Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Zamiast do więzienia pójdą do wojska?, PZL-Świdnik nie ucierpi na anulowaniu Indyjskiego kontraktu na śmigłowce VIP, Koszty i zyski afgańskiej misji

Fot. st. chor. sztab. Adam Roik/www.zoom.mon.gov.pl
Fot. st. chor. sztab. Adam Roik/www.zoom.mon.gov.pl

Przegląd Prasy

Dziennik Wschodni, Roman Laudański, Afganistan. Rok ostatni: Rozmowa z Marcinem Ogdowskim, dziennikarzem INTERIA.PL, autorem blogu Afganistanu.pl. Rosyjscy żołnierze, weterani afgańskiej wojny, śpiewali piosenki m.in. o wódce, narkotykach i złamanym życiu. O czym będą śpiewali nasi weterani? - Chichotem historii jest to, że nasi żołnierze chętnie słuchają i wzruszają się rosyjskimi piosenkami z tamtej wojny. „Radziecki" (...) Codziennością misji jest też alkohol (…) Bo nie zapominajmy, że żołnierze działają w nieustannym zagrożeniu, które trzeba jakoś odreagować. Oficjalnie obowiązuje prohibicja, ale panuje niepisana zgoda - byleby nie przesadzać. (…) Warto było angażować się w tę wojnę? - Biorąc pod uwagę wyznaczone cele - wyrzucenie z kraju skrajnych ugrupowań islamistycznych, wprowadzenie demokracji, także na poziomie praw dla kobiet - wojna jest przegrana. (…) Patrząc z perspektywy czysto wojskowej, powtarza się sytuacja z lat 80., kiedy Armia Radziecka, nie przegrawszy żadnej bitwy, przegrała wojnę i opuściła Afganistan. A bilans zysków i strat? Afganistan kosztował nas 5,5 mld zł. Co w zamian? - Przeszkoliliśmy żołnierzy w międzynarodowych strukturach wojskowych. No i przede wszystkim: ostrzelaliśmy ich. (…) wojsko zawsze kieruje się filozofią przygotowywania do następnej wojny. W tym kontekście istotne jest przetestowanie sprzętu. Taki choćby Rosomak: w 2004 roku, gdy podpisano kontrakt na dostawę tych transporterów, mówiło się, że armia kupiła bubel. Tymczasem okazało się, że to jeden z najlepszych wozów bojowych na świecie.

Dziennik Polski, Marcin Banasik, Piotr Subik, Czy poligon wojskowy to właściwe miejsce dla pseudokibiców?:  Więzienie dla pseudokibica nie jest żadnym rozwiązaniem. Rozwiązaniem służącym socjalizacji takiej osoby byłby wyrok z warunkowym zawieszeniem wykonania kary i jednoczesnym powołaniem jej do wojska na okres próby- twierdzi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. (…) Według prof. Zolla chuligani powinni za swe wybryki dostawać wyroki z warunkowym zawieszeniem wykonania kary i w okresie próby otrzymywać powołanie do wojska. - Pozytywny przebieg służby wojskowej prowadziłby do zatarcia skazania i umożliwienia skazanemu włączenia się w pełni w życie społeczne (…) Z całym szacunkiem dla pana profesora, który jak sądzę, docenia rolę wojska w rozwiązywaniu problemów, nie ma miejsca w armii profesjonalnej dla łotrów wszelkiej maści - mówi były dowódca GROM-u gen. Roman Polko.

Puls Biznesu, PZL-Świdnik pracuje bez zmian: Indie zerwały wart 2,3 mld zł kontrakt na dostawę śmigłowców AgustaWestland. Polska fabryka nie ucierpi.(…) "Anulowanie indyjskiego kontraktu nie będzie miało wpływu na PZL-Świdnik. Natomiast podpisana kilka tygodni temu umowa na dostawę 16 śmigłowców AW101 dla Norwegii pozytywnie wpłynie na przedsiębiorstwo" - brzmi oświadczenie polskiego zakładu. Indyjskie kłopoty nie muszą zaszkodzić firmie w walce o kontrakt MON na dostawę 70 śmigłowców. (…) W związku z indyjskim kontraktem za 466 mln GBP (2,3 mld zl) na dostawę helikopterów VIP szefowie AgustaWestland usłyszeli zarzuty korupcyjne. Rząd Indii zerwał zawartą w 2010 r. umowę, choć zapłacił już 45 proc jej wartości, a odebrał tylko trzy śmigłowce.

Dziennik Polski, Piotr Subik, Reforma dowodzenia: bez oficerów z Krakowa: Nowe, najważniejsze w polskiej armii Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych RP zainaugurowało wczoraj działalność w Warszawie. Na jego czele stanął gen. broni pil. Lech Majewski (…) Nominację na zastępcę dowódcy generalnego otrzymał gen. dy w. Jerzy Michałowski, zaś na szefa sztabu - gen. dyw. Ireneusz Bartniak. To oznacza, że w kierownictwie polskiej armii nie ma osób związanych z Krakowem, nie licząc gen. broni Edwarda Gruszki, szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Dowództwo Generalne zastąpiło istniejące dowództwa czterech rodzajów Sił Zbrojnych (…) Tylko komandosi będą mieli na niższym szczeblu osobne Dowództwo Sił Specjalnych (DSSpec), które ma siedzibę w krakowskich Pychowicach.(…) Z kolei wojskami kierowanymi na misje dowodzić ma drugie dowództwo połączone - Dowództwo Operacyjne Rodzajów SZ RP, na czele którego od maja 2013 r. stoi gen. dyw. Marek Tomaszycki. To na Dowództwo Operacyjne spadnie też obowiązek dowodzenia w przypadku kryzysu i wojny.

Rzeczpospolita, Jarosław Giziński, Erdogan na tropie obcego spisku: Premier doszukuje się zagranicznych inspiracji przeciwników politycznych atakujących jego rządy. Noworoczne wystąpienie szefa tureckiego rządu miało być podsumowaniem sukcesów ekonomicznych kraju(…) Zamiast tego ujawniony w grudniu skandal korupcyjny zmusił Erdogana do odpierania ataków i obrony swojej polityki. Tym razem uwagę analityków zwróciły oskarżenia o zagraniczne wsparcie dla wymierzonego w niego "spisku". Erdogan nie wymienił z nazwy krajów, do których polityki ma zastrzeżenia, mówił jedynie o "kręgach, którym nie w smak są sukcesy Turcji, rozwijająca się gospodarka, aktywna polityka zagraniczna i globalne projekty". (…) O tendencyjną wrogość wobec Turcji oskarżał europejskich polityków, którzy sceptycznie odnosili się do planów przyjęcia Turcji do UE. Wreszcie Gulena nazywał agentem CIA, niedwuznacznie sugerując, że administracja amerykańska może w ten sposób chcieć wywierać naciski na rząd obierający opcję islamską i kurs niechętny Izraelowi (…) Zdaniem wielu analityków pohukiwań Tayyipa Recepa Erdogana wobec świata zewnętrznego nie należy brać zbyt dosłownie. (…) - Turcja napina muskuły, ale tak naprawdę nie stać jej na odczuwalne popsucie stosunków z najważniejszymi partnerami, głównie z Zachodu -mówi "Rz" Adam Balcer, analityk Demos Europa.

Reklama

Komentarze

    Reklama