Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątkowy przegląd prasy: Unia wprowadza sankcje; Nie dozbrajać Moskwy; Rosja: nowy wróg Zachodu?; Co się stało z zapasami ukraińskiej broni?
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Gazeta Wyborcza, Tomasz Bielecki, Unia wprowadza sankcje: Ambasadorzy krajów Unii zgodzili się, by w piątek aktywować zatwierdzone przed tygodniem restrykcje wobec Moskwy. (...) Powinny silnie ograniczyć Rosnieftowi, Gazprom-Nieftowi i Transnieftowi dostęp do europejskich rynków finansowych. (...) Ponadto w UE nie będzie wolno udzielać nowych pożyczek pięciu rosyjskim bankom państwowym.
Nasz Dziennik, Nie dozbrajać Moskwy: Unia apeluje do krajów blisko związanych z Moskwą, by nie dostarczały jej sprzętu wojskowego. (...) Skontaktowaliśmy się z kilkoma krajami, które mają ścisłe związki gospodarcze z Rosją, by nie wzmacniały swojej współpracy z Rosją. (...) Europejska misja doradcza dla ukraińskiego sektora bezpieczeństwa, w skład której wchodzi 57 osób, w tym tygodniu dotrze do Kijowa i od przyszłego tygodnia powinna już zacząć działać.
Waldemar Skowron, prezes Mesko SA, w Gazecie Wyborczej: Powstanie jednego podmiotu gospodarczego skupiającego wszystkie firmy przemysłu obronnego, na które ma wpływ Skarb Państwa, to dobre rozwiązanie. (...) Moim zdaniem jesteśmy najważniejszym elementem programu Tarcza Polski. (...) Nasza firma pozyskała zamówienia z Ministerstwa Obrony Narodowej, a pomoc ze strony PGZ daje nam szansę na wykonanie ich w terminie.
Michael Evans, Dziennik Polski, Obama idzie na wojnę z terrorystami: W orędziu do narodu prezydent USA zapowiedział całkowite zniszczenie Państwa Islamskiego. (...) Obama oświadczył, że terroryści z Państwa Islamskiego (IS) nie znajdą nigdzie "bezpiecznej przystani". (...) Będziemy ścigać terrorystów, którzy zagrażają naszemu krajowi wszędzie tam, gdzie się znajdą. (...) Państwo Islamskie stanowi "poważne zagrożenie" dla mieszkańców Iraku i Syrii - a w dłuższej perspektywie także dla bezpieczeństwa USA.
Gazeta Wyborcza, Marcin Zaborowski, Rosja: nowy wróg Zachodu?: Uznanie (...) przez największe państwa Zachodu, że Moskwa jest przeciwnikiem, któremu Sojusz musi stawić czoła, ma charakter przełomowy. (...) Utworzenie tzw. szpicy (...), prowadzenie ćwiczeń rotacyjnych i rozbudowa logistyki natowskiej na terytorium nowych państw członkowskich to dobre posunięcia. (...) Zagrożenie z Rosji przybliża się coraz bardziej do naszych własnych granic.
Mariusz Marczewski, dyrektor ds. rozwoju Thales Polska, w Rzeczpospolitej: Nasza oferta dotyczy współpracy długoterminowej, w tym wspólnego rozwoju zaawansowanego wielofunkcyjnego radaru kierowania ogniem dla Polski, Francji i na eksport. (...) Dzięki temu Polska stanie się samowystarczalna, zdolna do dostosowania i modyfikowania systemu obrony powietrznej do własnych potrzeb. (...) Możemy dostarczyć bardzo szybko kilka systemów SAMP/T z pełną gotowością operacyjną.
Polska, Mark Franchetti, Co się stało z zapasami ukraińskiej broni, która zalegała w magazynach?: Jeszcze kilka lat temu Ukraina była czołowym eksporterem broni na świecie. Dziś (...) nie radzi sobie z separatystami i wspierającymi ich żołnierzami Rosji, bo nie ma czym walczyć. (...) W magazynach ukraińskich były ogromne zapasy uzbrojenia i amunicji warte kilkadziesiąt miliardów dolarów. O zapasach amunicji artyleryjskiej Kijowa mówiono, że (...) to jedne z największych na świecie.
Rzeczpospolita, Andrzej Talaga, Dżihad a sprawa polska: Polska została zaproszona przez Amerykanów do koalicji zwalczającej kalifat dżihadystów w północnym Iraku i Syrii. (...) Nie wolno ignorować potrzeb naszych sojuszników z USA i Europy, bowiem dla wielu z nich muzułmańscy ekstremiści są znacznie poważniejszym problemem niż rosyjska inwazja na Ukrainę. (...) Niepotrzebne było pochopne dementowanie przez prezydenta RP udziału polskich żołnierzy w wojnie z kalifatem.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie