Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Rakietowa tarcza za miliardy; Co z polsko-amerykańskim sojuszem?; Polskie stocznie gotowe budować okręty podwodne; NIK zbada cyberbezpieczeństwo Polski; Rosyjski wywiad - mistrz dezinformacji

Fot. MEADS
Fot. MEADS

Przegląd prasy pod katem obronności. 

Rzeczpospolita, Zbigniew Lentowicz, Rakietowa tarcza za miliardy: Jak najbardziej racjonalnie zainwestować ogromne pieniądze przeznaczone na przeciwlotnicze systemy rakietowe "Wisła", aby uzyskać wymierną poprawę bezpieczeństwa kraju i rozwinąć przy tym rodzimą zbrojeniówkę, która jest przecież jednym z filarów naszej siły obronnej - zastanawiali się podczas debaty "Rzeczpospolitej", zorganizowanej w siedzibie redakcji, naukowcy, eksperci i przedstawiciele przemysłu (…) Pilnujące polskiego nieba zmodernizowane baterie rakiet rosyjskiej produkcji mają po 30-40 lat i niebawem skończy się okres przydatności. (…) Zdaniem Mariusza Andrzejczaka, wiceprezesa ds. rozwoju Polskiego Holdingu Obronnego, nawet obecne poczucie zagrożenia nie uzasadnia pospiesznego działania(…) Zamówienie gotowej broni "z półki" zawsze oznacza zakup uzbrojenia starszej generacji i ograniczone możliwości włączenia własnego przemysłu do jej rozwoju.

Gazeta Wyborcza, Andrzej Lubowski, Co z sojusznikiem amerykańskim: Podsłuchane słowa ministra Sikorskiego, wprawdzie wyjęte z kontekstu, pozostają niefortunne. (…) Gorzej, gdy negatywna ocena wartości sojuszu z Ameryką zyskuje poklask w Polsce. Bo to świadczy o niezrozumieniu interesów narodowych i realiów. A realia są takie, że w kwestii obrony nie mamy alternatywy dla sojuszu z Ameryką. (…) Wszystkich partnerów trzeba traktować z respektem, ale nie ulegajmy mrzonkom. (…) W tym samym czasie, kiedy Rosja na potęgę się zbroiła, NATO systematycznie się rozbrajało.

Nasz Dziennik, Anna Ambroziak, Eldorado hakerów: NIK zbada bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. NIK zbada bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Inspektorzy wejdą m.in. do ABW, MON i MSW (…) Wojskowe służby specjalne ostrzegają: stan bezpieczeństwa Polski w cyberprzestrzeni jest dramatycznie niski. Pierwsza tego typu kompleksowa kontrola ruszy we wrześniu. (…)Paweł Biedziak, rzecznik NIK - Nasi eksperci zbadają tzw. obszary ryzyka związane z cyberprzestrzenią. Cyberterroryzm istnieje nie tylko w wymiarze walki wywiadów, ale też w wymiarze przestępczości zorganizowanej.

Polska, Jakub Szczepański, Rosyjski wywiad, czyli jak działają wschodni mistrzowie dezinformacji: Rosyjski wywiad opanował sztukę dezinformacji do perfekcji, I zdaje się, że na bieżąco obserwujemy, jak to naprawdę działa. (…) Krajem wstrząsnęły taśmy obnażające rozmowy polityków na najwyższym szczeblu. (…)- Afera podsłuchowa ma związek z osobami, które działały w dziedzinie połączeń gazowych między Polska a Rosją - mówił w Sejmie premier Donald Tusk, (…) Obarczanie Rosjan winą za wybuch afery taśmowej nagłośnionej przez "Wprost" to tylko domysły. Ale wygląda na to, że na własne oczy obserwujemy metody opisane przez Władimira Wołkowa, (...) Wołkow pisał o dezinformacji stosowanej przez rosyjski wywiad. (…) Manipulowanie świadomością jest dużo skuteczniejsze niż przymus bezpośredni.

Polska, Stocznia Nauta ma potencjał: Rozmowa z Olivierem Dambricourtem, szefem pionu okrętów podwodnych w DCNS. (…) Wspólnie ze stocznią Nauta przystąpiliście do dialogu technicznego w przetargu dla MON, Jakie są warunki współpracy? 
Pierwszy okręt zostanie zbudowany w większej części we Francji, umożliwiając jednocześnie wyszkolenie "przy produkcji" pracowników stoczni Nauta, kolejne okręty natomiast już w polskiej stoczni. Najważniejszym elementem naszej współpracy jest transfer technologii. Stocznia zostanie przystosowana do produkcji i serwisowania okrętów. Kadry zostaną specjalnie przeszkolone. To pozwoli w pełni serwisować i remontować okręty w polskich stoczniach.

Rzeczpospolita, Andrzej Łomanowski, Twarde lądowanie: "Możliwe, że Rosja dożywa swych ostatnich dni w roli globalnego lidera kosmicznego wyścigu" - napisał miesiąc temu rosyjski ekonomista Władisław Inoziemcew. (…) Jakby potwierdzając przepowiednię, rosyjskie władze właśnie odwołały program komercyjnych lotów w kosmos, a w izraelskiej klinice zmarł generał Władimir Popowkin, który (…) bezskutecznie próbował reformować przemysł kosmiczny. Inoziemcewa sprowokowała kolejna rosyjska katastrofa: rakieta Proton rozleciała się przy starcie z kosmodromu Bajkonur z powodu niechlujnie zrobionego łożyska w jednej z pomp.(…) Nie przeszkodziło to nacjonaliście i wicepremierowi Dmitrijowi Rogozinowi w ogłoszeniu programu kolonizacji Księżyca do 2030 roku i załogowych lotów na Marsa.

Gazeta Wyborcza, Wojciech Czuchnowski, Jak to we „Wprost" było. Wersja prokuratury: Prokuratura ujawniła nagranie z akcji w redakcji „Wprost". Na filmie widać długie, spokojne negocjacje i na końcu próbę siłowego odebrania laptopa redaktorowi naczelnemu.(…) Nagranie trwa blisko dwie godziny. Nie obejmuje wszystkich czynności w redakcji, tylko ostatnią, nocną fazę przeszukania, za którą prokuratura była najbardziej krytykowana. (…) - Prokuratorzy starali się w sposób stonowany i delikatny przeprowadzić czynności - zapewniała Renata Mazur, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Reklama

Komentarze

    Reklama