Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Zamachy w Niemczech coraz bardziej prawdopodobne?; Reforma dowodzenia od nowego roku; Szczegóły zamachu stanu w Czarnogórze; Dyrektor RAND Europe uspokaja Europę po wygranej Trumpa; Rosja testuje nowe uzbrojenie w Syrii
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Super Express, "Będą zamachy?": "Zmniejsza się liczba osób wyjeżdżających z Niemiec do Syrii i Iraku – podała agencja DPA, powołując się na niemiecką policję i Urząd Ochrony Konstytucji. Po tym, jak w czerwcu 2014 roku Państwo Islamskie ogłosiło utworzenie kalifatu, radykalni muzułmanie masowo wyjeżdżali z Europy na szkolenia ISIS. Było to nawet sto osób miesięcznie. W bieżącym roku wyjazdów takich było już średnio nie sto, a tylko pięć miesięcznie. Może to jednak oznaczać nie spadek zainteresowania dżihadem, tylko wydanie przez ISIS rozkazu organizowania zamachów w Europie, a nie dalszych szkoleń".
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Macierewicz da więcej władzy szefowi sztabu": Szykują się wielkie zmiany w strukturze dowodzenia armią. Odwrócenie reformy dowodzenia da szefowi Sztabu Generalnemu ponownie status "pierwszego żołnierza" oraz naczelnego dowódcy SZ RP. Reforma systemu dowodzenia ma być gotowa z końcem roku i wprowadzona z początkiem nowego. Całe przedsięwzięcie zapewnie pociągnie za sobą głębokie zmiany kadrowe w wojsku.
Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, "Plany Kremla da się udaremnić": Status Czarnogóry ma dla Rosji ogromne znaczenie. Władze Kremla próbowały przekształcić Czarnogórę w swoją bazę militarną, podobną do tej, którą Amerykanie zbudowali w Kosowie. Dlatego wejście Czarnogóry do NATO jest dla Rosji scenariuszem nie do przyjęcia. Wychodzące na jaw szczegóły próby zamordowania premiera Mila Dukanovica rękami serbskich najemników są przerażające. W zatrzymaniu obywateli Rosji wspomagających pucz w Czarnogórze brał udział ukraiński kontrwywiad.
Olga Doleśniak-Harczuk, "Doradcy Trumpa to ludzie z doświadczeniem": Wywiad z Hansem Pungiem, dyrektorem think tanku RAND Europe. "Prezydent elekt ma wokół siebie grono doradców z doświadczeniem wojskowym i dyplomatycznym. Spodziewam się po nich znajomości wszelkich zagadnień dotyczących bezpieczeństwa państw europejskich. Pamiętajmy, że członkowie przejściowej administracji Donalda Trumpa otrzymają dostęp do oficjalnych sprawozdań armii i służby zagranicznej, co siłą rzeczy wzbogaci ich wiedzę również w takich kwestiach jak obecna sytuacja w Europie".
Dziennik Trybuna, "Poligon syryjski": Rosja używa konfliktu syryjskiego do testowania swojego najnowszego uzbrojenia. "Ministerstwo obrony Rosji oznajmiło, że wojsko rosyjskie uderzyło w magazyny uzbrojenia terrorystów na terenie Syrii przy użyciu najnowocześniejszej rakiety przeznaczonej do ostrzału okrętów. Była to bojowa premiera systemu Bastion i rakiet Onyks".
Krzysiek
Podobno sowieci chcą na nas napaść, z ledwością załatwiliśmy sobie w NATO o batalion US Army, a sami rozpierdzielamy własny system dowodzenia, który dopiero co poprzednicy poddali terapii szokowej.