codziennie, Sabina Treffler, Szwecja rosyjskimi szpiegami podszyta: „Służby specjalne poinformowały w środę, że co trzeci rosyjski dyplomata przebywający na placówce w Sztokholmie szpieguje dla swojego kraju. (…) SAPO, odpowiednik polskiego ABW, opublikował w środę coroczny raport dotyczący bezpieczeństwa kraju. (…) Wzrost zainteresowania rosyjskich służb skandynawskim krajem jest związany bezpośrednio z narastającym konfliktem na Ukrainie.”

Reklama

Komentarze

    Reklama