Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. mil.ru

Piątkowy przegląd prasy: Rosja pręży militarne muskuły; Niemcy przeciw unii gazowej; Przyspiesza przetarg na rakietową "Wisłę", Ukrainie potrzebna pomoc Zachodu w Donbasie, Plany Pałacu Prezydenckiego trafiły do sieci

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

 

Rzeczpospolita, Andrzej Talaga, Czyje muskuły są twardsze: Przed wyborami, które mają dać władzom ukraińskim pełną legitymizację, konflikt się zaostrza. Rośnie również aktywność lotnictwa i marynarki Rosji oraz NATO, badających nawzajem swoje potencjały.(…)  W 2013 r. Rosja wydała na armię ok. 70 mld dol. W 2016 r. - według założeń - ma to być już 105 mld dol. (…)  Dla porównania Polska wydaje na wojsko ok. 9 mld dol. i nie planuje zwiększania budżetu obronnego w stosunku do procentu PKB. (…) Rosja ma obecnie ok. 35 tysięcy dobrze wyszkolonych i wyposażonych żołnierzy gotowych wejść do boju w ciągu dwóch do pięciu dni bez przygotowań wstępnych. (…) Kiedy porównamy te dane z sytuacją w NATO, na pierwszy rzut oka sytuacja wygląda marnie. Pakt posiada w ramach sił szybkiego reagowania tylko od 15 do 20 tysięcy (docelowo 25 tysięcy) żołnierzy zdolnych do natychmiastowej akcji.

Dziennik Polski, Remigiusz Półtorak, Europie ciągle brakuje energii w starciu z Rosją: "Nie zgodzę się na wyznaczoną politycznie jednolitą cenę gazu" - tym jednym zdaniem unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger narobił wczoraj sporego zamieszania. Stwierdzenie (…) zostało odebrane jako odrzucenie polskiego pomysłu unii energetycznej forsowanej przez rząd Tuska.(…) Przypomnijmy, projekt forsowany przez polski rząd zachęca do tego, aby państwa unijne razem negocjowały ceny gazu dostarczanego przez rosyjski Gazprom. (…)Wspólne negocjacje i jednolita cena nie muszą jednak opłacać się niemieckim koncernom energetycznym, które handlują z Gazpro-mem i osiągają często ogromne zyski. Postawa Niemców w polityce wobec Rosji jest zresztą od początku konfliktu ukraińskiego niejednoznaczna. 

Rzeczpospolita, Zbigniew Lentowicz, Rakietowa "Wisła" potrzebna od zaraz: Kryzys ukraiński przyspieszy decyzje w sprawie przeciwlotniczej tarczy. Wybieranie dostawcy oręża wartego 16 mld zł może zacząć się latem. (…) Nieoficjalne informacje z rządowych kręgów wskazują, że pod wpływem wydarzeń za wschodnią granicą do ostatecznych rozstrzygnięć mogłoby dojść jeszcze w lipcu lub sierpniu. (…) Walka o wieloletnie zamówienia na ważnym, środkowoeuropejskim rynku oznacza (…) starcie największych zbrojeniowych koncernów z Ameryki, Europy i Izraela (…) Także polskie firmy zdeterminowane są, żeby walczyć o zamówienia związane z tarczą "Wisła". - Jeśli rodzimy przemysł zdobędzie w projekcie "Wisła" tylko połowę planowanych zamówień przede wszystkim na radary, sprzęt łączności i pojazdy, inwestycja stanie się kołem zamachowym dla wojskowej elektroniki i da na lata miejsca pracy 5 tys. fachowców nie tylko w branży zbrojeniowej - twierdzą prezesi polskich firm.

Nasz Dziennik, Łukasz Sianożęcki, Pomoc Zachodu niezbędna: Ukraina apeluje do państw zachodnich o pomoc w walce z promoskiewskimi separatystami na wschodzie kraju. Ukraińska armia nie jest w stanie poradzić sobie ze sterowanymi z Rosji grupami terrorystycznymi (…) Najbardziej dramatyczna sytuacja jest wciąż w Kramatorsku i Słowiańsku. (…) - Ukraina nie jest w stanie powstrzymać agresji Rosji bez pomocy Zachodu - oświadczył szef ukraińskiego MSZ Andrij Deszczyca. (…)- Tylko we współpracy z naszymi zachodnimi partnerami możemy powstrzymać dalszą agresję Rosji wobec Ukrainy. Bez stabilizacji na wschodzie wypełnianie zadań na rzecz integracji europejskiej będzie trudnym zadaniem - zaznaczył.

Rzeczpospolita, Wiktor Perfecki, Osłabili ochronę prezydenta: Plany części siedziby głowy państwa trafiły do sieci. (…)Dokładne plany wentylacji i instalacji elektrycznej, a nawet rozmieszczenie sygnalizacji pożarowej - takie dane dotyczące części siedziby Bronisława Komorowskiego (…) zamieściła (…) Kancelaria Prezydenta, która szuka wykonawcy remontu pomieszczeń.(…) - To złamanie zasady ochrony obiektu - alarmuje były antyterrorysta Jerzy Dziewulski, który odpowiadał za ochronę prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. (…) - Nie wiem, po co BOR strzeże tego budynku jak oka w głowie, skoro jego szczegóły można znaleźć w internecie - mówi Dziewulski. (…) W planie instalacji elektrycznej można znaleźć m.in. dokładny projekt skrzynki z bezpiecznikami. Trafiły tam też informacje dotyczące sposobu zasilania instalacji ewakuacyjnej i awaryjnej oraz przebiegu kanałów wentylacyjnych.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Daniel

    W 2013 r. Rosja wydała na armię ok. 70 mld dol. W 2016 r. - według założeń - ma to być już 105 mld dol. (…) Dla porównania Polska wydaje na wojsko ok. 9 mld dol. No ale Rosja jest kilkadziesiąt razy większa. "Rosja ma obecnie ok. 35 tysięcy dobrze wyszkolonych i wyposażonych żołnierzy gotowych wejść do boju w ciągu dwóch do pięciu dni bez przygotowań wstępnych." Na tak wielki kraj? 35 tysięcy to dowód siły militarnej??? Jezu.

    1. om

      Danielu, zgodnie z doktryną obronną na 1 atakującego przypada dziś 10 broniących. tak więc aby skutecznie obronić się przed 35-tysiącami rosyjskich żołnierzy my musimy wystawić 350 tysięcy. a to dotyczy pierwszych 2-5 dni. jeśli prawdą jest to co mówili w tv nasi eksperci z BBN to my w ciągu 5-14 dni możemy pod broną mieć 15-20 tysięcy samodzielnie i w sumie z NATO do 35 tysięcy wojska. teraz chyba lepiej widać różnicę potęcjałów. pozdrawiam

Reklama