Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątkowy przegląd prasy: CIA zapłaciła miliony za więzienia w Polsce; Co nam dał Afganistan?; Konsolidacja podejście trzecie
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Dziennik.pl, CIA zapłaciła miliony za więzienia w Polsce. Pieniądze przyjechały w kartonie- CIA zapłaciła polskim służbom specjalnym 15 milionów dolarów, za prowadzenia tajnego więzienia Kiejkutach. Informacje ma ten temat podaje amerykański dziennik "Washington Post" (...) Według "Washington Post", na początku 2003 roku oficerowie CIA odebrali z amerykańskiej ambasady w Warszawie, kartony przesłane drogą dyplomatyczną z Berlina. Znajdowało się w nich 15 milionów dolarów w gotówce. Pieniądze te przewieźli do siedziby Agencji Wywiadu i przekazali pułkownikowi Andrzejowi Derlatce oraz jego dwóm współpracownikom. Jednocześnie sformalizowano porozumienie o tajnym więzieniu w Kiejkutach, gdzie CIA przesłuchiwała więźniów al-Kaidy.
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, Co nam dał Afganistan?- Przez misję afgańska przeszło ok. 25 tys. żołnierzy. Uczestniczyły w niej niemal wszystkie brygady wojsk lądowych. Misja dała im możliwość sprawdzenia się w sytuacji realnego zagrożenia, czego nigdy nie przećwiczyliby na poligonach czy w koszarach (...) Na początku misji żołnierze mieli do dyspozycji wozy typu Humvee, które nie sprawdziły się. Zastąpiły je transportery opancerzone Rosomak, do których już w czasie misji wprowadzono około 200 poprawek. Zmienił się np. kamuflaż opancerzenia, zostały zamontowane lekkie osłony przeciwko pociskom przeciwpancernym, a także systemy Duke, dzięki którym blokowany był sygnał radiowy, który mógł powodować eksplozję miny-pułapki. (...) Dozbrojone zostały śmigłowce - dostały wielolufowe karabiny pokładowe, otrzymały dodatkowe opancerzenie, wzmocniono też ich silniki. Zostały one także przystosowane do działań nocnych. Po raz pierwszy w warunkach bojowych zostały też wykorzystane przez Polaków drony Głównie do obserwacji terenu (...) Jak podkreślają oficerowie z Dowództwa Operacyjnego, zmienił się też system szkolenia. Jeszcze kilka lat temu żołnierze ćwiczyli strzelanie głównie w pozycji statycznej, teraz wykonują tzw. strzelania sytuacyjne. Powstały nowe ośrodki szkolenia specjalistycznego (np. medyczne w Łodzi), a inne zostały unowocześnione (np. przygotowania do misji pokojowych w Kielcach) (...) Nieujawniana jest też kwota strat w sprzęcie zniszczonym w czasie walk np. zniszczonych rosomaków, śmigłowca. Wiadomo, że sama misja kosztowała państwo ok. 5 mld zł.
Maciej Walaszczyk, Nasz Dziennik, Konsolidacja podejście trzecie- Rząd przyjął w tym tygodniu wniosek ministra Skarbu Państwa o zgodę na zbycie akcji 12 spółek zbrojeniowych; chodzi o wniesienie akcji Skarbu Państwa do spółki Polska Grupa Zbrojeniowa SA. Grupa istnieje od 5 grudnia 2013 r., jej siedzibą będzie Radom. Wczoraj informacje na temat procesu konsolidacji na posiedzeniu Komisji Skarbu Państwa referował minister skarbu (...) Docelowo w skład grupy wejdzie blisko 30 firm sektora obronnego, m.in. produkująca armatohaubicę Krab Huta Stalowa Wola, Polski Holding Obronny (dawny Bumar) i 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych (...) Rząd zapowiada, że łączne przychody grupy sięgną 5 mld zł rocznie, a zatrudnienie w niej wyniesie ok. 20 tys. osób. W przyszłości zatrudnienie ma nawet zostać podwojone. Ale to będzie zależało od ilości zamówień.
Andrzej Stankiewicz, Rzeczpospolita, Prokuratorów spór o WSI- "Rz" dotarła do akt śledztwa w sprawie działalności wszystkich pozostałych członków Komisji Weryfikacyjnej poza Macierewiczem. Dochodzenie takie toczyło się z doniesienia żołnierzy b. WSI i zostało umorzone pod koniec 2012 r. Prowadzący tamtą sprawę prokuratorzy Katarzyna Szeska oraz Krzysztof Kuciński uznali, że szeregowi członkowie Komisji Weryfikacyjnej nie mogli popełnić urzędniczego przestępstwa nadużycia władzy, gdyż nie byli funkcjonariuszami publicznymi. Jednocześnie Szeska i Kuciński zbudowali cały prawny wywód, by wykazać, że jedynym funkcjonariuszem publicznym w całej komisji był... jej przewodniczący, a więc Antoni Macierewicz (...) Wedle naszych rozmówców duży opór w sprawie oskarżenia Macierewicza stawiała Prokuratura Generalna. Dowód Dwukrotnie cofała ona wniosek stołecznej Prokuratury Apelacyjnej o uchylenie mu immunitetu (...) Z informacji "Rz" wynika, że 26 sierpnia 2013 r. w Prokuraturze Generalnej odbyła się specjalna narada w sprawie Macierewicza. To podczas tego spotkania szefostwo prokuratury uznało, że interpretacja Szeskiej i Kucińskiego była nietrafna, a Macierewicza nie należy kwalifikować jako funkcjonariusza publicznego. I takie dyrektywy trafiły ponad miesiąc później, 3 października 2013 r., do stołecznej Prokuratury Apelacyjnej.
Super Express, Agenci CBA tropią aferę w USA- Jak ustaliło RMF FM, funkcjonariusze CBA zabezpieczali w czwartek w Stanach Zjednoczonych korespondencję e-mailową między koncernami informatycznymi a polskimi urzędnikami. Chodzi o aferę teleinformatyczną, którą CBA określiło jako największą aferę korupcyjną po 1989 r. Wizyta agentów Biura za oceanem to efekt współpracy polskiej służby specjalnej z amerykańskim FBI. Ślad po wszelkiej korespondencji pracowników gigantów komputerowych zostaje wyłącznie na serwerach znajdujących się na terenie USA.
mmx
Straszliwa afera z tymi 15 milionami...hoho! Co ciekawe zapakowane były w dwóch kartonach! Hehe. Uśmiałem się. Normalnie trzeba było terrorystów do różowej celi wsadzić z różowymi kajdankami... Ja się ciesze, że polski wywiad tak blisko współpracuje z amerykańskim.
Włochaty
A oglądałeś film "Cztery lwy"? To obejrzyj. Dla relaksu.