Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Rakiety lecą w nieznane; Armia szerzej otworzy się na ochotników; Na Ukrainie starcia, podwyżki i rozmowy; Szpica u nas już w 2015 roku; Polska pomoże walczyć z Państwem Islamskim; Zdążyć z reformą przed wojną

Fot. Bundeswehr/Gygas
Fot. Bundeswehr/Gygas

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Gazeta Wyborcza, Paweł Wroński, Rakiety lecą w nieznane: Szef MON Tomasz Siemoniak zapowiedział, że w tym roku zostanie rozstrzygnięty przetarg na obronę przeciwrakietową "Wisła". Mieliśmy kupić system "perspektywiczny", a możemy kupić coś, co będzie archaiczne w chwili zakupu. (…) w Stanach Zjednoczonych ogłoszono jesienią, że siły lądowe USA rozpoczną analizę przyszłego systemu obrony przeciwlotniczej wojsk lądowych. (…)  to znaczy, że zmienione może być wszystko. W Niemczech (…) planowane jest podjęcie decyzji - czy podstawą przyszłej obrony przeciwlotniczej będzie system włosko-niemiecko-amerykański MEADS, czy też system oparty na pociskach Patriot(…) Tego polskie MON zupełnie nie przewidziało.


 Rzeczpospolita, Marek Kozubal, Armia szerzej otworzy się na ochotników: Jak donosi Rzeczpospolita wzrost napięcia na wschodzie wpłynie na plany MON w zakresie szkolenia żołnierzy i kształtowania gotowości:  „na ćwiczenia (...) zostanie powołanych ponad 12 tys. rezerwistów, zostaną też zorganizowane szkolenia podstawowe dla ochotników - zapowiada wicepremier Tomasz Siemoniak.”


 Gazeta Wyborcza, Piotr Andrusieczko, Na Ukrainie starcia, podwyżki i rozmowy: Walki w Donbasie wciąż przybierają na sile. Czy w piątek dojdzie w Mińsku do spotkania grupy kontaktowej, której celem jest ostudzenie konfliktu?  (…) Ukraińskie pozycje są (…) ostrzeliwane na całej linii frontu. (…) Od początku wojny ukraińska armia przechodzi istotne przeobrażenia - od siły istniejącej w dużym stopniu na papierze do wyćwiczonej w prawdziwych walkach. (…)Trwa kolejna fala mobilizacji. Dotąd władze namawiały obywateli do służby wojskowej, głównie odwołując się do patriotyzmu. Teraz zachętą mają być też wymierne korzyści finansowe.


 Gazeta Wyborczy, Paweł Wroński , Polska pomoże walczyć z Państwem Islamskim: Wysłanie porosyjskiej amunicji do jednego z państw walczących z Państwem Islamskim zapowiedział wczoraj minister obrony Tomasz Siemoniak. (…) Do tej pory deklarowaliśmy wyłącznie wsparcie polityczne i humanitarne. (…) MON nie sprecyzował, do jakiego państwa skierowane zostaną dostawy ani kiedy się rozpoczną. W grę wchodzą praktycznie dwa państwa: Jordania i Irak. Nasz kraj dysponuje sporymi zapasami amunicji 7,62 mm używanymi w starszych typach kałasznikowów, amunicji przeciwpancernej i artyleryjskiej 122 mm.


 Nasz Dziennik, Maciej Walaszczyk, Zdążyć przed wojną: System kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi ma wiele luk, ale rząd i prezydent przez rok zwlekali z wprowadzeniem zmian - mimo wojny na Ukrainie i wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa Polski. (…)Eksperci od miesięcy alarmowali, że przepisy dotyczące zadań władz cywilnych i wojska oraz podziału kompetencji między dowódcami powinny być szybko zmienione, żeby uniknąć chaosu w państwie w sytuacji zagrożenia. (…) Dopiero w tym tygodniu Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji kilku ustaw, w tym ustawy o powszechnym obowiązku obrony, który przedstawił prezydent. Teraz zajmie się nim Sejm.


 Rzeczpospolita, Marek Kozubal, Szpica u nas już w 2015 roku: W wywiadzie dla Rzeczpospolitej szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł szeroko zarysował plany związane z wzmocnieniem sił NATO na wschodniej flance sojuszu, w tym równie w Polsce. Komponenty tak zwanej „szpicy” pojawią się w kraju już w bieżącym roku, podobnie jak sprzęt i infrastruktura amerykańskiej grupy brygadowej:” - zasadne jest pozyskanie elementu istotnego z punktu widzenia czasu reakcji sojuszy w przypadku zagrożenia.” – mówi generał, dodając, że Polska również oddelegowała do szpicy oddziały z różnych rodzajów sił zbrojnych, w tym również czołgi Leopard.


 Gazeta Wyborcza, Tomasz Bielecki, Wielkie Oczy Wielkiego Brata: Atak na Charlie Hebdo" ożywił w Brukseli prace nad przepisami, które mają ułatwić Europie walkę z terroryzmem. (…) UE próbuje odświeżyć projekty, które tkwiły dotąd w brukselskiej zamrażarce. Ale te nienowe pomysły wywołują też nienowe oskarżenia - o forsowanie masowej inwigilacji i zamach na prywatność obywateli. (…) Symboliczny już wręcz spór dotyczy projektu o zbieraniu i wymianie danych pasażerów lotniczych (PNR) z rejsów przekraczających granicę zewnętrzną UE. (…) Niestety, choć europarlament jest uprawniony do torpedowania przepisów o poufnej pracy policji i służb, nie dorobił się - na wzór parlamentów narodowych - porządnej komisji ds. służb specjalnych.


 Rzeczpospolita, Danuta Walewska, Airbus Helicopters poleciał badać do Łodzi: Danuta Walewska pisze o inwestycjach koncernu Airbus w Polsce i jego planach związanych z przetargiem śmigłowcowym. 19 lutego Airbus Helicopters ma uruchomić w Łodzi ośrodek badawczy: - „W Polsce musimy być obecni niezależnie od tego, jaki będzie wynik przetargu na śmigłowce (...)” - przekonuje prezes Airbus Helicopters Guillaume Faury.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Antonio

    Z tą amunicją 122mm bym nie szalał, w razie potrzeby może się przydać do robienia improwizowanych ładunków wybuchowych przez naszą partyzantkę w przypadku jakichkolwiek niepowodzeń, odpukać w niemalowane.

    1. say69mat

      Do tego są dobre beczki po nawozach, amunicję artyleryjską pozostawiłbym jednakowoż Goździkom.

    2. f

      Przepraszam a kto się zaciągnie do tej partyzantki ? Na wypadek jakiegokolwiek konfliktu większość pryśnie. Pozdrawiam.

  2. Sokole oko

    Teraz rozumiem. Wisły nie będzie bo aktualne oferowane systemy są przestarzałe i musimy poczekać 15 lat na rozwój nowych systemów OPL i wtedy znów będziemy mysleć co kupić. Poprośmy potencjalnych agresorów, aby poczekali aż kupimy Wisłę.

  3. diidiidii

    Co do Amerykanów to powinni już być skreśleni z przetargu na Wisłę. Co do poradzieckiej amunicji to ja bym taki hojny nie był jak kacap wlezie, lepsze to jak kamień i patyk. A przy naszym debilnym prawie do posiadania broni to mogę liczyć tylko na luftbikse i pałke taktyczną.... Gdyby przepisy były trochę inne to bym sobie sam za swoje pieniądze kupił coś w kal.9mm na wszelki wypadek i spał spokojnie, że mi jakiś ISIS czy kacap - zielony ludek na podwórku nie będzie z kałachem ganiał.

    1. kzet69

      Synuś i co byś poradził tym 9 mm na zawodowca w kevlarze z kałachem? Śmieszny jesteś "partyzancie" klawiaturowy...

  4. stary

    "przepisy dotyczące zadań władz cywilnych i wojska oraz podziału kompetencji między dowódcami powinny być szybko zmienione, żeby uniknąć chaosu w państwie w sytuacji zagrożenia. " Ja z bratankiem na przedzie i jakoś to będzie? Jakże to polskie

  5. say69mat

    @def24.pl: Gazeta Wyborcza, Paweł Wroński, Rakiety lecą w nieznane: Szef MON Tomasz Siemoniak zapowiedział, że w tym roku zostanie rozstrzygnięty przetarg na obronę przeciwrakietową "Wisła". Mieliśmy kupić system "perspektywiczny", a możemy kupić coś, co będzie archaiczne w chwili zakupu. (…) w Stanach Zjednoczonych ogłoszono jesienią, że siły lądowe USA rozpoczną analizę przyszłego systemu obrony przeciwlotniczej wojsk lądowych. say69mat: Każdy system komputerowy, w momencie zakupu jest systemem przestarzałym. Problem polega na tym, że nasi recenzenci systemów uzbrojenia, w tym systemów OPL i OPR. Nie uwzględniają faktu, że nasze obecnie posiadane systemy OPL i OPR są w zasadzie komputerowym odpowiednikiem systemów Atari. Kolejna kwestia jaki problem program Wisła oprzeć na architekturze systemu Patriot. Z kolei system NAREW oprzeć o niewątpliwe zalety systemu MEADS. Gdzie system NAREW będzie naturalnym uzupełnieniem systemu Patriot.

Reklama